Gaziantep'te tescilli "nohut dürümü" sevinci

Gastronomialanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"nagiren ilk kent olan Gaziantep'te"nohutdürümü"nün tescillenmesi hem ustaları hem de vatandaşları sevindirdi.

Gaziantep'teyöreye özgü "nohutdürüm", farklı tadı ve her bütçeye uygunluğuylason yıllarda kentin önemli lezzetlerinden biri haline geldi.

Geceden ıslatılannohutların gün içinde kemik veya et suyuyla tuz ve karabiber eklenerek düdüklü tencerede haşlanmasıyla hazırlanannohutdürümü, sıcak lavaş ekmeğinin arasına alınıp kaşıkla eziliyor, ardından salata eklenerek acılı veya acısız şekilde müşterilere sunuluyor.

GaziantepBüyükşehir Belediyesi, söz konusu lezzeti dünyaya duyurmak için geçtiğimiz yıl harekete geçti ve nohut dürümünün tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yaptı.

Yapılan değerlendirmeler sonucuGaziantep'in"nohutdürümü"geçtiğimiz günlerdecoğrafi işaret alarak tescillendi.

Kentte 46 yıllık nohutdürüm ustası ve işletmeci Ahmet Kesen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllardanohut dürümünmaddi durumu iyi olmayan kişiler tarafından tüketildiğini zamanla lezzetinin farkına varılmasıylaherkes tarafından tercih edilerek popüler hale geldiğinisöyledi.

Nohut dürümünün tescillendiğini duyunca şaşırdığını ifade eden Kesen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nohut bize özgü bir lezzettir. Yıllardır bu işi yapıyoruz.Yıllar önce 'nohut tescillenecek' deseydiniz biz inanmazdık. Ama şimdi o rüya gerçekleşti. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Kentimiz ve ülkemiz adına çok güzel bir adım oldu. Bizi oldukça memnun ve mutlu etti."

Kesen, nohut dürümünün tescillenmesinin hem kente hem de işletmecilere çok faydası olacağını belirtti.

Gastronomikenti olmanın verdiği avantajları sonuna kadar kullanmak istediklerini belirten Kesen,"Her saatte tüketiliyor, oldukça rağbet görüyoruz bu yüzden. Yerli ve yabancıturistlere bu lezzeti tattırmak istiyoruz. Eğer kentin tanıtımına bir faydamızolursa ne mutlu bize. Pandemiden sonra yurt dışında eğer bir yemek fuarı olursa oralara gidip bu lezzeti tattırmak istiyoruz." diye konuştu.

Vatandaşlardan Önder Gül,nohutdürümünü çok sevdiğini ve çocukluğundan bu yana tükettiğini söyledi.

Nohut dürümünün lezzeti ve doyurucu özelliğinden dolayı çokça tercih edildiğini anlatan Gül,"Bizim için nohut çok önemlidir. Sabah kahvaltıda öğlen ve akşam yemeklerinde her vakit yeriz. Kebapla eş değer bizim için. Beğenerek ve lezzetini alarak yiyoruz. Bizden başka yerde bu lezzeti bulamazsınız. Tescillenmesi çok iyi oldu. Tanıtımı daha kolay olacak ve lezzetini herkes alacak." dedi.

Kente Togo Cumhuriyeti'nden gelen öğrenci İlyasAjujidenohut dürümünü çok sevdiğini dile getirerek, "Haftada 3 veya 4 defa nohut dürümü yiyorum. Ben çok seviyorum ve beğeniyorum, yiyince çok mutlu oluyorum." ifadelerini kullandı.

- Olay Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.olaymedya.com/haber/6833144/gaziantepte-tescilli-nohut-durumu-sevinci