Antepfıstığı ve Buğday üreticileri tüccarların eline bırakıldı! 15 Lira Olması Gereken Buğday 9 Lira

Antepfıstığı ve Buğday üreticileri tüccarların eline bırakıldı! 15 Lira Olması Gereken Buğday 9 Lira
CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, TBMM genel kurulunda Gaziantep'in sorunlarını, üreticilerin sıkıntılarını anlattı.

Öztürkmen, “Bu yıl fıstıkta 'var yılı' yaşanıyor. 700-800 bin ton fıstık çıkacağı tahmin ediliyor. Geçmişte fıstık üreticisine sahip çıkan Güneydoğu Birlik, kapatıldı. Böylece fıstık üreticileri tüccarın eline bırakıldı” dedi.

GARİP ŞEHİR GAZİANTEP

Mecliste yaptığı konuşmada Gaziantep’i garip ve sahipsiz olarak niteleyen Öztürkmen, “ Gaziantep ve bölgede buğday hasadı başladı. Ama hükümet henüz buğday taban fiyatını açıklamadı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin hesaplamalarına göre 1 kg buğdayın maliyeti 10,87 TL. Üzerine refah payı koyunca buğday kg fiyatının en az 15 TL olması gerekmektedir.

Bugünlerde buğday tüccarları 9 TL'den alım yapmaya başladı. Çiftçimiz ürünlerini devlete yani Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) satamayınca, maliyetinin altında bir fiyatla tüccarlara satmak zorunda kalıyor”

FISTIK ÜRETİCİSİ SAHİPSİZ

“Bir başka konu Gaziantep fıstığı” diye devam eden Öztürkmen şunları söyledi: “Yaklaşık 10 ay önce Barak Ovası'nın geçim kaynağı olan Gaziantep fıstığı üreticisinin sahipsiz bırakıldığını, tüccarın vicdanına terk edildiğini bu kürsüden söylemiştim. Bu yıl, fıstıkta 'var yılı' yaşanıyor. 700-800 bin ton fıstık çıkacağı tahmin ediliyor. Geçmişte fıstık üreticisine sahip çıkan Güneydoğu Birlik, AKP iktidarı tarafından kapatıldı. Böylece fıstık üreticileri tüccarın eline bırakıldı. Tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi. Ülkemiz tüm tarım ürünlerinde ithalata mahkum edilmek isteniyor. Üreticiler Gaziantep fıstığına sahip çıkılmasını, bu yıl TMO'nun piyasaya girerek, taban fiyat açıklamasını ve alım yapmasını istiyor”

BARAK OVASI AYRI BİR KONU

“Gaziantep fıstığına sahip çıkılmadığı gibi, Barak Ovası'nın sulanması talebimiz de yıllardır duymazdan gelindi. Kalkınma planlarına alınmadı. Barak Ovası'nı kuraklıktan kurtaracak bir yatırım yapılmasını bekliyoruz. Siyasi gündeme gelirsek, bugünlerde Emniyet'te, yargıda ortaya çıkan manzara vahim. Suça suç örgütlerine karışan memur sayılarındaki artış dikkat çekiyor. Mülakat sisteminin bu noktada üzerinde durulması gerekiyor. Mülakatlarda kayırılan bazı Emniyet ve yargı mensuplarının ne kadar suça bulaştıklarını görüyoruz. Bu yüzden mülakat heyetlerinin, heyetlerde görev alan kişilerin de araştırılıp soruşturulması gerekmektedir.”

Kaynak:Cumhur Dülek

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum