Türkiye'nin En Zengin İş Adamları Arasında Gaziantep'ten 2 İsim

Türkiye'nin En Zengin İş Adamları Arasında Gaziantep'ten 2 İsim
ABD merkezli Forbes dergisi, 2024 yılı dünyanın en zenginleri listesini yayımladı. Geçen sene Türkiye'nin en zengini olarak listenin zirvesinde Gaziantep'ten 2 İsim yer aldı.

ERDEMOĞLU BEŞİNCİ SIRADA YERİNİ ALDI

Geçen sene 5,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın 497’nci zengini olan Sasa Polyester patronu İbrahim Erdemoğlu, bu yılki listede 2,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin beşinci, dünyanın 1187’nci en zengin ismi oldu. 61 yaşındaki Erdemoğlu'nun serveti bir yılda borsadaki Sasa hisselerindeki değer düşüşünün etkisiyle 2,5 milyar dolar azaldı.

ekran-resmi-2024-04-02-17-14-29.png

İLK SIRADA MURAT ÜLKER VAR

Listede Türkiye adına zirvede ise 5,1 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker yer aldı. 65. yaşındaki Yıldız Holding patronu Ülker'in serveti geçen yıl yaklaşık 100 milyon dolar arttı ve dünyanın en zenginleri listesinde 2024 yılında 597. sırada yer aldı. Ülker geçen sene Türkiye'nin en zengin ikinci, dünyanın en zengin 534. ismi olmuştu.

ŞABAN CEMİL KAZANCI İKİNCİ SIRADA

Türkiye'nin ikinci en zengin ismi ise 3,5 milyar dolarlık servetiyle Kazancı Holding patronu Şaban Cemil Kazancı oldu. 63. yaşındaki Kazancı'nın serveti bir yılda 1 milyar dolar arttı. Geçen sene Türkiye'nin yedinci, dünyanın 1217’nci zengini olan Kazancı, dünya listesinde bu yıl 920. sıraya yükseldi.

İPEK KIRAÇ ÜÇÜNCÜ SIRADA

Türkiye'nin en zengin üçüncü ismi, 3,1 milyar dolarlık servetiyle İpek Kıraç oldu. Kıraç Holding patronu İnan Kıraç ile Suna Kıraç'ın kızı olan İpek Kıraç'ın Koç Holding'de de hissesi bulunuyor. 39 yaşındaki İpek Kıraç'ın serveti geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolar arttı. Geçen yılki listede Türkiye'nin en zengin beşinci, dünyanın en zengin 1027’nci ismi olan İpek Kıraç, bu yıl dünya listesinde 1062’nci sırada yer aldı.

VEHBİ KOÇ DÖRDÜNCÜ

Geçen sene 3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye listesinde dördüncü, dünya listesinde 982. olan Semahat Sevim Arsel, bu yıl Türkiye listesindeki sırasını korurken, dünya listesinde 1104’üncü sıraya geriledi. Vehbi Koç'un kızı olan 95. yaşındaki Arsel'in serveti 2024'te değişmedi.

İLK BEŞİ ERMAN ILICAK VE RAHMİ KOÇ TAKİP EDİYOR

Bu seneki Türkiye listesinin altıncı sırasında, 2,7 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding patronu Erman Ilıcak yer aldı. Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin de müteahhiti olan Ilıcak, dünyanın en zenginleri listesinde bu yıl 1312’nci sıradan 1238’inci sıraya, Türkiye listesinde dokuzuncu sıradan altıncılığa yükseldi. 56 yaşındaki Ilıcak'ın serveti bu yıl yaklaşık 400 milyon dolar arttı.

Türkiye'nin en zenginleri listesinin yedinci sırasında bu yıl 2,7 milyar dolarlık servetiyle Mustafa Rahmi Koç yer aldı. 93 yaşındaki Koç'un serveti geçen seneye göre değişmedi ve dünya listesinde 1104’üncü sıradan 1238’inci sıraya geriledi.

Kaynak:Patronlar Dünyası

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.