Gaziantep'te Sağlıkta Salgın Krizi! Hastanelerin Acilleri Dolup Taşıyor...

Gaziantep'te Sağlıkta Salgın Krizi! Hastanelerin Acilleri Dolup Taşıyor...
Son günlerde Gaziantep’te grip ve buna benzer salgın hastalıklar,başta okullarda ve daha sonra da fabrika ve iş yerlerinde kışın gelmesiyle birlikte yoğun bir şekilde arttı

Son günlerde Gaziantep’te grip ve buna benzer salgın hastalıklar,başta okullarda ve daha sonra da fabrika ve iş yerlerinde kışın gelmesiyle birlikte yoğun bir şekilde arttığı ve bu nedenle başta Aile Sağlığı Merkezleri ve daha sonra da kamu kurumu hastaneleri ve özel hastanelerde, Gaziantep Şehir Hastanesinin acilinde dahi yoğun kalabalıklar oluşturması dikkat çektiği ve bu salgının durdurulması için Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere hastanelerde ellerinden gelen mücadeleyi gösterdikleri ifade edildi..

YEŞİL ALAN YOĞUN!

Hava değişimi ile başlayan soğuk algınlığı ve grip vakaları sonrası Gaziantepliler soluğu hastanelerin acil servislerinde aldı. Hastane acillerinde yeşil, sarı ve kırmızı alanlardan oluşan ve hastaların aciliyet durumunu simgeleyen alanlardan yeşil bölümde hastaların yoğunluğu göze çarpıyor. Özellikle yüksek ateş ve halsizlik şikayeti ile yapılan başvurulardaki artışlar, sağlık çalışanlarının da yükünü artmasına neden oluyor.

SAĞLIK HİZMETİ AKSIYOR

Yeşil alanda yoğunlaşan hastalar nedeniyle sarı ve kırmızı alandaki daha ciddi durumdaki hastalara verilen hizmette de aksamalar yaşanıyor. Acil servislerdeki yoğunlukların son bulması için ise vatandaşların birinci basamak sağlık hizmeti sunan Aile Sağlığı Merkezlerine yönelimi önemli.

HER YIL AYNI MANZARA

Özellikle mevsim geçişlerinde artan soğuk algınlığı vakaları ve grip salgını nedeniyle her yıl aynı manzaranın yaşandığını kaydeden uzmanlar, bağışıklık sistemini güçlendirilmesi önerisinde bulunuyor. Uzmanlar, vatandaşların birinci basamak sağlık hizmeti sunan Aile Hekimliklerine başvuru yaparak alacakları ilaçlar ve dinlenme ile hastalıklardan kısa süre içerisinde kurtulabileceklerini hatırlattı.

BAKAN KOCA’DAN GRİP AŞISI UYARISI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grip salgınlarının etkilerini azaltmak, hastalığın hafif geçirilmesini sağlamak ve halk sağlığını korumak amacıyla 2023 yılı grip aşısı uygulamasını 15 Eylül itibarıyla başlattıklarını bildirdi. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yılın bu dönemlerinde sık rastlanan grip salgınlarının etkilerini azaltmak, hastalığın hafif geçirilmesini sağlamak ve halk sağlığını korumak amacıyla 2023 yılı grip aşısı uygulamasını 15 Eylül itibarıyla başlattıklarını belirterek, "65 yaş üzeri büyüklerle sağlık koşulları açısından risk grubuna girenler, kronik hastalığı olanlar grip aşılarını ücretsiz olabilir. Lütfen ihmal etmeyelim." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.