Ne Olacak Bu Buğdayın Hali? CHP Gaziantep Milletvekili Öztürkmen ÇİFTÇİ'NİN BUĞDAY ÇİLESİNİ Meclise Taşıdı

Ne Olacak Bu Buğdayın Hali? CHP Gaziantep Milletvekili Öztürkmen ÇİFTÇİ'NİN BUĞDAY ÇİLESİNİ Meclise Taşıdı
CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen’den hükümete: Buğdayda taban fiyatı açıklayın, randevu çilesini bitirin CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, zamanı gelen buğday hasadıyla ilgili çiftçilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Buğdayda taban fiyatın hâlâ açıklanmadığını belirten Öztürkmen, kg fiyatının en az 15 TL olması gerektiğini belirtti. Geçen yıl hasat alımı döneminde Tarım Mahsulleri Ofisi’nde yaşanan randevu çilesini de hatırlatan Öztürkmen, bu yıl aynı manzaranın yaşanmaması için hükümeti gerekli adımları atmaya çağırdı.

Öztürkmen’in TBMM’de yaptığı açıklama şöyle: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde buğday hasadının zamanı geldi. Fakat hükümet hâlâ taban fiyat açıklamadı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin hesaplamalarına göre 1 kg buğdayın maliyeti 10,87 TL. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden Ziraat Bankası'ndan kullandırılan kredilerin 6 kat artması göz önünde tutulduğunda, buğday kg fiyatının en az 15 TL olması gerekmektedir. Diğer yandan, buğday alımında geçen yıl Tarım Mahsulleri Ofisi'nde yaşanan “randevu” çilesinin bu yıl tekrarlanmaması ve ödemelerin hızlıca yapılması için hükümeti göreve davet ediyoruz.”

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.