Ölen Annesiyle Yapay Zeka Vasıtasıyla Görüştü!

Ölen Annesiyle Yapay Zeka Vasıtasıyla Görüştü!
Teknoloji hızla ilerlerken, yapay zeka kullanımının sınırları ve etik boyutları büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. İlginç bir vakada, bir kadın ölen annesiyle, tekrar iletişim kurabilmek adına yapay zeka teknolojisine başvurdu.

Yapay zeka, birçok alanda faydasını gösterse de, deepfake gibi etik olmayan durumlar oluşturduğunda kitlelerde kaygı uyandırabiliyor. Yürek burkan bir olayda, 2018 yılında annesini kaybeden bir kadın, sevdiği insanla son bir kez konuşabilmeyi umarak, ölüleri simüle etme özelliğine sahip bir yapay zeka programına başvurdu. Bu programı kullanabilmek için insanlar, kaybettikleri kişiyle ilgili detaylı bir form dolduruyorlar ve bu form, kişisel alıntılar dahil, hayatları ve aralarındaki ilişki hakkında bilgiler içeriyor.

ekran-resmi-2024-03-14-13-42-48.png

Yapay zeka ile yapılan bu dijital seansın ardından, kadın, şok edici ve ürkütücü sonuçlarla karşılaştığını ifade etti. Kullanıcı, yapay zekanın annesiymiş gibi onunla sohbet ettiğini dile getirdiğinde, insanların zihninde ciddi soru işaretleri oluştu. Yaşanan bu olay, yapay zekanın simülasyon yeteneği ve kişisel verilerin kullanımı konusunda yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Üstelik bu hizmetin aylık 10 dolar gibi bir ücrete sunuluyor olması, yapay zekanın ticari kaygılarla insanların en derin duygularına nasıl hitap edebileceğini gözler önüne seriyor.

ekran-resmi-2024-03-14-13-42-56.png

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.