CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen VERYANSIN ETTİ! Öztürkmen: “Torpilin adı mülakat oldu”

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen VERYANSIN ETTİ!  Öztürkmen: “Torpilin adı mülakat oldu”
CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, kamudaki mülakat skandalının peşini bırakmıyor. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında yeni belgeler paylaşan Öztürkmen, “Torpilin adı mülakat oldu” dedi.

Öztürkmen’in açıklamasının tamamı şöyle:

Türkiye kamuoyu haftalardır belgeleriyle açıkladığımız mülakat skandalını konuşuyor.

Önce Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı'nda aldıkları yüksek puanlara rağmen, yüzlerce adayın mülakatta (sözlü sınavda) elendiğini ortaya koyduk. Skandalı Meclis gündemine de taşıdık. Ardından yüzlerce Adalet Bakanlığı personeli için Ankara İdare Mahkemesi'nde sözlü sınavın iptali için davamızı açtık.

Bir hafta sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki mülakat skandalını belgeleriyle ortaya koyduk. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki sivil memurların görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında, yazılıda 97 puanla Türkiye birincisi olarak derece yapmış adayların dahi, sözlü sınavda standart şekilde verilen 50-55 puanlarla elendiğini ortaya koyduk. Buna karşılık yazılı sınavda 60-62 puan almış, barajı ancak geçebilmiş çok sayıda adayın mülakattan aldıkları 99-100 gibi zirve puanlarla meslekte yükseltildiklerini öğrendik.

Skandalı basın açıklamaları ve televizyon programlarıyla kamuoyuna duyurduk.

AKP VE TARİKAT REFERANSI YOKSA KAMUYU UNUT!

Sadece bu iki kurumda yaşananları görünce, mülakat zulmünün ne boyutlara vardığı tescillenmiş oldu. “Torpil”in adının “mülakat” olduğu bu düzende AKP ve tarikat referansı olmadan kamuya girmenin ve girdiyseniz yükselmenin imkansız olduğu tekrar tescillenmiş oldu.

MÜLAKATSIZ 68 BİN ATAMA TALEBİ BAŞKA BAHARA

Manzaranın daha vahimi Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamalarında ortaya çıktı. Atanmayan öğretmenler, mülakatsız 68 bin atama beklerken, yine büyük hayal kırıklığı yaşadılar.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 20 bin öğretmen atamasının yapılacağını duyurdu. Atamalarda ana kriterin “torpil” olacağı, KPSS puanı ve mülakat puanın yüzde 50 oranında etkili olacağının açıklanmasıyla ispatlandı.

Atanmayan öğretmenlerin hem 68 bin atama beklentisi, hem de mülakatsız atama talebi başka bahara kaldı. Hâlbuki Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Nisan 2023'te katıldığı AKP Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda "Kamuda mülakatları kaldıracağız" sözü vermişti. Erdoğan, seçim malzemesi olarak verdiği sözü, seçimlerin ardından çöpe attı. Atanamadıkları için inşaatlarda çalışan, garsonluk ve kasiyerlik yaparak yaşamaya çalışan yüzbinlerce öğretmenimizin ve ailelerinin ahı kolay kaldırılacak bir ah değildir.

YENİ BELGELER... 17 MÜDÜR KİMLERDEN SEÇİLDİ?

Diğer yandan kamuda mülakat denilen torpil sistemine yönelik her gün onlarca yeni olay ortaya çıkıyor.

Örneğin Sivas Adliyesi'ndeki durum ibret verici. Yazılı sınavda barajı geçen 51 adliye personeli mülakata girdi. 17 kişi müdür yapılacaktı. 17 kişilik müdür kadrosuna, 75 puan ve üzeri alan sadece 5 kişi girebildi. Kalan 11 kişinin tamamı 75 ve altı puan alanlar arasından seçildi.

9 YILDA 5 SINAVA GİRDİ, REKOR PUANLARA RAĞMEN YÜKSELEMEDİ

Bir diğer yeni örnek Samsun'dan. 19 yıllık meslek tecrübesi olan bir adliye personeli. 2015'ten beri görevde yükselme sınavına giriyor. Her sınavda 91 ile 85 arasında değişen oldukça yüksek puanlar alıyor. Tam 5 kez yazılı sınavda başarılı olmuş ancak beşinde de mülakatta verilen düşük puanlar nedeniyle “başarısız” sayılmış ve mesleğinde yükselememiş!

YANDAŞ SENDİKANIN 'AYRICALIK' İTİRAFI

Bir diğer örnek ise itiraf niteliğinde. Kamuda atanacak ya da yükselecek personelin nasıl seçildiğini gösteren ibretlik bir belge. Bakın iktidara yakınlığıyla bilinen Türk Büro Sen'in Adana şubesi, Adalet Bakanlığı sınav sonuçlarının ardından resmi sosyal medya hesaplarından şöyle bir duyuru yapıyor:

“Görevde yükselme mülakat sonuçlarına göre 54 müdür kadrosunu kazanarak müdürlüğe terfi eden arkadaşlarımızdan 43'ü sendikamız yani Türk Büro Sen üyesidir. Bu sonuçlar göstermiştir ki devletimiz nazarında da Türk Büro-Sen'li olmak ayrıcalıktır.”

TORPİL DAHA NASIL İTİRAF EDİLİR!

Daha nasıl söylenir! Torpil daha nasıl itiraf edilir! Yani yandaş sendikamız memurlara diyor ki; “Bana üye olursan yükselirsin. Bize üye olursan mülakatta 'ayrıcalıklı' olursun!”

Yazıktır, günahtır! Daha önemlisi bu suçtur!

Kamu kurumlarında mülakat adı verilen “torpil” sistemiyle hakları yenen yüzbinlerce tertemiz vatan evladının yanında olmayı sürdüreceğiz. Bu sistem bitecek, eninde sonunda bitecek! Bitireceğiz!

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.