CHP Gaziantep'te 30 Yıl Sonra Kazandı! CHP Gaziantep’te Reisoğlu Farkı

CHP Gaziantep'te 30 Yıl Sonra Kazandı! CHP Gaziantep’te Reisoğlu Farkı
31 Mart yerel seçimleri, bir zamanlar solun kalesi olan Gaziantep’te, CHP’nin yıllardır süregelen yüzde 15-20 bandındaki oy oranını yüzde 40’le taşıması açısından tarihi bir seçim oldu.

CHP, 30 yıl sonra Nizip ve Şehitkamil Belediyelerini yeniden kazanırken, belediye sayısını yıllar sonra ilk kez 3’e çıkardı. İl Başkanı Reis Reisoğlu öncülüğünde tarihi başarıya imza atan CHP, bir sonraki seçimde Gaziantep’te birinci parti olma hedefinde. Başkan Reisoğlu, “Gaziantep, ilk seçimde yeniden solun kalesi olacak” iddiasında.

31 Mart Yerel Seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisinin kazanımıyla sonuçlandı. AK Parti, 22 yılın ardından ilk kez ikinci parti konumuna düşerken, CHP’li belediyelerin de sayısı arttı. CHP’li belediyelerin sayısının arttığı illerden bir tanesi de Gaziantep oldu.

CHP Gaziantep’te Reisoğlu Farkı


ŞEHİTKAMİL VE NİZİP’TE ÖZLEM DİNDİ

Gaziantep’te 30 yılın ardından kentin metropol, Türkiye’nin ise en büyük ilk 5 ilçesi arasında yer alan Şehitkamil Belediyeleri kazanıldı. 1994 yılında Refah Partisi’ne kaybedilen Şehitkamil Belediyesi, 30 yıl aranın ardından 2024 yılında yeniden CHP’ye geçti. Gaziantep’in en büyük sırsal ilçesi olan Nizip’te de 30 yıllık aranın ardından kazanan CHP oldu. 2019 Yerel Seçimlerinde CHP’ye geçen Karkamış Belediyesi ise 31 Mart Yerel Seçimlerinde de CHP’de kaldı.

1989 SEÇİMLERİ İLE SHP DÖNEMİ BAŞLADI

1989 yılında SHP adıyla Yerel Seçimlere giren CHP, Gaziantep Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil Belediyelerinin yanı sıra 6 belediyeyi kazanmıştı. 1994 yılında bir kez daha SHP adıyla girilen seçimlerde Büyükşehir, Şahinbey, İslahiye ve bazı belde belediyeleri kazanılmıştı. O dönemde CHP, Gaziantep oyu ise yüzde 27,62 olmuştu.

Bu seçimlerin ardından 1999 yılında yapılan Yerel Seçimlerde ise Büyükşehir ve Şahinbey Belediyeleri kazanılmış, toplam belediye sayısı 3 olmuştu. CHP ilk kez uzun yıllar sonra kendi adıyla seçimlere girmiş ve Gaziantep’te oy oranı ise yüzde 31,57’ye yükselmişti.

2004’DEN SONRA AĞIR KAYIP

2004 Yerel Seçimleri ise CHP için adeta bir milat oldu. 1989 yılından bu yana CHP’de olan Büyükşehir ve Şahinbey Belediyeleri, bu seçimlerde AK Parti’ye geçti. Seçimlerde CHP’nin oy oranı ise 33,44 olurken, Araban ve Karkamış Belediye seçimleri kazanıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili isim Asım Güzelbey oldu.

2009’DA YAVUZELİ VE BELDE BELEDİYESİ İLE YETİNİLDİ

2009 Yerel Seçimlerinde de durum değişmedi. Bu seçimlerde CHP’nin oy oranı yüzde 30,2 olurken GBB Adayı ise Mustafa Yılmaz oldu. 2009 Yerel Seçimlerinde CHP, Yavuzeli ve bir belde belediyesini kazandı.

CHP Gaziantep’te Reisoğlu Farkı

2014’TE CHP’Lİ ADAYLAR SEÇİM KAZANAMADI

2014 Yerel Seçimlerinde CHP, GBB için Akif Ekici’yi aday gösterdi. CHP’nin oyları Yerel Seçimlerde ilk kez yüzde 30 bandının altına düşerek yüzde 21’e geriledi. AK Parti Adayı Fatma Şahin, seçimleri yüzde 54 ile kazandı. CHP’nin elinde bulunan Belediye ise kalmadı.

2019’DA TALİH DEĞİŞTİ

2019 Yerel Seçimlerinde CHP, İYİ Parti ile ittifak yaptı. İttifak kapsamında CHP, büyükşehir belediyesi için aday çıkarmadı. İYİ Parti Ejder Demir’i aday gösterirken, DSP’den ise Celal Doğan aday oldu. Bu seçimlerde Millet İttifakı adayı Ejder Demir yüzde 16,2 oy aldı, DSP Adayı Doğan ise yüzde 26,2 oyda kaldı. AK Parti Adayı Fatma Şahin, yüzde 53,9 oyla seçimleri kazandı. Bu seçimlerde CHP, Araban ve Karkamış Belediyelerinde seçimleri kazandı.

REİSOĞLU FARK YARATTI

2024 Yerel Seçimleri ise CHP için bir ilk oldu. CHP İl Başkanı Reis Reisoğlu önderliğinde kenetlenen Adaylar, il ve ilçe örgütleri, Gaziantep’te büyük başarıya imza attı. CHP, 30 yılın ardından hem Nizip’te hem de Şehitkamil Belediyesi’nde seçimleri kazandı. Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz olurken, Nizip Belediye Başkanı ise Ali Doğan oldu. 2019’da olduğu gibi Karkamış’ta seçimler yüzde 50,05 oyla CHP’li isim Mustafa Güzel tarafından kazanıldı.

HEM OY ORANI HEM DE BELEDİYE SAYISI ARTTI

CHP, 30 yılın ardından önemli belediyeleri kazanırken, kentte hem oy oranı hem de belediye sayısı arttı. Bu başarıda İl Başkanı Reis Reisoğlu, doğru isimlerin aday gösterilmesi ve teşkilatların rolü büyük oldu. Reisoğlu, 2024 Yerel Seçimleri ile başarısını kantılarken, uzun yıllardır Gaziantep’te, Genel Seçimlerde yüzde 15- 20, Yerel Seçimlerde ise yüzde 20 ilan 30 bandına sıkışmış olan CHP’nin oyları yüzde 40 bandına yükseldi…

REİSOĞLU’DEN BİRİNCİ PARTİ SÖZÜ

2023 seçimlerinde 4. sıradan milletvekili adayı gösterilmesine rağmen, çalışma temposuyla 3. sıradaki DEVA Partili Ertuğrul Kaya’nın milletvekili olmasında büyük payı bulunan, kendisi ise az bir oy farkıyla TBMM’yi kaçıran Reisoğlu, ardından il başkanlığına seçilmişti. Zor dönemde CHP’nin Gaziantep’teki oyunu neredeyse ikiye katlayan ve yüzde 15 bandından kurtaran Reisoğlu, ilk yapılacak seçimde Gaziantep’’te birinci parti olacaklarını iddia ediyor. Reisoğlu, “Gaziantep’i yeniden solun kalesi yapıncaya kadar, gece gündüz durmadan çalışmaya devam” mesajı veriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.