Gaziantep çevre dostu elektrikli araçlarla temizlenecek

Gaziantep çevre dostu elektrikli araçlarla temizlenecek
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin yeşil şehir kimliğini güçlendirmek ve çevreyi korumak amacıyla il genelindeki refüj, kanal, mesire alanları ve parklarda elektrikli araçlarla hizmet verecek.

Yeşil şehir unvanıyla her geçen gün çevre dostu projelerle hizmet ağını genişleten  Gaziantep Büyükşehir, il genelindeki yeşil alan oranını korumak ve artırmak, karbondioksit salınımını engelleyerek daha temiz havayla vatandaşı buluşturmak için araç-ekipman envanterine elektrikli araçları dahil etti. Bu çerçevesinde refüj, kanal, mesire alanları ve parklarda hizmet verecek; mini yükleyici, süpürme aracı, çöp taksi, acil durumlar için kapalı tip araç ve traktör ile tanker kentin kalbi konumundaki yeşil alanlar için hizmet sağlayacak. Ağırlıklı olarak elektrikli araçlarla verilen bu hizmetle yerel belediyelere örnek olmak hedefleniyor. Öte yandan büyükşehir, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Bey Mahallesi’nin mimari yapısını korumak başta olmak üzere yerli ve yabancı turistin temiz bir ortamda gezisini gerçekleştirmesini sağlamak için tarihi mahallenin dar sokaklarına özel çöp taksi araçlarıyla hizmet götürecek.

Şahin: Şehrin imajı çok önemli

Makinaların uygulamalı olarak gözlemleyen Başkan Şahin, özellikle çöp kamyonlarının giremediği dar alanlarda büyük fayda sağlayıp, yeşil şehir imajına katkı sunan proje hakkında, “Aletlere baktığımız zaman hepsi elektrikli. Karbondioksit salınımı olmayan, havayı kirletmeyen ve kullandığın zaman özellikle küçük alanlara, tarihi dokulara büyük araçlar girmiyor. Tarihi dokuda gelen turisti daha iyi ağırlamamız gerekiyor. Şehrin imajı çok önemli. Özellikle tarihi dokuda gelen her turistin buradaki tarih ve kültür şehrine uygun, hepsinde de teknolojiyi kullanan akıllı şehir alt yapısı var” değerlendirmesinde bulundu.

“Biz hedefleri, iddiası olan bir şehiriz”

Yaptığı büyük çalışmalarla Gaziantep’in örnek şehir olduğunu belirten Şahin, “Gaziantep büyükşehir olarak ikinci dönemimizde her geçen gün hem dünyayı örnek hem Türkiye’ye örnek güzel işler yapıyoruz. Biz burada önderlik yapınca diğer şehirler hemen bunu örnek alıyor ve kendileri yapıyor. Biz bu bölümü bu dönem yeni kurduk. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Çünkü biz hedefleri olan iddiası olan bir şehiriz. Yeşil şehiriz. Bu şehir yeşili seviyor. Yeşili korumak, geleceğe taşımak ve bunu temiz yollarla, solmayan çiçeklerle, kurumayan ağaçlarla devam ettirebilmemiz için önce yetişmiş insan gücü istiyor. Hakikaten bu işe inanmış büyük bir kadro var arkamızda. Bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.