Gaziantep'te İnşaat Sektörü İsyanda! Zamlarla Baş Edilemiyor

Gaziantep'te İnşaat Sektörü İsyanda! Zamlarla Baş Edilemiyor
Asrın Felaketi’nden ağır yara alan Gaziantep’te kalıcı konutların yapımı devam ederken çimento ve beton fiyatlarına yüzde 25 oranında zam geldi. Betonun metreküp fiyatı 2 bin 500 TL’ye, bir torba çimento ise 185 TL’ye yükseldi.

Deprem bölgesi içinde yer alan Gaziantep’te kalıcı konut ve sosyal konut projeleri devam ediyor. Her gün yeni bir inşaatın yükseldiği kentte, inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle vatandaşların ev sahibi olma hayalleri de giderek azalıyor. Tüm zorluklara rağmen istihdama katkı sağlamaya devam eden inşaat sektörü, beton ve çimento fiyatlarına gelen zam ile yara aldı. Beton ve Çimento fiyatlarına yapılan yüzde 25’lik zamma inşaat sektörü temsilcileri ve STK’lar ses yükseltti.

SEKTÖRE ZARAR VERİYOR

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Bora Kanevetci, bölgede yapılan deprem konutları başta olmak üzere inşaat sektörüne ciddi zarar verecek olan zamların, yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Kanevetci, “Bölgemiz genelinde çimento ve beton üreticileri tarafından bugün yapılan aşırı zamlar durağan olan inşaat sektörünü durma noktasına getirmekle kalmayıp, vatandaşın konuta erişiminin önünü tıkayacak bir sürece yol açmıştır. Bu zamlar bölgemizde yapımı devam etmekte olan deprem konutlarının maliyetlerine de ciddi bir yük getirecektir. Hükümetimizin ve devletimizin fiyat artışlarıyla yoğun mücadele ederek gayret gösterdiği bu süreçte yapılan aşırı zamları kabul edilemez buluyor ve yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

ÜRETİCİYİ DE PERİŞAN EDECEK

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Mustafa Büyükuncu, artan beton ve çimento fiyatlarına tepki gösteren isimlerden oldu. Büyükuncu, ‘’6 Şubat sonrası depremden etkilenen şehirler olarak yaralarımızı sarmaya çalışırken, ülke olarak adeta içimizden geçen ekonomik krizle boğuşurken, üzerine üstlük yerel seçim sürecinin tuzu biberi olduğu kaotik ortamdan beslenen inşaat sektörüne servis veren tüm üreticileri sağduyu ve vicdana davet ediyorum. İnşaatta özel sektörünün durma noktasına geldiğinin farkında değil misiniz? Tahsilatı yapılamayan çeklerin, kimseye faydası olmayacağı gibi domino etkisiyle işçiyi ,taşeronu, mimarı, mühendisi, Müteahhitti ve elbet sonunda üreticiyi perişan edecek. Gemi su alırken bir delik de siz açmayın! Bırakın bu yıl bilançolarınız yatay seyretsin. Artan ana emtia fiyatları ile yapı sektörünün devamlılığının kalmayacağını kamuoyuyla paylaşırken tüm sektör paydaşlarını tepkilerini dile getirmeye davet ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

SEKTÖR ZORDA

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez de artan fiyatlara tepki gösterdi. İnşaat sektörünün ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını anlatan Güçyetmez, ‘’İnşaat sektörü bünyesinde yüzlerce alt sektörü barındırmakta ve hem üretim süreçlerine hem de istihdama çok önemli değerler katmaktadır. İşverenden başlayarak yatırımcısına, teknik hizmet veren mimar ve mühendislerden, taşeron firmalara,emekçi işçilere kadar herkesi ve tüm sektörleri etkilemektedir. Zaten var olan kalifiye elaman,usta ve tedarik sorunu ile sektör boğuşurken girdi maliyetlerine arka arkaya yapılan zamlara inşaat sektörünün artık dayanacak gücü kalmamıştır.Öncesinde dünyada yaşanan pandemi ortamı ile sektörün uzun bir süre zora girmesi,sonrasında yaşanılan depremler sonucu meydana gelen afetlerle son yıllarda mevcut zorlu koşullarda ayakta kalmaya çalışan müteahhit meslektaşlarımız yapılan ve sürekli hale gelen fiyat artışları ile artık baş edememektedirler. Hazır Beton başta olmak üzere diğer girdilere yapılan zamların iyi düşünülmesi gerekmektedir. Bu fiyat artışları artık kabul edilemez hale gelmiştir.’’

BARINMA SORUNU ARTIYOR

Barınma sorununun kentin en büyük problemi olduğunun altını çizen Güçyetmez, ‘’Şu an da en önemli sorunların başında barınma sorunu yer almaktadır. Halı hazırda orta ölçekli ve dar gelirli yurttaşlarımız için ev almak çok zor bir hale gelmişken, bir de üzerine her gün gelen ve durdurulmayan zamlar sonucu ev almak bir hayal noktasına doğru gitmektedir. Barınma sorunun sonucu olan fahiş Kira fiyatlarını daha da arttırdığı gayet açıktır.’’

ÖNLEM ALINMALI

Vatandaşlara yönelik uygun fiyatlı konutlar inşa edilmesi gerektiğini savunan Güçyetmez, ‘’İmar planları düzenlemeleri ile lüks konutlar yerine küçük alanlı ucuz konut üretimi teşvik edilmeli ve ivedilikle de önü açılmalıdır. Yaşadığımız afetten etkilenen 11 ilin içerisinde yer alan şehrimizde bu zamlar asla kabul edilemez. Bir an önce sağlıklı yapılaşma güvenilir konut üretiminin önünün açılması gerekirken bir yandan da betonarmenin bileşeni hazır beton ve bileşenleri olan çimentoya yapılan fahiş fiyat artışları ile ne amaçlanmaktadır? İnşaat girdi maliyetlerinin nasıl düşürüleceğine çalışma yapılması, vatandaşlara alım gücü seviyesinde makul konut fiyatlarının derdine düşülmesi gerekirken uçurum giderek artmaktadır.Girdi maliyetlerine yapılan zamların durdurulması için acilen yetkililer harekete geçmeli ve ciddi yaptırımlar uygulamalıdır.Ayrıca girdi maliyetlerini azaltıcı önlem paketleri devreye sokulmalıdır’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.