Tam kapanmanın 9. gününde kurulan pazar yerlerine vatandaştan yoğun talep

Tam kapanmanın 9. gününde kurulan pazar yerlerine vatandaştan yoğun talep

Video için play'e tıklayın

GAZİANTEP (İHA) - İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine pazar yerleri genelgesi gönderilmesinin ardından Gaziantep’te, pazarcılar tezgahlarını pandemi kurallarına göre açtı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Pazar Yerleri” konulu genelge gereği tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri pazarlar açık olacak. Genelgeyle, saat 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan Pazar esnafı hazırlıklarını tamamlayarak tezgahlarını sosyal mesafeli olarak açtı.

Şehitkamil Semt Pazarı Sebze ve Meyveciler Dayanışma Derneği Başkanı Beşir Aydın, pazarın bir gün bile açılmasının hem vatandaşı hem de pazarcı esnafını sevindirdiğini söyledi.

Açılmayla beraber hal fiyatına da zam geldiğini ifade eden Aydın, insanlar pazarı tercih ediyor, markete gitmiyor çünkü pazarın malları temiz ve taze vatandaş bundan dolayı pazarı tercih ediyor. Fiyatlarda ise kapanma öncesine göre biraz artma yaşandı, vatandaş ve esnaf bundan şikayetçi. Halde her ürünün başına neredeyse 1 lira eklenmiş pazarda insanlar bize şikayet ediyor ama ürün yerinden pahalı geliyor” dedi.

130 tezgahlık pazara 27 tezgahın açıldığını belirten Aydın, korona virüse karşı tüm tedbirleri alarak ürün satışına başladıklarını kaydetti.

Pazarcılar ise bir günde olsa açıldıklarına sevinirken bunun kontrollü olarak haftanın en az 3 gününe yayılması gerektiğini belirtiyorlar.

ANKARA (İHA) - Vatandaşlar, tam kapanma sürecinde kurulan semt pazarlarına akın ederken, pazarcı esnafı yaşanan ilgiden dolayı memnun olduklarını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulanan "tam kapanma" sürecinde, 8 - 15 tarihlerinde saat 10.00-17.00 saatlerinde semt pazarlarının kurulabileceği açıklandı. Başkentte vatandaşlar, bu haberin ardından Yaş sebze-meyve ve fide ihtiyaçlarını giderebilmek adına semt pazarlarına akın etti.

Ankara Keçiören’de kurulan pazarda büyük yoğunluğun yaşanmasının ardından polis ve zabıta ekipleri denetimlerini sıkılaştırdı. Vatandaşların maske, mesafe, hijyen kurallarına uyması için sık sık uyarılarda bulunuldu. Tezgâhlarda sadece yaş meyve sebze ve fide satışlarına izin verilirken, esnaf ise 5 metre aralıklarla konumlandırıldı.

Pazarcı esnafı alınan bu karardan dolayı dolayı mutlu olduklarını belirterek, pandemi kurallarına riayet edildiğini ifade etti. Semt pazarlarının kapalı olmasından dolayı marketlerde fiyatların arttığını da bildiren esnaf, yaşanan yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını aktardı.

DENİZLİ (İHA) - Denizli’de korona virüs tedbirleri kapsamında pazaryerleri 8 gün aradan sonra yeniden açılınca 6 saat içerisinde pazarlarda ürün kalmadı. Pazara geç gidenler, market ve manavlara yoğun ilgi göstererek maske ve mesafe kurallarını unuttular.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge kapsamında pazaryeri esnafı, Ramazan Bayramı öncesi bugün sabah tezgahlarını saat 10.00’da halka açtı. Tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri saat 10.00 ile 17.00 arasında sadece yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açılmasına izin verildi. Denizli kent merkezinde bulunan kapalı ve açık pazaryerine giden vatandaşlar, kısa süre içerisinde alışveriş yaparak evlerine döndü. Sabah 10.00’da başlayan satışlar saat 15.00’i bulmadan ürünler tükendi.

Pazaryerinde sabah saatlerindeki kalabalık bir süre sonra yerini sakinliğe bıraksa da marketlerde ve manavlar da sıra bekleyen vatandaşlar görüldü. Zaman zaman kalabalık oluşsa da maske ve sosyal mesafe unutuldu.

KONYA (İHA) - İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine pazar yerleri genelgesi gönderilmesinin ardından Konya’da pazarcılar tezgahlarını açtı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Pazar Yerleri” konulu genelge gereği tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri pazarlar açık olacak. Genelgeyle, saat 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak ve vatandaşların ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek. Pazarlarda temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek. Bu kapsamda Konya’da hazırlıklarını tamamlayan pazarcılar da tezgahlarını açtı.

Pazarcı esnafı Cumartesi günleri açılmadan dolayı memnun olduklarını belirterek, kısıtlı olarak daha sık açılmak istediklerini, aksi takdirde topraktaki mahsulünün çürüdüğünü söyledi. Vatandaşlar da açılmadan dolayı memnun olduklarını belirterek, fiyatların yüksek olduğunu kaydetti.

BOLU (İHA) - Bolu’da, pazar yerlerinin açılmasıyla birlikte vatandaşların alışveriş için akın etmesi yoğunluk oluşturdu. Denetimlerin artırıldığı pazar alanlarında vatandaşlar sırayla HES kodu sorgusu yapılarak içeri alınıyor.

