Gaziantep'te B Sınıfı Ehliyet Sahipleri Dikkat! Yeni Kurallar Geliyor

Gaziantep'te B Sınıfı Ehliyet Sahipleri Dikkat! Yeni Kurallar Geliyor
çişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen "Karayolları Trafik Kanunu'nda" kapsamında B sınıfı ehliyet olanları ilgilendiren düzenleme ile çalışmalar devam ediyor.

B Sınıfı Ehliyet İle 125 CC Motosiklet Kullanma Düzenlemesi

İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen "Karayolları Trafik Kanunu" kapsamında B sınıfı ehliyet olanları ilgilendiren düzenleme ile çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilmesi için yasal düzenleme çalışmaları yapılıyor.

Söz konusu yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, gerekli olan direksiyon eğitimini tamamlayan kişiler, yeni düzenleme kapsamında sürücülerin belgeleri, otomatik olarak devreye alınacak.

Yeni Düzenleme İçin Yaş Şartı Var mı?

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, yeni düzenleme ile ilgili ayrıntılara değinerek şu ifadeleri kullandı:

  • B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'ye kadar motosikletleri kullanabilmesi için gerekli düzenlemenin en geç 2023 yılı sonuna kadar yürürlüğe girmiş olması gerektiğine dikkat çekti.
  • B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'ye kadar motosiklet kullanabilmesi için belirli bir eğitim almaları gerektiğini dile getiren Öztürk, düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, sürücü kurslarının koordineli olarak yapılacak çalışmaların önemli bir rol üstlendiğini belirtti.

Söz konusu eğitim, sadece direksiyon eğitiminden oluşacak ve sürücü belgelerini otomatik olarak yansıtılacağını bilgisi verildi. Yürürlüğe girmesi planlanan uygulamada yaş sınırı olmayacağını dile getiren Öztürk, "Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü" kapsamında yaş sınırını değerlendirmelerin yapılacağını belirtti.

Söz konusu yasadan "e-Ticaret kuruluşlarına kayıtlı sürücülerin" yararlanamayacağı dikkat çeken Öztürk, mevcut durumda B sınıfı ehliyet sahipleri 50 cc'ye kadar motosiklet kullanabilmekteler. Fakat, 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilmek için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çalışmaların bitmesi ile birlikte yeni yasanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Düzenlemenin Amacı Nedir?

Düzenlemenin amacı, şehir içi ulaşımı daha rahat ve konforlu hale getirmektir. Bunun yanı sıra, trafikte güvenliğin artırılması da amaçlanıyor.

Düzenlemenin Getirdiği Avantajlar Nelerdir?

Düzenlemenin getirdiği avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • B sınıfı ehliyet sahipleri, 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.
  • Bu sayede, şehir içi ulaşım daha rahat ve konforlu hale gelecek.
  • Trafikte güvenliğin artması sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.