Gaziantep lokantacılar ve baklavacılar odası başkanı Abdülkadir Katmerci FAHİŞ FİYATLAR İÇİN VATANDAŞI ELEŞTİRDİ

Gaziantep lokantacılar ve baklavacılar odası başkanı Abdülkadir Katmerci FAHİŞ FİYATLAR İÇİN VATANDAŞI ELEŞTİRDİ
Lokanta ve restoranların enflasyonun yükselmesine sebep oluyor diyen vatandaşları, Gaziantep lokantacılar kebapçılar pastacılar ve baklavacılar odası başkanı Abdülkadir Katmerci, sert bir dille eleştiride bulundu.

Gaziantep lokantacılar ve baklavacılar odası başkanı Abdülkadir Katmerci okantaların artan fiyatlarını kullandıklarına ürün fiyatının yüksekliğine bağlayan Abdülkadir Katmerci, artan fiyatlara yönelik herhangi bir çözümde sunmadı.

İşte Gaziantep lokantacılar kebapçılar pastacılar ve baklavacılar odası başkanı Abdülkadir Katmerci'nin o sözleri:

TV 100’de yayınlanan Taksim Meydanı programında lokanta ve restoranların enflasyonun yükselmesine sebep oluyormuşlar şeklinde algılanacak yorumlar yapıldığını dile getiren Gaziantep lokantacılar kebapçılar pastacılar ve baklavacılar odası başkanı Abdülkadir Katmerci, yapılan yorumları eleştirdi.

Katmerci, “Gürkan Hacır’ın sunmuş olduğu Taksim Meydanı programında enflasyonun yükselmesine sebep oluyormuş fırsatçı lokanta ve restoranlar, gibi açıklamaları üzüntü ile izledim. Bazı yorumcular konuya vakıf olmadıkları apaçık bellidir. Tamamen duygusal hareket ederek işletmelerimizi açıkça hedef göstermişlerdir. Sektör temsilcileri olarak bu ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Serbest piyasa ekonomi modeli piyasada arz ve talep oluşturur. Mevkisine ve hizmetin kalitesine göre değişen işletme giderlerine maliyet hesabı yaparak tabii ki fiyat farklılıkları oluşacaktır. Meselenin üstesinden esnafımızı hedef göstererek gelemeyiz” sözlerini kaydetti.

‘CAMBAZA BAK DEMEKTEN VAZGEÇİN’

Lokantaların kullandıkları ürünlerin fiyatının yüksekliğine dikkat çeken Katmerci, özellikle et fiyatının yüksekliğine vurgu yaptı. Katmerci, “Dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyoruz. En pahalı Emtia ve en pahalı Et’ini kullanıyoruz. KDV, kira, stopaj, POS, banka, online satış komisyonları ve daha bir sürü dolaylı vergi ödüyoruz. Yetişmiş kalifiye eleman arayışı içinde dolgun maaş vermekten bunalmış durumdayız. Ayakta kalma mücadelesi vermekteyiz. Vergi dairelerine bir göz atalım. Esnafımızın yarısından fazlası borç batağında, yapılandırma üstüne yapılandırma yapmaktadır. Tabii ki vatandaşın alım gücünü gözetmekteyiz, oluşan enflasyon işlerimize olumsuz yansımaktadır ama yine de elimizden gelen fedakarlığı ziyadesi ile yapmaktayız. Kimse bizi günah keçisi göstermeye kalkmamalıdır. Devlet vergi toplama modelini, işin kolayına giderek tüketici ve ücretli üzerinden endekslemiştir. Son zamanlarda herkes kredi kartı kullanmaya başladı, kart komisyonları, online satış komisyonları ve kurye hizmetleri maliyetlerimizi çok yükseltmektedir. Büyük ortaklarımız haline gelmişlerdir. Bu durum haliyle tüketiciye yansımaktadır. Yasalar mevzuatlar içinde denetimsizlik, merdiven altı üretim ve haksız rekabetler belimizi bükmüş durumdadır. Sanayi üretimine yapılan fedakârlıklar, verilen teşviklere karşı vergi toplama modeli değişmediği müddetçe enflasyonun düşmesi mümkün olmadığı gibi, vatandaşın yani tüketicinin eli rahatlamaz, düzen değişmez. Cambaza bak demekten vazgeçin” diye sözlerini tamamladı.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum