Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta Deprem Olacak Mı? Yer Bilimleri Uzmanı'ndan Deprem Açıklaması

Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta Deprem Olacak Mı?  Yer Bilimleri Uzmanı'ndan Deprem Açıklaması
Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, Gaziantep ve Kahramanmaraş’a ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

6 Şubat Depremlerinin ardından Narlı fayının 6 ve üzeri şiddette üretmesinin mümkün olmadığını anlattı. İçelli’nin açıklamaları dönem dönem meydana gelen artçı depremlerle panik yaşayan Gazianteplilerin yüreklerine su serpti.

6 Şubat’ta meydana gelen depremler, aralarında Gaziantep’in de bulunduğu 11 ilde ağır yıkıma neden oldu. 53 bin canımızı yitirdiğimiz depremlerin ardından illerde toparlanma çalışmaları devam ediyor. Kahramanmaraş ve Malatya merkezli meydana gelen artçı depremler ise Gaziantep’te büyük paniğe neden oluyor.

Narlı Segmenti’nin Durumu Merak Ediliyordu
Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, önemli açıklamalarda bulundu. İçelli, ‘’Ölüdeniz Kıtasal kırığının Narlı Segmentinin tamamının yırtılıp yırtılmadığı tartışma konusuydu. Bölge için uzun süredir çalışıyorum. Gaziantep’in 26 kilometre kuzey batısında Kahramanmaraş’ın güneyinde kalan ve uzantısında Yesemek Segmentinden güneye doğru devam eden sol yanal doğrultu atımlı, geometrik olarak KD/GB yönlü ve 17/19 kilometre iki parçalı paralel kırıktan oluşuyor.’’

Yeni Bir Deprem Olur Mu?
Açıklamalarını sürdüren İçelli, ‘’Fayın tamamında yüzey kırığı tespit edilememiş olması o fayın yırtılmadığı sonucunu doğurmaz. Bölgede oluşan kütle hareketlerinin konumları ve oluşan mikro aktivite odakları Narlı fayının tamamında bir deformasyon olduğunu gösterir niteliktedir. 6 Şubat öncesi ve sonrası yüksek çözünürlüklü uydu fotoğraflarını inceleyiniz. Kısaca, Narlı fayının tekrar 6 şiddeti üzeri bir deprem üretmesi mümkün değildir. Pazarcık Segmenti dahil olmak üzere blokların yerleşme radyasyonu daralıp, sıklığı azalsa da bu bölgede orta büyüklükte depremler gelecektir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak:Cumhur Dülek

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.