GAÜN’de hıdırellez coşkusu

GAÜN’de hıdırellez coşkusu
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Halk Bilimi Topluluğu, Türkçe Topluluğu, Türk Dünyası Araştırması Topluluğu ve Halk Oyunları Topluluğu ile beraber Hıdırellez Şenliği düzenledi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Halk Bilimi Topluluğu, Türkçe Topluluğu, Türk Dünyası Araştırması Topluluğu ve Halk Oyunları Topluluğu ile beraber Hıdırellez Şenliği düzenledi. Etkinlik kapsamında GAÜN öğrencileri ve akademisyenler baharın müjdecisi olarak kabul edilen Hıdırellez'i kutlamak için bir araya geldi.

GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde gerçekleştirilen programın açılışını yapan GAÜN Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Arslan Erol, Türk kültüründe önemli yere sahip olan ve yeni başlangıçların habercisi olan Hıdırellez'in sağlık, huzur ve bereket getirmesi temennisinde bulundu. Türk Halk Bilimi topluluğu olarak Hıdırellez Şenliği'nde bir araya gelmekten mutlu olduğunu belirten Türk Halk Bilimi Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Gültekin ise Hıdırellez'de bütün dileklerin kabul olmasını dileyerek Hıdırellez Duası etti.

Etkinlikte öğrenciler ve akademisyenler, Hıdırellez'in bereket ve yeni başlangıçların habercisi olduğuna inanarak dileklerini tuttu ve dileklerini ağaca astılar. Ayrıca Hıdrellez'de yapılan diğer ritüeller; ateş üzerinden atlama, dilek kapısı, niyet manileri, geleneksel halk oyunları ve geleneksel Türk oyunları topaç, mangala, misket, yumurta boyama etkinlikte yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.