Ramazan Ve Sorumluluk Bilinci

Yüce Allah, insanı, yaratanını tanıma ve sevme kabiliyetiyle en güzel şekilde yarattı.  “Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.” Tin 95/4
Onu yeryüzünün halifesi tayin etti.. “Hani, Rabbin meleklere, Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Bakara 2/30.  Onu sevgi ve hürmete layık onurlu, değerli ve saygın bir varlık olarak nitelendirdi.  “Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık.” İsra 17/70.  İnsana akıl ve irade özgürlüğü verdi. İyilik, hak ve adalet duygularını insanın doğasına yerleştirdi. Onu başı boş bırakmadı, sorumluluğu, insanın omuzlarına yükledi. “Biz (akıl ve irade) emaneti(ni) göklere, yere ve dağlara sunduk; onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. O (emanet)i insan üstlendi.” Ahzab 34/72

Sorumluluk, erdemli bir hayatın olmazsa olmazıdır, insanın hayatına anlam katan, onu gayesiz yaşamaktan kurtaran en güzel haslettir.

İnsanın sorumluluklarını dört maddede özetleyebiliriz

1- İnsanın Allâh’a karşı sorumluluğu vardır. Bu kulun kendisini yaratan Rabbinin bir ve tek olduğunu bilmesi, O'na  ortak koşmadan ibadet etmesidir. 
 

“Allah'ın ancak tek ilâh olduğunu bilsinler”. İbrahim 14/52

“Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın.” Nisa 4/36

Peygamber  Efendimiz  (s.a.s),  Allah'ın  kulları  üzerindeki hakkının,  insanların  O'na  kulluk  etmeleri  ve  hiçbir  şeyi  O'na  ortak  koşmamaları;  bunu yaptıkları  takdirde  kulların  Allah  üzerinde  hakkının  ise  Allah'ın  onlara  azap  etmemesi olduğunu bildirmiştir. Buhârî, Tevhîd, 1.

2- İnsanın  kendisine karşı sorumlulukları vardır. Helal ve temiz gıdayla beslenmek, sağlığını korumak,  zararlı  alışkanlıklardan  korunmak gibi maddi görevlerinin yanında Allah’ı anmak O’nun emir ve yasaklarına uymak gibi manevi görevleri vardır.

3- İnsanın ailesine, komşularına, akrabalarına hasılı içinde yaşadığı topluma karşı sorumlulukları vardır. Ailesini sevgi ve merhametle kucaklamak, Akraba ve komşularının hak ve hukukunu gözetmek, Yaşlı ve kimsesizlere kanat germek, Fakir ve yoksullara yardım etmek, Toplumun bütün fertlerine huzur ve güven telkin etmek gibi...

4- İnsanın yeryüzünü paylaştığı bitkilere, hayvanlara, hasılı canlı cansız bütün varlıklara karşı sorumlulukları vardır.  Allah’ın kainata koyduğu eşsiz nizamın korunması insanın sorumluluğundadır. Bu sorumluluk, Yüce Allah'ın eserine, mülküne ve hikmetine olan saygının gereğidir.  İnsan sorumluluğundaki her şeyden sorguya çekilecektir.

Bir  virüsle  hayatın  büsbütün  değiştiği  günümüzde  yeni  sorumluluk  alanları  ortaya çıkmıştır.  Zira  küresel  boyutta  etkili  olan  COVID-19  salgınından  insanın  kendisini,  ailesini, yakınlarını ve çevresindekileri korumak, onların zarar görmemesi için önlem almak, tedbirlere uymak da aynı şekilde dini sorumluluğun gereğidir. Müminin  sorumluluklarını  yeniden  hatırlaması  bakımından  Ramazan-ı  şerif  eşsiz  bir fırsattır. Ramazan, Kur'an ve tefekkür, oruç ve sabır ayıdır. Hatalardan arınma ve günahlara tevbe etme zamanıdır. Ramazan, takva ve şükür vaktidir. Ramazan, aynı zamanda fakirlere, düşkünlere,  kimsesizlere,  tüm  ihtiyaç  sahiplerine  iyilik  elinin  uzatıldığı  paylaşma  ve yardımlaşma ayıdır. Bu haliyle Ramazan, dünyamızı huzura, ahiretimizi cennete çevirecek bir bilinçlenme ayıdır. Hâsılı Ramazan ayı, Rabbimizin  rızasına uygun bir ömrü bize öğreten manevi huzur iklimidir. Ramazan ayı teması olarak "Sorumluluk Bilinci"  konusunun bütün  yönleriyle ele alınması, yükümlülüklerimizi hatırlamamıza, kulluk şuurumuzun artmasına, kardeşliğimizin  ve toplumsal dayanışmamızın güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır.

Bu vesile ile Ramazan ayınızı tebrik eder, bu ayın bütün insanlığın  sağlık, sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah'tan dilerim. Allah, devletimizi ve milletimizi, İslam beldelerini ve tüm insanlığı her türlü afet, musibet ve kötülüklerden, salgın hastalıklardan muhafaza eylesin. Salgınla mücadele konusunda aktif rol alan tüm görevlilere ve  vatandaşlarımıza yardım eylesin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fevzi Tekin - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.