Gaziantep’te Kades uygulamasını kullanan kadın sayısı artıyor... KADES Uygulaması Nedir?

Gaziantep’te Kades uygulamasını kullanan kadın sayısı artıyor... KADES Uygulaması Nedir?
Gaziantep’te jandarma ekipleri KADES uygulamasını tanıtmaya devam ediyor. Kentte son bir ay 2 bin 456 kadının telefonuna KADES uygulaması indirildi.

Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, jandarma ekipleri aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında bilgilendirme ve KADES uygulamasının tanıtımına devam ediyor.

Gaziantep’te Kades Uygulamasını Kullanan Kadın Sayısı Artıyor (3)

Esnaf ve vatandaşlara broşür dağıtan ekipler, KADES mobil uygulamasının amaçları ve kullanımı hakkında bilgi verdi.

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığınca, “Kadın Acil Destek (KADES)“ uygulamasının tanıtımını yapmak ve görünürlüğünü arttırmak ve uygulamayı daha fazla kadın vatandaşımızın telefonuna yüklemesini sağlamak amacıyla Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun anlatılmasına yönelik son bir ay içerisinde kent genelinde icra edilen faaliyetler sonucunda 2 bin 456 kadının telefonuna aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarında cihaz konum bilgisi açarak bir tuşla Acil Çağrı Merkezine ulaşmalarını sağlayan ve olay yerine en yakın devriyenin sevk edildiği bir uygulama olan KADES Aplikasyonu yükletildi ve uygulama hakkında bilgilendirme yapıldı.

Gaziantep’te Kades Uygulamasını Kullanan Kadın Sayısı Artıyor (2)

Ayrıca icra edilen faaliyetler kapsamında 3 bin 936 erkek vatandaşa da bilgilendirme faaliyetleri ve farkındalık eğitimi verildi.

KADES NEDİR?

KADES Kadına destek uygulamasıdır. Kadınların ve çocukların şiddete maruz kalması durumunda kısa sürede güvenlik güçlerine ulaşımı sağlayan uygulama olarak adlandırılmaktadır. Kötü eylemleri biraz olsun engellemek için kullanıcılara sunulmuş olan KADES resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan acil durumlarda ilk akla gelecek olan acil müdahale uygulaması olarak da tanımlanmaktadır.

KADES uygulamasını şiddet olayına maruz kalan kadın ve çocuklar için uygulanmaya başlanmıştır. Telefonda internet olmadan uygulamanın kullanılması mümkündür. BU sebeple korku ve tehdit yaşayan kişiler bu uygulamaya dokunarak polislere kısa sürede ulaşabilmektedir.

KADES NE İŞE YARAR?

Kadınların ve çocukların şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz olsun engellemek için kullanıcılara sunulan resmi uygulamaya KADES adı verilir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan KADES acil durumlarda kadınların ilk aklına gelen uygulamalardan birisidir. Son yıllarda kadına şiddet olaylarının artması ile beraber kadınlara yardım etmek için geliştirilmiş bir uygulama olarak bilinmektedir.

Eşinden veya bir başkasından şiddet gören veya şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar akıllı telefonları üzerinden KADES uygulaması ile hızlıca ihbarda bulunabilirler. Bu uygulama ile kadınlar ve çocuklar kötü bir durum ile karşılaşmadan güvenlik güçlerine ulaşabilmektedir.

KADES UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

KADES uygulamasını kullanabilmek için mutlaka telefonlara bu uygulamanın indirilmesi gerekilir. Google Play Store ve Apple Store'dan indirmek mümkündür. TC kimlik numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirilebilir. Bu uygulama bu şekilde aktif hale getirilerek kadına yönelik şiddet durumunda cihaz konum bilgisini açarak bir tuş ile 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşılabilir.

Çağrı merkezine ulaşan kişiler yardım çağrısını yaptığı olay yerine kısa zamanda ekip ve devriyelerin sevk edildiğini görecektir. Ayrıca KADES uygulamasına dokunulması sonrasında telefonlar kapansa bile kullanıcıların sinyalleri takip edilmektedir. Fakat bu uygulamanın indirilmesi mecburisidir. Uygulamayı kullanmak için akıllı telefonlara bu uygulama indirilebilir. İndirildikten sonra uygulamayı kullanmak için internete gerek bulunmamaktadır.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.