Gaziantep Türkiye'nin En Pahalı Şehri! Gastronomi Ve Hazin SON! ÇÖKÜŞ BAŞLADI

Gaziantep Türkiye'nin En Pahalı Şehri! Gastronomi Ve Hazin SON! ÇÖKÜŞ BAŞLADI
Gaziantep’te Ocak ayında esnaf odalarına bağlı lokantalar ve baklavacıların yanı sıra Ticaret Odasına bağlı büyük işletmelerde tarifelerine zam yapmıştı. Zamlı tarifeler sonrası baklavacılarda yüzde 50, lokantalarda ise işler yüzde 30’lara düştü.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Gaziantep, lezzetleri kadar fiyatları ile de gündemden düşmüyor. Kendi emsalinde olan illere göre daha pahalı olan Gaziantep’te, artan pahalılık nedeniyle işler düştü.

NOHUT DÜRÜMÜ 50 TL! AYRAN 15 TL!

Kentin uygun lezzetleri arasında bulunan nohut dürümünün dahi 50 TL’den bir şişe ayran 15 TL!satılması, her geçen gün pahalılık karşısında alım gücü düşen vatandaşları olumsuz etkiledi. Vatandaşların önemli bir bölümü artık evlerinden getirdiği yiyeceklerle gününü geçirirken, işlerin düşmesi büyük işletmeleri ve esnafı olumsuz etkiledi.

KEBAP DÜRÜM 200 TL…

Kent genelinde Ocak ayında yapılan tarife değişiklikleri ile fiyatlar arttı. Esnaf lokantalarında fiyatlar daha düşük olurken, büyük lokantalarda ise fiyatları dudak uçuklattı. Söz gelimi bazı lokantalarda, kuşbaşı dürüm 190, kıyma dürüm 180 TL’ye satılır oldu.

DURGUNLUK BAŞLADI

Besicilere yönelik denetimler başlıyor, Fırsatçılara ‘dur’ denilecek

Baklava, beyran, katmer gibi yöresel lezzetlerde ise fiyat artışları vatandaşın cebini yakıyor. Kent genelinde büyük işletmelerde 200 TL dayanan kebap, kimi işletmelerde 600 TL’ye kadar çıkan katmer ve kilogram fiyatı 800 ila 1200 TL arasında değişen baklava fiyatları sonrası işletmelerde durgunluk başladı.

BAKLAVACILARIN İŞİ YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Vatandaş, Ocak ayında yapılan zam ile kilogram fiyatı 800 TL’ye yükselen baklavanın tadını adeta unuttu. Kilogram fiyatı çeşidine göre 800 ilan 1200 TL arasında değişen baklava fiyatları sonrası, baklavacıların iş oranı yüzde 50 oranında azaldı. Baklavacılar yüksek maliyetler nedeniyle zam yapmak durumunda kaldıklarını ifade ederken, vatandaş ise bu fiyatlara baklava yemenin lüks olduğu düşüncesinde hemfikir.

BEYRAN 180, KATMER 600 TL…

Gaziantep’in yöresel lezzetlerinden olan Beyran ve Katmer fiyatları da yükseldi. Beyran fiyatlarının 200 TL’ye dayandığı Gaziantep’te, katmer fiyatları da yükseldi. Kimi işletmelerde 400 TL’den başlayan katmer fiyatları, çeşitlerine göre 600 TL’ye kadar yükseliyor. Kent genelinde işletmelerde fiyatlar, düşen alım gücü sonrası kent genelinde ortaya çıkan durgunluk esnafı da büyük işletmeleri de olumsuz etkiledi. Önümüzdeki günlerde işlerdeki düşüşün daha artmasından endişe duyuluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum