Antep Fıstığı'nda Stokçular İş Başında! Antep Fıstığı FİYATLARI UÇUYOR İŞTE NEDENİ!

Antep Fıstığı'nda Stokçular İş Başında! Antep Fıstığı FİYATLARI UÇUYOR İŞTE NEDENİ!
Antep Fıstığı fiyatları son günlerde aşırı derecede yükselmeye başladı...

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Antep fıstığında yaşanan stokçuluk olayına el attı. Meriç, Fıstığın astronomik rakamlara ulaşmasının kent ekonomisine ciddi zarar verdiğini belirtti.

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, Gaziantep’in Coğrafi işaretli tarım ürünlerinin başında gelen fıstıkta yaşanan stok krizine ilişkin duyarsız kalmadı. Fıstığın astronomik rakamlara ulaşmasının kent ekonomisine ciddi zarar verdiğini belirten Meriç, ‘’Fıstık Gaziantep’in en çok tüketilen tarım ürünlerinin başında geliyor. Özellikle tatlıcı esnafı fiyat artışlarında fıstığın pahalı olmasını gerekçe gösteriyor. Bu nedenle Antep fıstığının gerçek fiyatına kavuşması diğer sektörleri de doğrudan etkileyecektir. Bu süreçte fırsatçılara izin verilmemesi ve bu konudaki denetimlerin arttırılması gerekiyor’’ dedi.

STOKÇULUK KENT EKONOMİSİNE İHANETTİR’

Gerek fıstık gerekse diğer tarım ürünlerinde stokçuluk yapmanın kent ekonomisine ciddi zararlar verdiğine dikkat çeken Milletvekili Meriç, ‘’Gaziantep Fıstıkçılar Sitesi esnafını ziyaret ettiğimde genel şikâyet bu yöndeydi. Tabii kentimizin stokçuluk gibi bir söylem ile anılması imaj açısından da üzücü. Şayet stokçuluğa bir tedbir alınmazsa ithal fıstık gelmeye başlayacaktır. Bu da Antep fıstığının marka değerini olumsuz etkiler. Esnafımızın şikayetlerini not aldım ve çözüm konusunda da girişimlerde bulunacağım’’’ dedi.

TÜM GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI

Bu süreçte en büyük zararı fıstık üreticilerinin gördüğüne de dikkat çeken Meriç, ‘’ Hasadın hemen ardından borçlarından dolayı fıstıklarını ellerinden çıkarmak zorunda kalan üreticiler, tüccarların bu durumu fırsata dönüştürdüğünü söylüyor. Taban fiyat isteyen üreticiler, kuraklık ve sulama sorununun rekolteyi düşürdüğünü ve devlet desteğinin de yetersiz kaldığını belirtiyor. Tek geçim kaynağını fıstık olan üreticimiz, yılda bir kez aldıkları mahsulün artık masraflarını karşılayamadığını dile getiriyor. Mazot, gübre, işçilik maliyetleri aşırı şekilde yükselmiş durumda. Her şey zamlandı ama maalesef ki alın teri, emek değer kazanmadı! Üretici yıl boyunca bankalara borçlanıyor. Dokuz ve , onuncu aylar ise hasat zamanı. Bunu bilen komisyoncular veya tüccarlar, üreticinin elindeki ürünü ucuza almak için diretiyorlar. Üretici de borçlarını ödemek için mecbur kalıp malını satıyor. Vatandaşımızın bir yıllık emeği üç beş tüccarın cebine giriyor. Bu işte en zararlısı benim çiftçim oluyor’’ diye konuştu.

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum