CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç: 'Çimento Fiyatları Rekor Kırıyor! Yerel Yönetimler Bu Konuya El Atmalı!'

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç: 'Çimento Fiyatları Rekor Kırıyor! Yerel Yönetimler Bu Konuya El Atmalı!'
Enflasyo'un vurduğu Türkiye'de çimento fiyatları uçtu! Depremde büyük zarar gören 11 ilden biri olan Gaziantep'te vatandaşlara evlerinizi depreme dayanıklı yapın diyorlar ama çimento fiyatlarına da akıl almaz zamlar yapılıyor

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, çimento fiyatlarının 2021 Nisan ayında 130- 150 TL civarında olduğunu bu sayının 2023 Nisan ayında 2500 TL’ye çıktığını ve çimento fiyatının 36 ayda yüzde 1800’den fazla zamlandığını belirtti. Son olarak ise Çimento şirketlerinin 1 Nisan’da yaptıkları yüzde 40’lık zam açıklamasının vatandaşın hayallerine ket vurduğunu söyledi.

“FATURAYI HALK ÖDEYECEK”

Milletvekili Meriç, şu an devam eden kamu ihaleleri olduğunu ve bölgede depremden dolayı yeniden inşaat sürecinin başladığını, kent merkezinde yerinde dönüşüm mağdurlarının bulunduğu bir dönemde inşaat sektörünü göz göre göre durdurmanın akılcı olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “ Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz artık barınma krizine dönüşüyor. Ev almakta yapmakta her geçen gün daha da imkânsız hale geliyor. Çimento fiyatlarına bayramdan bu yana yüzde 43 zam geldi. Bu zam, inşaat sektöründe ciddi bir etki oluşturacak. Zaten yüksek olan fiyatlar daha da artacak. Ticaret Bakanlığının bu duruma el atması ve bu zammı önlemesi gerekiyor. Halk malum ekonomiyle geçim sıkıntısı çekerken çimentoya gelen zammın faturasını ödemek zorunda değil.

“MASAYA YATIRILMALI”

Gaziantep’te yerel yönetimlerin bu konuyu derhal masaya yatırmaları ve bir çözüm bulmaları gerektiğini belirten Milletvekili Meriç; Zammın makul bir sınıra oturtulması gerekiyor. Maliyet artışı gibi çeşitli nedenler göstererek 36 ayda yüzde 1800’den fazla zam yapmak akıl alır gibi değil. Yeni işlerin yapılması çıkmaza girecektir. Böyle bir fiyat artışı kabul edilemez ve izahı mümkün değildir. Zammın maliyetleri kurtaracak ve makul bir kar bırakacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Yerel yönetimlerimiz gerekeni yapmalı hem vatandaşlarımızı hem de inşaat sektörünü zor durumda bırakmamalıdır” dedi.

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.