Merhum Sakıp Sabancı Olsaydı SASA'yı Satarmıydı? Erdemoğlu SASA'yı nasıl aldı? İşte büyük alışverişin hikayesi!

Merhum Sakıp Sabancı Olsaydı SASA'yı Satarmıydı? Erdemoğlu SASA'yı nasıl aldı? İşte büyük alışverişin hikayesi!
SASA'nın satış hikayesi Erdemoğlu Holding için ne kadar büyük bir başarı hikayesi ise Sabancı için de o kadar büyük bir yanlış karar örneği. İşte SASA'nın Erdamoğlu tarafından alınışının hikayesi ve sonuçları.

Özdemir Sabancı tarafından 1966'da kurulan ve Türkiye’nin ilk sentetik elyaf fabrikası olarak ticari hayatına başlayan SASA, kuruluşunun üzerinden yıllar geçmesine rağmen Türkiye gündeminden düşmeyen bir şirket.

Basit bir tekstil hammadde üreticisi olarak hayata başlayan SASA, zamanla dev bir sanayi oyuncusuna dönüştü. Adana’da kurulan bu dev fabrikada tekstil sanayisi için 2015 yılında kadar Sabancı Holding yönetiminde üretim yapmaya devam etti.

Erdemoğlu SASA'yı nasıl aldı? İşte büyük alışverişin hikayesi!

Herşey Sabancı ailesinin sanayi işlerinden çekilmek istemesi ile başladı!

Sakıp Sabancı'nın vefatından sonra, sanayi sektöründen çekilerek hizmet sektörüne yoğunlaşmak istediğini söyleyen Sabancı ailesi yavaş yavaş bu kararlarını gerçekleştirmeye başladı.

Bu kararın arkasında Akbank’ın oldukça iyi giderek Sabancı Holding için adeta bir amiral gemisi haline gelmesi ve Sabancı ailesinin Enerjisa’yı kurarak enerji sektörüne yatırım yapmak istemesi yatıyordu.

Erdemoğlu SASA'yı nasıl aldı? İşte büyük alışverişin hikayesi!

Sabancı Holding sanayi sektöründeki şirketlerini satmaya başladı.

Tekstil şirketi Bossa, yünlü kumaş üreten Yünsa, Çimsa ve diğer çimento fabrikaları ve otobüs üretimi yapan Temsa gibi şirketlerini de teker teker satan Sabancı Holding, sanayiden tam anlamıyla çıkış yapmak konusunda oldukça kararlı görünüyordu.

SASA için ilk olarak bir Hindistan şirketiyle anlaşma yapılsa da Rekabet Kurumu Hintlilerin tekstil alanında tekel olmasına engel olmak adına bu anlaşmaya müdahale etti ve satış gerçekleşmedi.
Erdemoğlu SASA'yı nasıl aldı? İşte büyük alışverişin hikayesi!

SASA 2015 yılında Erdemoğlu Holding’e 102 milyon dolara satıldı!

Merinos halılarıyla tanınan Erdemoğlu Holding hayatlarının en başarılı yatırımını yaparak SASA’yı satın aldı.

Zaman içinde Erdemoğlu Holding yaptığı yatırımlarla SASA’yı bambaşka bir boyuta taşıdı.

Kurdukları yeni tesisler, yaptıkları yeni anlaşmalar ve girişimlerle vizyonerliğini kanıtlayan SASA gelişimini sürdürerek ülkemizin en değerli şirketleri arasında yerini buldu.

Erdemoğlu SASA'yı nasıl aldı? İşte büyük alışverişin hikayesi!

Şu anda SASA’nın piyasa değeriyse ‪219.70 milyar TL!

2015 yılında SASA’yı 102 milyon dolar’a satan Sabancı Holding pişman mıdır bilemeyiz. Çünkü şirketin şu andaki değeri neredeyse 220 milyar TL! Sabancıların oldukça büyük bir potansiyeli olan bir şirketi ellerinden çıkarttıkları da bir gerçek.

Hatta öyle ki, bazı kaynaklarda Sakıp Sabancı'nın hayatta olsaydı SASA’yı asla satmayacağı bile söyleniyor! Ama Sabancıların SASA satışından elde ettikleri 102 milyon doları hangi yatırım için kullandıkları ve bu paranın şu anda kaç katına katladığını bilmemiz tabi ki imkansız. O yüzden söylenecek şey herhalde "Alan memnun satan memnun" olacaktır. Çünkü satışın gerçekleştiği dönemde ve hatta şimdi bile 102 milyon dolar hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir para.

Kaynak:webtekno.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum