Gaziantepli öğretmenler aşı istiyor

" Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" kapsamında öğretmenlerin öncelikli gruplara dahil edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan listelerin Sağlık Bakanlığına gönderilmesinin ardından geçen uzun zamana rağmen Gaziantep’te görev yapan öğretmenlere henüz aşı yapılmamış olması eğitim camiası tarafından tedirginlikle karşılanırken Gaziantep’in bir çok komşu ilinde köy öğretmenlerine yönelik aşıların uygulanmaya başlanması Gaziantep’te öğretmenlerin aşısı unutuldu mu yorumuna neden oluyor. 24 Şubat 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çorum'un Sungurlu ilçesindeki Arifegazili İlkokulunda görev yapan öğretmenler, Kovid-19 aşısının birinci dozunu yaptırırken Bakan Selçuk yaptığı açıklamada öğretmenlere yönelik yapılacak aşıların başlandığı yönünde bilgi vermişti. Uzan zamandır Gaziantep’te aşı bekleyen gerek köy öğretmenleri gerekse yüz yüze eğitime katılan öğretmenlerin aşı uygulamaları henüz başlanmadı. Gaziantep Time haber merkezini arayan öğretmenler son dönemlerde özellikle Gaziantep’te pozitif vaka sayısının artışını endişeyle karşıladıklarını, henüz kendilerine aşı için sıra gelmediği ve e nabız sisteminden randevu oluşturamadıklarını ifade ederek tedirginliklerini ifade ettiler.Konuyla ilgili görüşülen Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de oluşturulan listelerin uzun zaman önce Sağlık Bakanlığına gönderildiğini ifade ederek sorunun aşı programını uygulayan bakanlıktan kaynaklandığını ifade ediyor.
Gaziantep’in köyleri ve merkezindeki okullarda yüz yüze eğitim gerçekleştiren öğretmenlerin tedirginliği devam ederken konuya Gaziantepli siyasilerin el atması ve bir an önce öğretmenlerin aşılanması için destek istiyor.
Aşı sırası gelen öğretmenlerin randevuları
Öğretmenler de diğer vatandaşlar gibi kendilerine aşı sırasının gelip gelmediğini, aralarında boşluk olacak şekilde "AŞI", "T.C. kimlik numarası" ve "T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi"ni yazdıktan sonra 2023'e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor. Aşı sırası gelenler, "mhrs.gov.tr" ve "enabiz.gov.tr" siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları ile "Alo 182" hattı üzerinden randevu oluşturabiliyor. Gaziantepli öğretmenler günün her saati sistemi kontrol ettiklerini ve olumsuz yanıtla karşılaştıklarını ifade ederek yetkililerin bir an önce bu konuyla ilgili uygulamayı hayata geçirmesini istiyor.

- Olay Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.olaymedya.com/haber/6832414/gaziantepli-ogretmenler-asi-istiyor