Valilik taşınıyor... Millet bahçesi olacak

Önümüzdeki hafta Ankara’da görüşme yapacaklarını bildiren Şahin, “İçişleri Bakanlığı’ndan onay alıp, Büyükşehir Belediyesi olarak Fevzi Çakmak Bulvarı’ndaki Karayollarındaki hatta bir Valilik binası yapıyoruz. Mevcut Valilik binasını yıkıp şehir meydanı yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Millet Bahçesi’ni yapan ekibine meydanı büyütme teklifinde bulunacağız. Meydanı büyütecek yeni bir proje çalışması yapacağız” dedi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı Fatma Şahin Başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen yeni yılın ilk meclis toplantısında kuraklık, Düzbağ ve Valilik binasının yıkımı hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.
DENETİM KOMİSYON SEÇİMİ YAPILDI
Toplantıda gündemde yer alan 30, gündem dışından gündeme alınan 2 madde olmak üzere 32 madde görüşüldü. Toplantıda birinci madde ile Denetim Komisyonlarının seçimi gerçekleştirildi. Gizli oy açık sayım ile yapılan seçim ile Halil Uğur, Mehmet Kesik, İbrahim Şahin, Sabri Ateş ve Nurettin Zirek denetim komisyonu üyeliklerine seçildi.
YENİ VALİLİK VE KAYMAKAMLIK BİNASI
Gündem dışı gündeme alınan 1.maddede Valilik ve Şehitkamil Kaymakamlığı binalarının durumu gündeme geldi. Teklif karar olarak gündeme alınan madde ile Valilik Binasının Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi. Oy birliği ile gündeme alınan maddenin ardından açıklamalarda bulunan Şahin, Valilik binasının yıkılarak meydanla birleştirileceğini söyledi.
VALİLİK BİNASI DEPREME DAYANIKLI DEĞİL-
Şahin, mevcut Valilik binasının depreme dayanıksız olduğunu gösteren iki teknik raporun olduğunu belirterek, şu bilgileri paylaştı: “Ulaşım Master Planı’na göre merkezdeki bütün resmi daireleri taşımamız lazım. Valiliği de taşımak için İçişleri Bakanlığı’ndan onay alıp, Büyükşehir Belediyesi olarak Fevzi Çakmak Bulvarı’ndaki Karayollarındaki hatta bir Valilik binası yapıyoruz. Mevcut Valilik binasını yıkıp şehir meydanı yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Millet Bahçesi’ni yapan ekibine meydanı büyütme teklifinde bulunacağız. Meydanı büyütecek yeni bir proje çalışması yapacağız. Ayrıca Şehitkamil Kaymakamlığımız, bina yapısı olarak çok kötü şartlarda hizmet veriyor. Hem merkezdeki resmi binaları ulaşımdan dolayı merkezden çevreye götürmek istiyoruz, hem de bunu çözecek yöntemi buraya getiriyoruz. Depreme dayanıklı olmadığına dair teknik raporlar mevcut.”
ŞAHİN: “DÜZBAĞ ŞEHRİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”
Tüm dünyada olduğu gibi Gaziantep’in de kapısında olan kuraklık konusu da mecliste konuşuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Düzbağ’ın olağanüstü bir iş olduğuna vurgu yaparak, “Melen’den sonra Türkiye’nin en büyük su projesi. Tabi ki merkezi yönetimin emeği bu projede çok büyük. Onların desteği olmasaydı 10 yılda bile bitiremeyecektik projeyi. Düzbağ, şehrin geleceği açısından çok önemliydi. Projeyi iyi bir şekilde noktalamak bölge önemli bir fayda getirdi. Bütün dünya artık yeniden yapılanıyor. Kuraklık ve Pandemi bir sonuç. Kuraklık Eylem Planı’nın gerek ulusal gerekse de uluslararası açıdan devreye girmesi gerekiyor. Bu kapsamda çok ciddi eylem planlarımız hali hazırda var, kendimizi geleceğe hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

KARADAĞ: “BÜTÜN BELEDİYELERDE BİRİNCİ GÜNDEM KURAKLIK”
Su projelerine ilişkin gerçekleştirilen projeler ve yapılması planlanan yol haritası hakkında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ, Düzbağ Projesi İsale Hattı’nın açılışının çok önemli ve yerinde bir zamanda gerçekleştiğini dile getirerek, “Kuraklık bütün bölgeyi sarmış durumda. Bu nedenle Düzbağ, kuraklık sürecinde bölge vatandaşını büyük bir zorluktan kurtardı. Türkiye’nin bütün belediyelerinde 1’inci gündem kuraklık. Biz, hayata geçirdiğimiz proje sayesinde içme suyu ile ilgili bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak bu proje, bizim içme suyu problemini kökten çözdüğü anlamına gelmemeli. Sonuçta projenin ilk kısmı nihayete erdi. B ve C planları üzerine ekip arkadaşlarımız hala çalışıyor. Kartalkaya Barajı’nı bu sene hiç kullanmadık diyebiliriz. Fakat sulama mevsimi geldiğinde Düzbağ İçme Suyu tabi ki bölge çiftçisi ve Devlet Su İşleri ile imzaladığımız protokol çerçevesinde; sulama ve içme suyu açısından ortak kullanım gerçekleşecek.
2040’A KADAR İÇME SUYUNDA SIKINTI YOK
Yine Kartalkaya Barajı ve kuyularımız devrede olacak. Dolayısıyla 2040 yılına kadar içme suyu konusunda Gaziantep’in hiçbir sıkıntısı olmayacak. Bunun yanı sıra yeni projeler için etüt çalışmalarımız mevcut. Bu kapsamda güneş enerjisi kullanılarak Fırat’tan içme suyu sağlanması konusunda bir çalışma haritamız var. Dolayısıyla ilerde bölgenin en büyük su kayna Fırat olacak. Enerji büyük bir maliyet bu nedenle enerjiyi amorti edecek bir sistemle Fırat’ı devreye koyacak etüt çalışmamız devam edecek. Şu anda 9 ilçemizin hiçbirinde içme suyu ile ilgili bir sıkıntımız yok. Bunun yanı sıra Organize Sanayi Bölgesi’ne de ciddi bir su kaynağı desteği sağlıyoruz. Olası bir kuraklık durumuna karşı da Kartalkaya Barajı var. Önümüzdeki haftalarda beklenilen yağış sayesinde de havzalarımız dolacak” şeklinde konuştu.
NİZİP VE İSLAHİYE’YE BİLİM MERKEZİ
Gündemin 6. Maddesinde Nizip ve İslahiye İlçe Belediyelerinin talepleri doğrultusunda, İlçelerindeki öğrencilerin bilimle tanışması ve kaliteli eğitim alabilmeleri amacıyla Bilim Merkezi bünyesinde ekli listede yer alan deney düzeneklerinin bilimsel eğitim ve faaliyetlerde kullanılmak üzere Nizip ve İslahiye İlçelerinde kurulacak olan Bilim Merkezlerinde değerlendirilmesi konusu gündeme geldi. Maddeye ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şehrin sanayisi ve yüksek teknolojili üretime geçilmesi başta olmak üzere çocuklarımızı bilim ve teknoloji çağına hazırlamak ve fırsat eşitliği hazırlamak için iki merkez belediye başkanımızın kuvvetli şekilde Deneyap atölyelerini hazırladılar. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde Deneyap Atölyelerini kurdu. Şimdi aynı şeyi ilçelerimizde de uygulamak için maddeyi oyluyoruz” dedi.

- Olay Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.olaymedya.com/haber/6832837/valilik-tasiniyor-millet-bahcesi-olacak