Gaziantep'te Kiracılar Nasıl Geçinsin? Gaziantep Kira Ortalaması 13 BİN TL'ye ULAŞTI!

Gaziantep'te Kiracılar Nasıl Geçinsin? Gaziantep Kira Ortalaması 13 BİN TL'ye ULAŞTI!
TÜİK verilerine göre, Gaziantep’te ev sahibi olanların sayısı 290 bin 44 olurken, kiracı sayısı ise 188 bin 756. Gaziantep, Türkiye’de en fazla kiracı oranına sahip iller arasında 3’üncü sırada yer aldı.

2,5 milyondan fazla sayıda insanın yaşadığı Gaziantep’te kiralık ev bulmak giderek zorlaşıyor. Ev sahiplerinin talep ettiği yüksek kira bedelleri nedeniyle ev bulmakta güçlük yaşayan vatandaş, bankaların yüksek kredi faizleri ve yüksek konut fiyatları ile birlikte ev sahibi olma umutlarını da bir kenara bıraktı.

ORTALAMA KİRA BEDELİ 13 BİN TL’NİN ÜZERİNE ÇIKTI

Gayrimenkul değerlendirme platformu Endeksa verilerine göre Mart ayı itibariyle kiralık konutların metrekare fiyatı 103 TL oldu. Gaziantep’te kiralık dairelerin ortalama fiyatı ise 13 bin 324 TL olarak bildirildi.

5 YILDA YÜZDE 1044 ARTTI

Gaziantep’te son 5 yılda konut kira bedellerindeki artış da dudak uçuklattı. Endeksa verilerine göre Gaziantep’te kira bedelleri son bir yılda yüzde 94,34, iki yıllık dönemde yüzde 368, 18, son 5 yılda ise yüzde 1044,44 oranında arttı.

GAZİANTEP’TE 522 BİN AİLE YAŞIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Türkiye’de Hanehalkı sayısı ve Hane halklarının İkamet Ettikleri Konutlardaki Mülkiyet Durumuna Göre Dağılımına ilişkin veriler yayımlandı. Söz konusu verilere göre Türkiye’de hanehalkı 25 milyon 329 bin 833 sayısı oldu. Gaziantep’te ise konutlarda ikamet eden hanehalkı sayısı ise 522 bin 947 oldu.

GAZİANTEPLİLERİN YÜZDE 55’İ KENDİ EVİNDE İKAMET EDİYOR

TÜİK’e göre ülke genelinde 15 milyon 384 bin 812 hanehalkı kendi evinde ikamet ediyor. Gaziantep’te ise 290 bin 44 kişi kendi evinde ikamet ediyor. Kentte kendi evinde ikamet eden hane halkı oranı yüzde 55,46’ oldu.

KİRACILARIN ORANI YÜZDE 36 OLDU

TÜİK tarafından açıklanan verilerde kiracıların durumu da yer aldı. Buna göre, Türkiye'de İkamet Ettikleri Konutlarda Kiracı Olan Hanehalkı Sayısı 6 milyon 991 bin 720 oldu.

188 BİN AİLE KİRACI

Gaziantep’te ikamet ettikleri konutlarda kiracı olarak ikamet eden hanehalkı sayısı ise 188 bin 756 oldu. Gaziantep bu hanehalkı sayısı ile Türkiye’de 6.sırada yer aldı. Kentte İkamet Ettikleri Konutlarda Kiracı Olan Hanehalkı Oranı ise yüzde 36,09 oldu. Gaziantep bu oran ile Türkiye’de 3.sırada yer aldı. Bu oran ile Gaziantep, İstanbul ve Batman’ın ardından Türkiye’de en fazla kiracı oranına sahip iller arasında yer aldı.

Kaynak:Cumhur Dülek

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum