Gaziantep'te Et Fiyatlarına ZAM yapılmasına DUR denildi! GAZİANTEP VALİLİĞİ ZAMLARA EL ATTI!

Gaziantep'te Et Fiyatlarına ZAM yapılmasına DUR denildi! GAZİANTEP VALİLİĞİ ZAMLARA EL ATTI!
Gaziantep Valiliği et fiyatları ve piyasaya canlı hayvan arzı ile ilgili harekete geçti.. Valilik Oluru ile Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy başkanlığında oluşturulan komisyon, kentte faaliyet gösteren besicilere denetim yapacak.

Gaziantep’te her geçen gün artan et fiyatları sonrası Gaziantep Valiliği harekete geçti. Dün Valilikte Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, Gaziantep Kasaplar Odası Başkanı Bekir Özsert ve Gaziantep Lokantacılar, Baklavacılar Odası Başkanı Abdulkadir Katmerci’nin katılımıyla et fiyatları ile ilgili toplantı düzenlenmiş, toplantı sonunda Valilik oluru ile kentte faaliyet göstere 5 büyük besi firması hakkında denetim yapılması kararı alınmıştı.

ARZ EDİLEN HAYVAN SAYISINDA SIKINTI VAR

Daha önce Gazete27’ye açıklamalarda bulunan Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, ‘’Piyasaya arz edilen hayvan sayısı ile ilgili bir sıkıntı var. Talep büyük olmasına rağmen arz edilen hayvan sayısının az olduğuna dair şikayetler tarafımıza ulaşıyor. Bazı büyük besicilerin pazara az sayıda canlı hayvan sunduğu bu nedenle de son 15 günde canlı hayvan fiyatlarında 35 TL, et fiyatlarında ise 100 TL’lik bir artış olduğuna dair şikayetler aldık.’’

VALİLİK OLURU İLE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

"Etin kilosunun maliyetinin 450 TL’ye mal olmasının ardından Gaziantep Valiliği Oluru ile Ticaret İl Müdürlüğü olarak bizim başkanlığımızda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Vergi Dairesi ekipleri ile birlikte Sinan Bölgesi’nde bulunan büyük besi firmalarında denetim yapacağız. Besi çiftliklerine giderek buralarda küçükbaş hayvan arzı ile ilgili denetim yapacağız. Küçükbaş hayvan ile ilgili çiftlikler ve besicilerde denetim yapacağız. Kentte dana eti 350, koyun eti ise 450 TL’den satılıyor. Doğu illerimizden hayvan getiren 5 büyük tüccar var. Onların denetimlerini yapacağız.’’

DENETİMLER KISA SÜREDE BAŞLAYACAK

Denetim komisyonları oluşturmak üzere çalışmalara başladıklarını kaydeden İl Müdürü İncesoy, ‘’Şu anda kurumlara yazı yazdık ve isim istedik. Kurumların isimleri belirlemesinin ardından Komisyon olarak en kısa sürede çalışmalara başlayacağız. Yapılan denetimlerde usulsüzlüklerin tespit edilmesi halinde besi çiftlikleri hakkında stokçuluktan işlem yapılacak. Denetim sonunda hazırlayacağımız raporları ve tutanakları Ticaret Bakanlığına göndereceğiz’’ açıklamasında bulunmuştu.

POLAT’TAN SERT AÇIKLAMA

Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Vergi Dairesi ve Belediyeden oluşturulacak ekipler önümüzdeki günlerde büyük besi çiftlikleri ve ahırları denetleme kararının ardından Gaziantep Et ve Süt Üreticileri Derneği Başkanı Mevlüt Polat’tan açıklama da gecikmemişti.

MARKET VE KASAPLAR DA DENETLENSİN

Mevlüt Polat, canlı hayvanda artışın piyasa şartlarına bakıldığında zorunlu hale geldiğini belirterek, “Yem fiyatları artı, bir torba yem 530-540 lira. Arpa 6 bin 800 liradan 8 bin 200 liraya çıktı. Dolar arttı 31 lira oldu, mazot 45 liraya yükseldi, elektrik, su, işçi giderleri arttı. Artmayan ne var? Bir canlı hayvan fiyatları artmadı. Bu artışlar normal. Piyasada herşeyde artış var. Denetimden korkmuyoruz. Birde denetlenecekse market ve kasaplar denetlensin.’’

GAZİANTEP’TE YETERİ KADAR HAYVAN VAR

Üreticinin korkacağı bir durumun olmadığını, hayvanın doğu illerinden pahalı geldiğini söyleyen Polat, “Canlı hayvan Doğudan geliyor burada besiye giriyor, yetiştiriliyor. Doğudan pahalı geliyor. Yoksa Gaziantep’te yeteri kadar hayvan var. Ama herşeyin arttığı gibi hayvan fiyatlarının da yerinde sayması söz konusu olamaz. Dolar ayda bin lira artıyor. Besi küçükbaş canlı hayvanın kilosu şu anda 165-170 Karkas et 360-370 lira. Canlı hayvandaki fiyat artışı normal. Piyasa şartlarına göre normal” ifadelerine yer vermişti.

DENETİMLER PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLIYOR

Ticaret İl Müdürlüğünden son alınan bilgilere göre, Besicilere yönelik denetimler için ekipler oluşturuldu. Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Vergi Dairesi Başkanlığı ve Belediye Yetkililerinden oluşacak olan ekipler, Perşembe günü denetime başlayacak. Denetimlerin sonunda oluşturulacak raporlar ise Ticaret Bakanlığı ve ilgili mercilere iletilecek.

ET FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Edinilen bilgilere göre, Gaziantep’te 5 büyük besi çiftliği bulunuyor. Bu çiftliklere Doğu illerinden hayvan getiriliyor. Hayvanlar besleniyor, besicilerden belirli komisyonlarla hayvanları piyasaya satılıyor. Bu çiftliklerde 120 bin civarında koyun bulunduğu ancak piyasaya ürün arzının az olması nedeniyle et fiyatlarının yükseldiği iddiası gündemde. Gaziantep’te günlük 5 bin civarında küçükbaş hayvanın kesime gittiği bu hayvanların önemli bir bölümünün ise İstanbul’a gönderildiği öğrenildi. Piyasadaki canlı hayvan fiyatlarının ise 170 TL’nin üzerine çıktığı ileri sürüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.