Gaziantep'te Tolga Batallı'nın Artemis Halısı Borsaya Açılıyor! ARTEMİS HALI VE HALKA ARZ FURYASI!

Gaziantep'te Tolga Batallı'nın Artemis Halısı Borsaya Açılıyor! ARTEMİS HALI VE HALKA ARZ FURYASI!
Artemis Halı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Batallı, Gaziantep'i Gaziantep yapan Bakan, Milletvekili babası merhum Bakan Mehmet Batallı'nın ardından...

Gaziantep'te halka arz furyası Artemis Halı ile devam ediyor!

Artemis Halı AŞ'nin halka arzında talep toplama 27- 28 Şubat'ta yapılacak. Artemis Halı AŞ'nin halka arzı ARTMS.HE kodu ile İnfo Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığıyla gerçekleştirilecek. Halka arz fiyatı pay başına 25,35 lira olarak belirlenen şirketin 20 milyon lira sermaye artırımı olarak payları satışa çıkacak. Böylece şirketin yüzde 28,57'si halka açılmış olacak.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, IPO (Initial Public Offering) olarak da bilinir ve basit tanımı ile 'pay satışı' anlamına gelir.

Halka arz, bir şirketin sahip olduğu varlıkları daha küçük paylara bölerek satışa çıkarması olarak tanımlanır. Halka arz ile hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolu açılır.

Halka arz, birincil ve ikincil halka arz olarak ikiye ayrılır.

Birincil Halka Arz; daha önce halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemidir.

İkincil Halka Arz; daha önce halka arz edilmiş fakat ilkinde halka arz oranının düşük olması nedeniyle ikinci kez halka arz yapılmasıdır.

Halka Arz Neden Yapılır, Amacı Nedir?

Şirketler birçok farklı sebeple halka arz yöntemine başvurur. Finansman kaynağı, likidite ve itibar sağlamak için halka arz yapılabilir. Şirketler bu yöntemle tanıtım yapmayı ve kurumsallaşmayı da hedefleyebilirler.

Büyüme oranı yüksek olan şirketler özelinde hakla arzı incelersek: Bu şirketler faaliyet genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak için halka arz yapabilirler.

Finansal kaynak açığı olan şirketler özelinde hakla arzı incelersek: Bu şirketlerin amacının borçlanmadan likidite sağlamak olduğunu görebiliriz. Şirketler halka arz ile borçlarını ödemeyi veya yatırım yapmayı hedefleyebilirler.

Halka Arz Şartları Nelerdir?

Halka arz işleminin yerine getirilmesi için bazı şartları sağlamak gerekir.

Aracı kurumlarla iletişime geçilerek, şirket değerlemesi oluşur,

Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurulur,

Şirket verileri Borsa İstanbul ve SPK uzmanları tarafından incelenir.

Halka arz başvuru ve şartları sağlama süreci şu şekilde devam eder ????

Şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile iletişime geçilerek sözleşme imzalaması zorunludur.

İmzalanan sözleşme ile SPK'nın denetimi ve kararlarına tabi olan şirketler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevzuatına uygun hale gelirler.

Böylece aracı kurum, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’a söz konusu şirketin halka arz işleminin başlatılması için gerekli başvurular tamamlanmış olur. İmzalanan sözleşme ile SPK'nın denetimi ve kararlarına tabi olan şirketler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevzuatına uygun hale gelirler.

Böylece aracı kurum, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’a söz konusu şirketin halka arz işleminin başlatılması için gerekli başvurular tamamlanmış olur.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şirket verileri, Borsa İstanbul ve SPK uzmanları tarafından incelenir.

İncelemeler kapsamında; şirketin merkez binası, piyasa değeri, genel faaliyetleri gibi konular vardır. Şirket verilerinin Borsa İstanbul ve SPK uzmanları tarafından uygunluğu kabul edildikten sonra şirketin hakla arz işlemi fiili olarak başlamış olur.

Halka Arz Edilen Hisse Nasıl Alınır?

Bir hisse senedinin halka arz işlemleri BİST üzerinden satış yöntemi ile talep toplama şeklinde gerçekleşiyorsa, söz konusu hisse senedinin kodunu piyasa ekranında arama alanına yazarak bulabilirsiniz.

Alım satım ekranı açıldığında, işlem yapmak istediğiniz hisse miktarını ilgili alana girerek alım yapabilirsiniz.

Halka Arza Katıldıktan Sonra Ne Olur?

Şirket hisselerini satın alan yatırımcılar, satın aldıkları pay kadar söz konusu şirkete ortak olurlar.

Halka Arz Edilen Hisseler Kazandırır mı?

Halka arza yatırım yaparak, büyüme potansiyeli olan bir şirketten pay sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde kısa veya uzun vadeli kâr etme şansınız vardır.

BU BİR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.