Gaziantep Ak Parti Eski Milletvekili ŞAMİL TAYYAR'dan Uyarılar Devam Ediyor!

Gaziantep Ak Parti Eski Milletvekili ŞAMİL TAYYAR'dan Uyarılar Devam Ediyor!
AK Parti MKYK eski Üyesi ve Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 2017 yılında yapılan Referandum ile Anayasada değişikliğe gidilmiş ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş yapılmıştı. Yeni sistemle birlikte iktidar olmak için Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde 50+1 zorunluluğu getirilmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ GÜNDEMDE

Yeni sistemde 2018 yılında ve 2023 yılında yapılan seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan, halkın oylarıyla iki kez Cumhurbaşkanlığına seçilen isim oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, düşük oy oranına sahip siyasi partileri de güçlendirdi. Söz gelimi 2024 Yerel Seçimlerinde Hüda Par ve Yeniden Refah Partileri, Cumhur İttifakı içinde yer alarak TBMM’de temsil hakkı kazandı. 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrası tartışılmaya başlanan sistem, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından bir kez daha gündemde.

GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

AK Parti MKYK eski Üyesi ve Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde düzenleme yapılması önerisinde bulundu. Tayyar, ‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi artık masaya yatırılmalıdır. AK Parti kurulmadan önce de başkanlık modelini savunan biri olarak önerim, sistem değişikliğinden ziyade kurulum ayarlarını gözden geçirmektir. Bu bağlamda bir dizi öneride bulunabilirim.’’

DAR BÖLGE SEÇİM VE 50+1 ÖNERİSİ

İki temel düzenlemeye ihtiyaç olduğunu anlatan Tayyar, ‘’Dar bölge seçim sistemine geçilmesi, 50+1 uygulamasının kaldırılması. Bu iki düzenleme olmadan, ne yaparsanız yapın, sistem asla huzur bulmaz. Dar bölgeye geçilirse tombaladan vekillik biter, parlamento güçlenir, güçlenen parlamento yürütme, yasama ve yargı arasındaki güç dağılımını domine eder, keyfiyeti sınırlandırır..’’

PAZARLIKLARA GEREK KALMAZ

Açıklamalarını sürdüren Tayyar, ‘’50+1 kaldırılır, çoğunluk sistemine geçilirse siyasi stres azalır, küçük parti vesayeti kalkar, pazarlıklara gerek kalmaz, su kendi mecrasında akar. Sistem bu iki sütun üzerinde yeniden inşa edilirse, sistemle ilgili tartışmalı tüm sorunların çözüme kavuşma ihtimalinin artacağı kanaatimdeyim. Umarım ıskalanmaz’’ ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.