Gaziantep'in Dev Firması Çimko Çimento Halka Arz Oluyor

Gaziantep'in Dev Firması Çimko Çimento Halka Arz Oluyor
Gaziantep’in önemli şirketlerinden biri olan Çimko Çimento'nun da halka arz başvurusunda bulunduğu öğrenildi. İşte Konukoğlu ailesine ait Çimko’nun halka arz süreci hakkında detaylar…

Konukoğlu ailesine ait olan ve çimento sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olan Çimko Çimento'nun halka arz süreci başlıyor. Taslak izahnamenin yayınlanmasının ardından, şirketin halka arz için başvuruda bulunduğu belirtildi. Bu adım, şirketin büyüme stratejisi çerçevesinde atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

DETAYLAR NELER?

Çimko Çimento'nun 18 milyon 842 bin 104 TL nominal değerli paylarını ortak satışa çıkaracağı ve toplamda 75 milyon 789 bin 472 TL nominal değerli payları halka arz edeceği bildirildi. Şirketin halka arz işlemi sonrası halka açıklık oranı ise çıkarılan sermayenin yüzde 20'lik kısmı kadar olacak. Bu adım, şirketin sermaye piyasalarında daha geniş bir yatırımcı kitlesiyle buluşmasını sağlayacağı ifade ediliyor.

ÇİMKO ÇİMENTO'NUN YOLCULUĞU

Çimko Çimento, Sanko Holding çatısı altında 1995 yılında Adıyaman Fabrikası'nın özelleştirilmesiyle kuruldu. Bugün itibarıyla, Narlı, Adıyaman ve Bartın'da bulunan 3 entegre çimento fabrikası, 1 öğütme tesisi ve 13 ilde 35'ten fazla hazır beton tesisiyle sektörde öncü bir konuma gelmiştir. Şirket, yıllık 9,4 milyon ton çimento ve 5,4 milyon ton klinker kapasitesiyle ülkemize değer katmaya devam etmekte.

Çimko Çimento'nun halka arzı, 2024 yılının son çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu adım, şirketin büyüme ve gelişme hedeflerine önemli bir katkı sağlayacak ve Türkiye'nin ekonomik dönüşümünde önemli bir rol oynayacak.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.