Prof. Dr. Sıtkı Göksu

Prof. Dr. Sıtkı Göksu

Üç Aylar

Üç aylar yani diğer bir deyişle şuhur-u selase 12 Ocak 2023 Cuma günü başlıyor. Allah bu mübarek Recep, Şaban ve Ramazan aylarından hissemizi ziyade eylesin. Amin.

Sevapların çok arttığı, ahirete ait hasılatın, mahsulün, manevi gelirin bol olduğu manevi mevsimden inşallah bol bol istifade ederiz.

Peygamberimiz de “Ey Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.” diye dua etmiştir.

Rasûlüllah (s.a.s) bir hadis-i şerifinde; "Recep Allah`ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurmuştur. Bu üç aylar başta farzlar olarak ibadet için bulunmaz fırsatlardır. Ömür sermayesi pek azdır, yapılacak lüzumlu işler pek çoktur. Bizler de bu günleri fırsat bilip, fani günleri baki günlere değiştirmek için bu ayları iyi değerlendirmeliyiz.

Çünkü bu üç aylarda dört adet mübarek gece, kandil vardır. Recep ayı Regaib ve Mi’rac Kandilini, Şaban ayı Beraat Kandilini ve Ramazan ayı Kadir Gecesini içinde barındırmaktadır.

Bir padişah normal günlerde tabi olan riayetine, vatandaşına farklı bir muamele yapmaz. Cülus-ü hümayun denilen tahta çıkma günlerinde riayetine daha fazla ihsan ve ikramlarda bulunur.

Bu örnekte olduğu gibi üç aylar da Allah’ın bize ihsan ve ikramının kat kat olduğu özel zaman dilimleridir. Bu aylarda, günlerde kat kat fazla bahşiş, ikram ve mükâfat almaktayız. Hicri takvime göre belirlenmiş bu aylar, çok sevaplı ve kaçırılmayacak fırsat günleridir.

Normalde Kur’anın her harfine on sevap, on hasene verilir. Bu üç aylarda katlanmaktadır. Recep ayında her hayra, iyiliğe, haseneye yüz sevap, Şaban ayında üç yüz sevap, Ramazan ayında ise bin sevap verilmektedir.

Bu ayları ve geceleri ihya edip değerlendirmek seksen sene baki, sonsuz ve manevi bir ömür sevabını kazandırabilir. “Kadir gecesinin bin aydan hayırlı olması” bunun için önemli bir delildir.

Seksen sene bir bâki, manevi ömrü kazandıran üç aylarınızı ve içindeki mübarek kudsî gecelerinizi tebrik ederiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Sıtkı Göksu Arşivi