Gaziantep'te 8 bin kişilik dev hasat başladı! Tarlada 45 ile 50 TL Markette 100 TL

Gaziantep'te 8 bin kişilik dev hasat başladı! Tarlada 45 ile 50 TL Markette 100 TL
Gaziantep'in Araban ilçesinde sarımsak üretimi büyük bir hareketliliğe sahne oluyor. Ülke genelinde sarımsak üretiminin yüzde yirmi ikisini karşılayan bölgede, sekiz bin kişilik dev bir iş gücü ile yılın hasadına başlandı.

Gaziantep'in Araban ilçesinde sarımsak üretimi büyük bir hareketliliğe sahne oluyor. Ülke genelinde sarımsak üretiminin yüzde yirmi ikisini karşılayan bölgede, sekiz bin kişilik dev bir iş gücü ile yılın hasadına başlandı. Tarımsal ürünler tarlada 45 ile 50 TL arasında alıcı bulurken, tüketicinin marketlerdeki fiyatı 100 TL'ye kadar çıkıyor.

BÜYÜK REKOLTE BEKLENİYOR


Yirmi bin dönümlük bir alana ekimi yapılan sarımsak, aroması ve uzun ömürlülüğü ile dikkat çekiyor. Üreticiler bu yıl yirmi bin dönüm alan üzerinde otuz bin ton rekolte bekliyorlar. Sarımsaklar, Eylül ayında toprakla buluşmuş ve Mayıs sonuna kadar sürecek olan hasat dönemi heyecanla başlamış durumda.

8 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR


Hasat sürecinde Gaziantep ve çevre illerden gelen sekiz bin tarım işçisi yoğun bir çalışma içerisine giriyor. Dip dalgasıyla toprağı sürüp sarımsakları toplayan işçiler, sabah erken saatlerinde başladıkları çalışmalarını güneşin batışına kadar sürdürüyorlar. Hasat edilen sarımsakları hazırlama ve depolama işlemleri de onların eliyle gerçekleşiyor.

İŞÇİLER NE KADAR ALIYOR?

Gün boyu tarlada çalışan işçilerin günlük kazançları 500 ile 1200 Türk Lirası arasında değişiyor. Onların alın terinin karşılığı olan bu miktarlarla aile bütçelerine katkı yapılıyor.

TARLADA DÜŞÜK FİYATA ALIYORLAR

Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, sarımsağın tarlada düşük fiyatlara alınmasına rağmen markette yüksek fiyatlara satılmasına dair yaptığı açıklamada, aracıların piyasadan çıkarılması gerektiğini vurguladı. Kooperatif kurma girişimleri ile tarladan direkt olarak tüketiciye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Altun, üretici ve tüketicinin bu şekilde daha adil bir sistem dahilinde buluşmasını amaçladıklarını ifade etti.

SARIMSAĞIN RAF ÖMRÜ UZUN

Altun, Gaziantep'in sıcak ikliminin sarımsağın lezzetini ve raf ömrünü artırdığını belirterek, bölgede hasat döneminde sekiz bin kadar tarım işçisinin istihdam edildiğini söyledi. İhraç edilen sarımsakların dünya pazarlarında da itibar gördüğünü ekledi.

ÜRETİCİLER DESTEKLENMELİ

Üretime ilişkin destek çağrısında bulunan Altun, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden ve ürünün tarlada düşük fiyatlara satılmasından şikâyet etti. Gaziantepli üreticilerin, dokuz ay boyunca süren bu zor süreçte daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade ettiği açıklamasında, yetkililere daha çok yardım yapılması çağrısında bulundu.

Kaynak:Cumhur Dülek

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.