Oruç tutarken beslenmede dikkat edilmesi gerekenler - Ramazanda ne yemeli?

Yaşanan salgın nedeniyle birçok kişi bağışıklık sisteminin zayıflayacağı düşüncesiyle oruç tutmak konusunda kararsızlık yaşıyor. Pandeminin olması sorun değil. Sorun pandemi sürecinde vücudunuzu doğru şekilde korumak. "Hasta olmayan ve bu salgından etkilenmemiş kişiler arzu ettiği takdirde oruç tutabilirler" diyen Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof.Dr.Oğuz Özyaral, ramazana dair beslenme önerilerinde bulundu

Vücudunuzu susuz bırakmayın


Bu süreçte sıvı tüketimine son derece önem vermeli, vücudunuzu asla susuz bırakmamalısınız. Orucunuzu 2 bardak ılık su içerek açabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayran, taze sıkılmış meyve suları, maden suyu, sabaha doğru kefir, domates suyu, domates çorbası tüketebilirsiniz.
İftardan sonra Türk kahvesi, siyah çay veya bitki çayları içebilirsiniz. İftarla sahur arasında kadınların 1.5 litre, erkeklerin ise 2 litre sıvı tüketmeleri şarttır. Bu miktarın içine çay ve kahve tüketimini koymamalısınız.

Sizi besleyen gıdaları tüketin


Oruç tutan kişiler bu süreçte doyuran ama beslemeyen gıdaları değil,mutlak suretle besleyen gıdaları tüketmeli. Sofrada protein, karbonhidrat ve yağ oranının son derece dengeli olması gerekir.
Bu nedenle mevsim sebze ve meyvelerinden hazırlanan sofralar son derece kıymetlidir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenilmemeli. Pide, ekmek ve hamur işleri tüketilebilir. Bunların ölçüsü bir avuç içi büyüklüğü kadar olmalı.

Diyabet hastaları çok dikkat etmeli


Koronavirüsü en çok şekeri sevdiği için diyabetik hastaların daha dikkatli olması gerekir. Yiyecek ve içeceklerin arasındaki şeker miktarları orantılı olmalı. Özellikle pancar şekeri olması önem arz eder.

Tatlı ihtiyacınızı hurma ile bastırın


Orucunuzu açarken eğer bir tatlı tüketmek istiyorsanız tercihinizi hurmadan yana kullanmalısınız. Hurmanın lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleriyle sağlığınıza olumlu etki sağlar. Hurmanın haricinde ev yapımı reçeller ve özelliklede doğal saf balın tüketilmesi son derece önemlidir.

Sahur sofranızda salatayı ve çorbayı eksik etmeyin

Sahurda doğru tükettiğiniz besinler aç kaldığınız saatlerde büyük kolaylık sağlar. Öncelikle doyurucu bir salata mutlaka sofranızda bulunmalı.
Sahurda, çorba olarak tarhana ya da domates çorbası tüketilebilir. Tuzlu gıdalardan kaçının. Gün boyu susuzluk yaşamamanız için şekersiz siyah çay içebilirsiniz.

- Olay Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.olaymedya.com/haber/6942588/oruc-tutarken-beslenmede-dikkat-edilmesi-gerekenler-ramazanda-ne-yemeli