Menengiç Ağacına Bunu Yaptılar! Tonlarca Fıstık Vermeye Başladı! İşte Para Basan Yöntem

Menengiç Ağacına Bunu Yaptılar! Tonlarca Fıstık Vermeye Başladı! İşte Para Basan Yöntem
Menengiç ağaçlarının ekonomik getirisi olmadığı için yakacak olarak kullanılan Bitlis'te, Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle başlatılan projede arazilerde yetişen menengiç ağaçlarına Siirt fıstığı aşısı yapıldı. 15 ton fıstık hasat edildi.

Bitlis Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Adı Siirt'ten, Aşısı Bitlis'ten Projesi" kapsamında, il genelindeki menengiç ağaçlarına Siirt fıstığı aşısı yapıldı. Aşılanan 5 bin ağaçtan bu yıl 15 ton fıstık hasat edildi.

Menengiç ağaçlarının ekonomik getirisi olmadığı için yakacak olarak kullanılan Bitlis'te, Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle başlatılan proje kapsamında, il merkezi ile Hizan ve Mutki ilçelerine bağlı köylerdeki engebeli arazilerde yetişen menengiç ağaçlarına Siirt fıstığı aşısı yapıldı.

Siirt'te yakınlıkları nedeniyle aynı iklim özelliklerine sahip köylerde aşısı tutan 5 bin ağaçtan bu yıl 15 ton fıstık hasat edildi. Fıstığın büyük bölümü Siirt'teki fabrikada işledikten sonra birçok kente gönderiliyor.

Köylülere yeni iş imkanlarının oluşturulması amacıyla aşılı ağaç sayısının üç katına çıkarılarak fıstık üretiminin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Çolak, Bitlis'te fıstığın gelişmekte olan bir ürün çeşidi olduğunu söyledi. Kentte meyve veren 5 bin civarındaki ağaçtan geçen yıl yaklaşık 14 ton, bu yıl da 15 ton ürün elde edildiğini kaydeden Çolak, şunları aktardı:

"Merkez ile Mutki ve Hizan ilçelerimizin köylerinde uyguladığımız proje ile hem aşılı ağaçlarımızın sayısını hem de üretim miktarımızı artıracağız. Doğada kendiliğinden yetişen bıttım (menengiç) ağaçlarına fıstık aşısı yaparak üretimimizi artırmayı hedefliyoruz. Bunu da ileride katma değeri çok yüksek bir ürün olarak ilimize kazandırmak istiyoruz. Özellikle il merkezi ile Hizan ve Mutki'nin Siirt'e yakın köylerinde fıstık üretimine ilgi artıyor. Herkes köyünde aşılama yapılmasını istiyor"

Çolak, iklim koşullarının elverişli olmasından dolayı genellikle Siirt'e yakın düşük rakımlı bölgelerin, Siirt ve Antep fıstığı çeşitlerinin üretimine uygun olduğunu belirtti.

"Önümüzdeki yıllarda aşılı ağaç sayısını en az üç katına çıkarmak istiyoruz"

Aşılama yapılacak köylerin kurum tarafından belirlendiğini anlatan Çolak, "Bıttım ağaçlarını aşılamak için teknik ekiplerimiz köyleri geziyor. En uygun bölgeleri belirledikten sonra aşılama yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda aşılı ağaç sayısını en az üç katına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Hizan'ın Nuh köyünde dik yamaçlardaki ağaçlara çıkarak fıstık hasadı yapan gençlerden Sıddık Üzen, fıstığın bölgede köylülerin en önemli gelir kaynaklarından biri haline geldiğini söyledi.

Menengiç ağaçlarını aşılama yaparak fıstık ağacına dönüştürdüklerini anlatan Üzen, "Hasat ettiğimiz fıstıkları satıyoruz. Fıstığımız çok güzel ve lezzetli. Bir kısmını da kışın tüketmek için kaldırıyoruz. Burada Güneydoğu iklimi hakim. Siirt'e çok yakınız ve aşıları oradan getiriyoruz. Burada üretilen fıstığın lezzeti Siirt fıstığıyla aynı. Çünkü aynı aşıları yapıyoruz" diye konuştu.

Fıstık üretiminin yaygınlaşması ile köylülerin gelirleri artacak

Proje ile fıstık üretiminin yaygınlaşmasının hedeflendiğini belirten Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Çolak, "Bu proje ile hem köylülerin gelirleri artacak hem de il ekonomisine katkı sağlanacak. Özellikle Siirt'e yakın köylerde fıstık üretimine ilgi artıyor. Herkes köyünde aşılama yapılmasını istiyor. Biz de bu talepleri karşılamak için çalışıyoruz" dedi.

Çolak, aşılama yapılacak köylerin kurum tarafından belirlendiğini belirterek, "Bıttım ağaçlarını aşılamak için teknik ekiplerimiz köyleri geziyor. En uygun bölgeleri belirledikten sonra aşılama yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda aşılı ağaç sayısını en az üç katına çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.