Bolu’da, korona virüsle mücadele kapsamında başlayan tam kapanma sürecinde açılmasına izin verilmeyen halk pazarları uzun bir aradan sonra bugün yeniden açıldı. Pazarların açılmasıyla birlikte vatandaşlar alışveriş yapabilmek için kurulan pazar alanlarına akın etti. Vatandaşlar Pazar alanları girişinde kurulan noktalarda ateşleri ölçülerek ve HES kodu sorgusu yapılarak içeri alındı. Kentin en kalabalık pazar alanlarından birisi olan Bahçelievler mahallesinde kurulan pazarda esnaf ve müşteriler tedbirlere uyulması konusunda sık sık uyarıldı. Pazar alanlarında giriş noktaları oluşan yoğunluk sebebiyle zaman zaman kapatılarak kontroller sağlandı.

“Genel olarak iyi gidiyor”

Pazar alanlarındaki denetimleri kontrol eden Vali Ahmet Ümit, “Uzun süredir diyebileceğimiz bir zaman diliminde pazarlarımızın kapanması gündeme geldi. Çünkü sağlığımız bunu gerektiriyordu. Bir taraftan vatandaşımızın ürünlerinin değerlendirilmesi bir taraftan tüketicinin daha uygun fiyatla Pazar ürünlerine ulaşabilmesi sebepleriyle bakanlığımız böyle bir tedbir aldı. Bugün için pazarlar açıldı. Bundan sonra birkez daha açacağız. Baştan itibaren takip ediyoruz. Burası en kalabalık pazarımız. Özellikle buranın üzerinde duruyoruz. Mümkün olduğunca kurallara uyuluyor. Vatandaşımız gerekli bilinci aldı. Genel olarak iyi gittiğini düşünüyorum. Kapılar tutuldu. Vatandaşlar içeri alınmıyor. Sağlıkçılar kontrolleri yapıyor. Bazı yerlerde ister istemez girebiliyor ama polis ve zabıta personelimiz sürekli uyarı içerisinde. En güzel şekilde yürütülebilmesi için gayret ediliyor” dedi.

“Ciddi şekilde düşüş başladı”

Bolu’da alınan tedbirlerle birlikte vaka sayılarının düşüşe geçtiğini söyleyen Ümit, “Ciddi şekilde düşüş başladı. Bu düşüşü sürdürebilmemiz için bu fırsatları çok iyi değerlendirebilmemiz lazım. Pazar fırsatını düşüşe geçen vakaları artışa vesile olmaması için herkesin gerekli hassasiyeti göstermesi lazım. Aksi takdirde bütün yapılan şeyler sağlık için yapılıyor. Son süreçte alınan tedbirlerle beraber ciddi şekilde düşüşler başladı. Bu düşüşlerin sürmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

ZONGULDAK (İHA) - Zonguldak’ın Ereğli ilçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, 17 günlük tam kapanma sürecinde vaka sayılarını değerlendirdi. Vatandaşlara uyarıda bulunan Kaymakam Çorumluoğlu, “Yazın seyahatte özgür kalmak için bu süreç önemli fırsat” dedi.

29 Nisan saat 19:00’da başlayan ve 17 Mayıs 05:00’te bitecek tam kapanma döneminde vaka sayılarında her geçen gün düşüş yaşanıyor. Bu süreçte Ereğli’deki vaka sayılarını 10’lu rakamlara düşürmeyi beklediklerini ancak vatandaşların komşu ziyaretlerine devam ettiğine vurgu yapan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, uyarılarda bulundu. Bayramda vatandaşların evlerinde kalmaları konusunda çağrıda bulunan Kaymakam Çorumluoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Vaka sayılarımız en azından durağan hal aldı. Vefatlarımız ne yazık ki devam ediyor. Ben vefatların da bir süre sonra azalacağını bekliyorum. Ama hala daha vatandaşlarımızın hareketlerinde bir azalma görmedim. Herkes bir şekilde köyüne, barkına, komşusuna gitmeye çalışıyor. 17 günlük bir kısıtlamaya girdik bu ciddi bir fırsattı. Ereğli özelinde baktığımızda 10’lu rakamlara düşürmeyi bekliyorduk. Ama düşmedi, 100’lerden daha yeni altlara düştü ve bu sayı çok fazla. Zonguldak genelinde de baktığımızda büyük rakamın Ereğli’de olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımız çok fazla gezmesinler, bayramda gezmesinler herkes evinde otursun. Ne kadar dikkat edersek o kadar çabuk kurtulacağız bu işten. Bu kısıtlama süreci ciddi bir fırsattı. Alınan kararları son derece başarılı görüyoruz. Ve yazın hem turizm sezonu olsun, hem vatandaşlarımızın seyahat etmelerinde özgür kalması anlamında sezon derece önemli bir fırsat. Eğer bu 17 günü iyiye çevirebilirsek, bayramı iyiye çevirebilirsek yazın çok daha fazla rahat ederiz. Çok daha fazla rahat ettiğimiz zaman da esnafımız mutlu olacak. Esnafımız ile beraber vatandaşımız da mutlu olacak. Ben Ereğli’deki hemşerimize, kırsaldaki hemşerimize güveniyorum. El birliği halinde biz bunu yeneceğiz.”

08 May 2021 - 19:58 İstanbul- Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda olaymedya.com sitesinde 1.474.312 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.