GAZİANTEP VE KAHRAMANMARAŞ DEPREM... YARDIM VE ANTEP Mİ, MARAŞ MI DEPREM?

GAZİANTEP VE KAHRAMANMARAŞ DEPREM... YARDIM VE ANTEP Mİ, MARAŞ MI DEPREM?
Gziantep'te Nurdağı ve islahiye ilçelerini vuran deprem, Gaziantep'te ibrahimli ve SOF ALICI mevlierini yıkmıştı! Yüzde altmışı depremde yok olan Gaziantepin Nurdağı ve İslahiye ilçeri dahil Kahramanmaraş’ta 10 yaşındaki oğlu diyabet hastası olan depremzede Hatice Demir, oğlu için iğnesiz kullanılabilen şeker ölçüm sensörü istiyor.

Deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta oğlu diyabet hastası olan Hatice Demir, çocuğunun şekerini ölçebilmek için günde 10-15 kez parmağını delmek zorunda kalıyor. Geceleri uykusunda dahi şeker ölçümü için parmağını delerek ölçüm yaptıklarını dile getiren anne Demir, diyabetli çocukların bir nebze olsun uykularında rahat uyumaları için verilen sensör sözünün hızlandırılmasını istedi. Diyabetli çocuğu olan ailelerin şeker ölçüm sensörüne çok ihtiyacı olduğunu dile getiren Demir, “10 yaşında oğlum var, diyabetli. 2.5 yıl oldu tanı olalı. Sesimizin duyulmasını istiyoruz artık. Çocuklarımızın bir nebze de olsa parmakları delinmesin, yorulmasın diye sesimizin Sağlık Bakanlığı tarafından duyulmasını istiyoruz. Geceleri uykusunda da ölçüyoruz. Saat 03.00’te herkes rahat uykusunda uyurken, bu çocukların şekerlerinin düşmesi veya yükselme ihtimali yüksek olduğu için bir nebze olsa uykusunda rahat uyusun, normal arkadaşları gibi zorlanmadan hayatlarına devam etsin istiyoruz. Çocuklarımızın sensörlerle daha rahat etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Parmakları rahat etsin, canları yanmasın”

Çocuğunun artık canının yanmamasını istediğini belirten anne Demir, “Sensör geldi, Sağlık Bakanlığı tarafından depremden sonra belirli birkaç aileye takıldı. Bazılarına takıldı, o da çözüm değil. Okuldan her an telefon gelecek çocuğun şekeri yüksek veya düşük diye. Anne veya baba ikimizden birimiz mutlaka okul yakınında beş dakika gibi bir zamanda olacak mesafede olmamız gerekiyor. Çocuklarımızın hayatı biraz daha kolaylaşsın, biraz daha canları yanmasın, parmakları rahat etsin istiyoruz” dedi.

Gaziantep Sofalıcı 04.17 depreminin merkez üssü
Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener ilk depremin merkez üssünün Gaziantep’in Şehitkamil Sofalıcı olduğunu açıkladı.

Türkiye'yi yasa boğan 7,7 ve 7,6'lık Kahramanmaraş merkezli, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Hatay, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da büyük yıkımlara neden olan depremlerden sonra artçı depremler devam ediyor.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener de artçı depremlerin sayısına ilişkin "6 Şubat 2023 depremlerinin ardından, 2 Mayıs 2023 saat 21:00 itibarıyla bölgede toplam 25171 adet deprem çözümü yapılmıştır" dedi.

Özener bir takipçisinin "Hocam tamamen azalıyor diyebilir miyiz" sorusuna "azalma eğilimi devam ediyor diyebiliriz" yanıtını verdi.

Özener ayrıca "Haluk Bey, 13 Nisan’a kadar (takribi 2 ay boyunca) “6 Şubat 2023 saat 04:17'de Sofalıcı - Şehitkamil - Gaziantep” diyerek belirttiğiniz açıklamaları (Afad hiçbir zaman Sofalıcı üssü olarak açıklamadı.) 13 Nisan’dan itibaren 6 Şubat depremleri olarak adlandırmanızın sebebi nedir?" değerlendirmesi için "Yunus Bey merhaba, her seferinde aynı soruyu cevaplamaktan yorulmuştum. Bunun dışında özel bir sebebi yok. Bizim çözümümüze göre 6 Şubat 04:17 depremi merkez üssü Sofalıcı-Şehitkamil-Gaziantep. Saygılarımla..." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.