Miras kalan tapu sahiplerine müjdeli haber geldi! Miras kalmış tapusu olanları ilgilendiriyor! Artık bölünme böyle olacak

Miras kalan tapu sahiplerine müjdeli haber geldi! Miras kalmış tapusu olanları ilgilendiriyor! Artık bölünme böyle olacak
Artık kardeşler arasında tapu devri işlemleri noter aracılığıyla yapılmıyor! Miras kalan tapuların kardeşler arasında bölünme işlemleri için noter aracılığı kaldırıldı. Yapılan düzenleme ile hisseli tapu devri için noter onayı şartı ortadan kaldırıldı.

Yeni uygulamaya göre, miras payının kardeşe devri için yazılı bir sözleşme yapılması ve imzalanması yeterli olacak.

Bu değişiklik, milyonlarca vatandaşın aile büyüklerinden kalan tapuların kardeşler arasında paylaşımını daha kolay hale getiriyor.

Hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak karar alması ve tapu işlemlerinde hazır bulunması gerekir. Taraflar, arzu etmeleri halinde tapu devir işlemlerini yürütmesi için avukatlarına vekalet verebilir.

Hisseli tapu alırken ise Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri eksiksiz şekilde tamamlanmalı, satışa konu taşınmazın kesin ve net sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmeli.

Hisseli tapu satış işlemlerinde mutlak suretle aranan noter şartı, devir işlemlerine konu tarafların ağabey-kardeşlik ilişkisi içerisinde olması halinde aranmayacak. Tarafların, aynı anne ve babaya sahip olmaları halinde miras kalan evin devir işlemleri için yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacak.

Hisseli tapuların kesin satış işlemleri için, yüzdesine bakılmaksızın tüm pay sahiplerinin ortak onay şartı aranırken, tüm hisse sahiplerini temsil edecek bir avukata onay vermek ve yapılacak işlemleri kolaylaştırmak mümkün.

Satış işleminin ardından kendi payını satan tarafa, üzerinde anlaşılan payın maddi karşılığı ödenir. Hisseli tapu devri için ilçe belediyelerinde yürütülecek tapu işlemlerinde tüm hisse sahiplerinin hazır bulunması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.