Sedat Peker , Gaziantepli Gazeteciden Özür Diledi! Gaziantepli Gazeteci - Yazar Faruk Bildirici Kimdir?

Sedat Peker , Gaziantepli Gazeteciden Özür Diledi! Gaziantepli Gazeteci - Yazar Faruk Bildirici Kimdir?
Gaziantepli Gazeteci - Yazar Faruk Bildirici, kendisi hakkında 'Ombudsmanlık makamına Faruk Bildirici seçilmiş midir ya da atanmış mıdır bilmiyorum' diyen Peker’e yanıt verdi. Peker özür mesajı yayınladı.

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in kendisiyle ilişkili twitlerine cevap verdi.

Gaziantepli Bildirici', Twitter hesabından verdiği yanıtlarda, şunları yazdı:

"Medya ombudsmanı olarak kaleme aldığım gazetecilik etiği yazılarımda asıl muhatabım gazeteciler ve iletişim akademisyenleridir.  Eleştirerek gazeteciliğin yanlışlardan arınmasına ve yüksek kalitede yapılmasına katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Sedat Peker , Gaziantepli Gazeteciden Özür Diledi! Gaziantepli Gazeteci - Yazar Faruk Bildirici Kimdir?

“Sedat Peker’e yardım gazetecilik faaliyeti midir” başlıklı eleştirimi de meslektaşlarım  ve iletişim akademisyenleriyle tartıştık. Asıl muhatabım Erk Acarer de eleştirime 'yol gösterici bulduğu' yanıtını verdi. Bu karşılık önemliydi, tartışma mesleğimiz açısından artı değerdi.

Sedat Peker ve Süleyman Soylu konusundaki haberlere ilişkin neler yazdığıma gelince hepsi sosyal medya hesabımda ve http://farukbildirici.com’da mevcut. Merak eden okuyabilir.

Gazeteciliği ve gazetecilik etiğine ilişkin tartışmalarımı, elbette meslektaşlarım ve iletişim akademisyenleriyle sürdüreceğim."

SEDAT PEKER ÖZÜR DİLEDİ

Bildirici'nin yaptığı bu paylaşımların ardından Sedat Peker'den özür mesajı geldi. Gazeteci Erk Acarer'e haksızlık yapıldığını düşündüğünü belirten Sedat Peker, Faruk Bildirici'yi eleştirirken nezaketen sınırlarını aştığını ifade etti.

Peker, Twitter hesabından "Yaşadığım şartların üzerime yüklediği fazlaca gerginlikten dolayı gazeteci Sayın Faruk Bildirici’yi eleştirirken nezaket sınırını biraz aşmış olabilirim. Bu yüzden kendisinden özür dilerim. Erk Acarer’e haksızlık yapıldığına inandığım için böyle davrandım" diye yazdı.

FARUK BİLDİRİCİ KİMDİR?


Faruk Bildirici, 10 Kasım 1956 yılında Gaziantep, Nizip'te doğmuştur. Çocukluğu Nizip'te geçmiştir. Faruk Bildirici, aslında Gaziantep'te 24 Haziran 1956'da doğmuştur ama dedesi doğum yerini Nizip olarak ve 10 Kasım 1956 yazdırmıştır nüfusa. Bildirici'nin Babası Hollanda'da işçi olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Basın İletişim Fakültesi'nden mezun oldu.

1980 Haziranıydı Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladığında. 12 Eylül döneminde sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra da Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliği yaptı. Bir süre Haber Müdürlüğü görevinde bulunduğu Cumhuriyet'ten, Nisan 1992'de ayrıldı.

Sabah Gazetesi'nde beş ay süren parlamento muhabirliğinden sonra Ekim 1992'de Hürriyet gazetesine geçti.

Haberler in peşinden koştu; söyleşiler yaptı; kitaplar yazdı; haber müdürlüğünde bulundu; bunca yıldır hep gazetecilik faaliyetleri içinde oldu. Hürriyet gazetesinin Okur Temsilcisi görevinde bulundu ve Hürriyet Pazar'da "Puzzle Portreler" adlı söyleşiler hazırladı.

Ekim 1992 ayından itibaren yaklaşık beş yıl Hürriyet Ankara Büro Şefi olarak görev yaptı. Bir süre yine Hürriyet'te araştırmacı-yazar olarak çalıştıktan sonra Mart 2002'de Ankara Temsilci Yardımcılığı'na getirildi. 2002-2003 yıllarında Tempo dergisinde "Kırlangıç Yuvası" köşesinde yazdı.

Şubat 1998 ayında Gizli Kulaklar Ülkesi adlı ilk kitabı İletişim yayınlarından yayınlandı. Ardından; Maskeli Leydi, Üniforma Slogan Biber, Kuzum Bülent, Silüetini Sevdiğimin Türkiyesi, Anıtkabir Racon Zambak, Hanedanın Son Prensi, Yemin Gecesi ve Serkis Bu Toprakları Sevmişti adlı kitapları yazdı.

Ağustos 2004 – 14 Mart 2005 tarihleri arasında "Anlatsam Roman Olur" başlığıyla Hürriyet gazetesinde gerçek yaşam öyküleri kaleme aldı. Bu dizide kaleme alınan öykülerden hareketle hazırlanan ve Volga Sorgu'nun başrolde oynadığı "Anlatsam Roman Olur" televizyon dizisi Kanal D'de yayınlandı.

Tv 8'de bir dönem iki yıl boyunca "Çuvaldız" ve "Nerede Kalmıştı"; Cine-5'te de "Üç artı Bir" adıyla her pazar yayınlanan bir söyleşi programı yaptı.

Hürriyet Pazar'da "Puzzle portreler" başlığıyla yayınlanan portre söyleşileri hazırladı. Bu portreler, Ağustos 2012 – Ocak 2013 tarihleri arasında "Haftanın Portresi" başlığı altında yayımlandı. 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren de Hürriyet Okur Temsilciliği görevini üstlendi.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nda, üç dönem "Araştırmacı gazetecilik" dersleri verdi. Misafir öğretim görevlisi olarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Parlamento muhabirliği" dersi verdi.

Faruk Bildirici, 1980 yılından beri üniversiteden tanıştığı Serpil Özekmekçi ile evlidir. Elif (d.21 Mayıs 1984) ve Aslı(d.10 Ocak 1994) adında 2 kızı vardır. Eşi Serpil hanım 6 Nisan 2016 tarihinde vefat etti.

RTÜK Üyeliği

11 Temmuz 2019 tarihinde TBMM Genel Kurulu tarafından CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçildi. Kurulun 31 Ekim 2019 tarihli toplantısında Bildirici'nin üyeliği "ortaya koyduğu eylem ve söylemler" gerekçe gösterilerek ikiye karşı altı oyla düşürüldü. Bildirici, CHP tarafından 27 Kasım 2019 tarihinde yeniden RTÜK üyeliğine aday gösterildi.

Kitapları:

1998 – Gizli Kulaklar Ülkesi

1998 – Maskeli Leydi (Tansu Çiller'in yaşamöyküsü)

1999 – Üniforma Slogan Biber

2000 – Kuzum Bülent (Bülent Ecevit'e aileden mektuplar)

2000 – Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi

2001 – Anıtkabir Racon Zambak

2007 – Hanedanın Son Prensi (Mesut Yılmaz'ın yaşamöyküsü)

2008 – Yemin Gecesi (Leyla Zana'nın yaşamöyküsü)

2008 – Serkis Bu Toprakları Sevmişti

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.