Gaziantep’te Gaziler Caddesi'nin adı nereden geliyor?

Gaziantep’te Gaziler Caddesi'nin adı nereden geliyor?
Gaziler Caddesi'nin eski adı Balıklı ya da bizim ağzımızla Balıklaan idi. Bu caddenin tam karşısında bulunan ve caddeyi tam gören Eyüboğlu Camısı vardır. Eski deyişle Ayboğlu Camısı.

Harp'te Fransızlar bu mahalleye hakimlerdi .Ermeni Alex Saatçıyan adlı bir ermeni vardı. Bu adam dürbünlü tüfekle çok iyi atış yapardı. işte bu Ayboğlu camısının minaresinden caddeyi gözler, ortada yürüyen, karşıdan karşıya geçmeye çalışan her kimse vurur indirirdi. Burada çok şehit ve gazi verdik. Harpten sonra da caddenin adı Gaziler Caddesi olarak değiştirildi.

Mithat Enç selamlık sohbetleri kitabında buna atfen şöyle diyor.

-"Ancak,o günlerin en tehlikeli serüveni de, Balıklı caddesini kesen yan sokakların bir yanından ötekine hoplamaya kalkanların başına gelenlerdi. Caddeyi, Kayacık eteklerinden Alaybeyi Camii dönemecine kadar gören Ayboğlu Camii minaresinin ışık deliklerinin gerisine, Ermeni keskin nişancıları yerleştirmiş, atik, tetik olamayan birkaç kişi bu geçişler sırasında onların açtığı ateşlerle yaralanmış veya can vermişti. Bu nedenle o yörede oturanlar dışarı çıkabilmek için, karanlığın basmasını beklemek zorundaydı artık."

Kaynak:Asım Mıhçıoğlu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum