Gaziantep FK’ya her puan 5.5 milyon TL'ye mal oldu

Dört büyük kulübün sezon başından bu yana toplam transfer harcaması 1 milyar TL'yi buldu. Beşiktaş, topladığı 55 puana karşılık 112 milyon TL harcayarak 'para puan' liginin başında yer aldı. Para puan ligine bakıldığında Gaziantep Futbol Kulübü’nün topladığı 43 puana karşılık 234 milyon TL harcayarak para puan ligine en çok para harcamasına rağmen beklediği puanları toplayamadı. Gaziantep FK’nın topladığı her puanın değeri 5.5 milyon TL olarak ortaya çıktı.


BÜTÇE 156’DAN 234 MİLYON TL’YE ÇIKTI

Bu sezon bütçesini 156 milyon TL’den 234 milyon TL’ye çıkaran ve şu ana kadar harcanan paranın karşılığı 43 puan aldı. 55 puan toplayan Beşiktaş şu ana kadar 112 milyon TL harcama yaparken Gaziantep ekibi ise ligin 37. haftasına kadar topladığı 43 puan için tam tamına 234 milyon TL para harcadı. Her puan Gaziantep’e 5.5 milyon TL’ye mal oldu. Lige ilk 5 hedefiyle başlayan Gaziantep Futbol Kulübü, geçtiğimiz hafta Kayserispor maçından aldığı tek puanla ligde kalmayı garantilerken toplanan 43 puanın değeri ise 234 milyon TL olarak belirlendi. Bu sezon 234 milyon TL transfere ve tüm giderlere harcama yapan Kırmızı-Siyahlı takımın topladığı 43 puanın değeri 234 milyon TL oldu.

“PARA PUAN” LİGİNDE ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ

Dört büyük kulübün sezon başından bu yana toplam transfer harcaması 1 milyar TL'yi buldu. Beşiktaş, topladığı 55 puana karşılık 112 milyon TL harcayarak 'para puan' liginin başında yer aldı.
Türkiye'nin dört büyük spor kulübünün toplam borcu 17 milyar TL'ye dayandı. Geçtiğimiz sezondan bu yana toplam yapılan transfer harcaması ise 60 milyon avroyu geçti. Kulüpler borç batağı içinde yüzerken, transfer harcamalarında kesenin ağzını açtı. Ağırlıklı yabancı futbolcuların transferi için harcanan dev bütçe içinde; ödenen bonservis ücretleri, bonservissiz gelenlere ödenen paralar, kiralama bedelleri ve menajerlik ücretleri yer aldı. Ayrıca futbolculara sunulan imkanlar, sözleşmelerde yer alan özel detaylar, tatil ve ev ücretleri gibi ekstra paralarla bu rakam 1 milyar TL'yi buldu.

TRANSFERE LİMİT YOK

Ligin bitimine beş hafta kala Trabzonspor şampiyonluğunu ilan etti. Fenerbahçe ise Avrupa kupalarına gitmeyi garantiledi. Beşiktaş kalan iki maçını alması ve en yakın rakibinin yenilmesi durumunda Avrupa'ya gitme hayali kurarken Galatasaray bu sene tarihinin en kötü sezonunu yaşadı. Dört büyük kulüp toplamda 1 milyar TL'lik transfer harcaması yaparken istedikleri sonuçları bir türlü alamadı.

KULÜPLER GELİRLERİNİN YÜZDE 10'UNUNU HARCAYABİLECEK

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Spor Kulüpleri Kanunu'nun kulüplere harcamada yüzde 10 sınırı getirdiğini söyledi. Kasapoğlu şunları söyledi: Kulüplerin borç-alacak ilişkisi noktasında eksiklikler vardı. Geliri belli gideri belli değil. Herkes kendi dönemindeki borçlarından sorumlu. Gelirinin yüzde 10'undan fazlasını harcayamayacak. Toplam 8 yılda yüzde 534 artan bir borç var. Bunun neresinde bir hareket etme marjı kalmış. İşte bu yasayla bu umudu büyütüyoruz. Gelişen kulüplerin durumu, şeffaflığı inanıyorum ki yabancı yatırımcılar açısından daha cazip hale getirebilir. Sporun özerkliğine karşı çabanın karşısında dururuz. Her zaman devlet olarak sporun, sporcunun yanındayız.

KARA KARTAL LİDER

Bu sezon en az transfer harcaması yapan takım Beşiktaş oldu. Kara Kartallar transfere toplam 7 milyon Avro harcadı. Ara transferde de sessiz kalan ekip, bugüne dek 55 puan topladı. 112 milyon TL harcama yapan takımın kasasından, 1 puan için 2 milyon TL çıkmış oldu. Böylece harcama ve puan liginde Beşiktaş şampiyonluğunu ilan etti.

EN FAZLA CİMBOM HARCADI

Sezon başından bu yana en fazla transfer harcamasını fikstürde en kötü durumda olan Galatarasay gerçekleştirdi. Sarı kırmızılılar ara transfer dahil toplam transfere 23 milyon avro harcama yaptı. Bu da 368 milyon TL'ye tekabül etti. Bugün itibarıyla 48 puan toplayan Galatasaray, 1 puan için 7,6 milyon TL harcamış oldu.

TRABZON İKİNCİ SIRADA

Puan-harcama liginde Trabzonspor ise ikinci sırada yer aldı. Şampiyonluğunu ilan eden bordo mavili ekip, toplam 16 milyon Avro transfer harcaması gerçekleştirdi. Türk lirası karşılığı olarak 256 milyon TL harcayan takım, 78 puan topladı. Bu tablo içinde Karadenizli ekip, 1 puan için 3,2 milyon TL harcamış oldu.

KANARYA, KESENİN AĞZINI AÇTI

Ligin son haftalarına doğru ciddi bir galibiyet serisi yakalayarak Avrupa'ya gitmeyi garantileyen Fenerbahçe ise bu sezon transfer için 11 milyon avro harcadı. 69 puan toplayan sarı lacivertli ekip, 176 milyon TL'lik harcama yaparak, 1 puanı 2,5 milyon TL'ye getirmiş oldu.

- Olay Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.olaymedya.com/haber/10205254/gaziantep-fkya-her-puan-55-milyon-tlye-mal-oldu