Halı üretim makinesi denilince Belçika, halı üretimi denilince Gaziantep, halı fuarı denilince de ilk akla gelen Domotex oluyor.

Bu yıl da gelenek bozulmadı ve Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği'nin organizasyonu ile Domotex 2020 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı'na katılmak için Almanya'nın Hannover kentindeydik...

Domotex, hiç şüphesiz ki, halı ve zemin kaplamaları alanında dünyanın en büyük fuarı. Bu yıl tam 106 bin 321 metrekarelik bir alana kuruldu. Fuara Türkiye'den 190 firma katıldı. Türk firmalarının 102'si Gaziantep'ten katılıyor. Türk firmaları fuara toplam 26 bin 678 metrekarelik alanla katılıyor. Kısacası Domotex'in en büyük katılımcıları Türk firmaları.

Elbette sektörün en büyük fuarında yer almak, dünyanın dört bir tarafından gelen halı sektörünün profesyonellerine ürünlerimizi tanıtmak Gaziantepli firmalar için büyük önem taşıyor.

Gaziantepli firmalar fuar için aylar öncesinden hazırlık yaptı. Son derece profesyonelce hazırlanan stantlarla fuarda yer alan firmalarımız, yeni koleksiyonlarını dünya halı sektörü profesyonellerinin beğenisine sundu. Dolayısıyla Gaziantepli firmalar tek kelime ile Domotex'in yıldızı oldu.

Çok değil, bundan 10-15 yıl öncesine kadar Gaziantepli firmalar, dünya halı modasını, halıdaki renk ve trendleri takip etmek için Domotex'e katılıyordu. Ancak, gelinen noktada bu durum tersine dönmeye başladı. Gaziantepli firmalar artık, renk, desen ve özgün tasarımları ile de öne çıkmaya başladı. Biz geçmişte dünyayı takip etmek için çalışırken, artık dünya bizi takip etmeye başladı. Halı sektörünün geldiği nokta ve şehrimiz adına son derece gurur verici bir durum.

Gaziantep'in iş, siyaset ve akademi dünyası da firmalarımızı Almanya'nın Hannover kentinde yalnız bırakmadı. Türkiye Hannover Baş Konsolosu Banu Malaman ve Ticari Ateşe Nilüfer  Sandallı, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar. Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sait Kirazoğlu, Müslüm Yüksel, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şİmşek, Halıcılar Odasının Başkanı Mehmet Törer ve yöneticileri fuara katılarak üyelerinin yanında olduğunu gösterdi, destek verdi.

FUARCILIK ANLAYIŞI DEĞİŞİYOR

İletişim teknolojilerinin, dijitalleşmenin ve pazarlama tekniklerinin akıl almaz hızla geliştiği bir ortamda fuarcılık anlayışının da değişmemesi düşünülemez.

Ticaret, insanoğlunun varoluşundan bu yana devam eden bir olgu. İlk çağlarda takasla başlayan ticaret, paranın icat edilmesi ile çok farklı bir boyut kazandı. Ticaret değişmiyor ama ticaret yapma şekilleri hızla değişiyor.

Domotex'i her yıl takip eden birisi olarak, fuarcılık anlayışının hızla değiştiğini açık bir şekilde görüyorum.

Domotex, halı sektöründe düzenlenen fuarların en büyüğü olarak günümüzde prestij anlamına geliyor. Halı firmalar, fuarda iş bağlantıları kurmaktan çok, prestijlerini korumayı, müşterilerinin kendilerini fuarda görmeleri için Domotex'e katılmak durumunda kalıyor.

Gelecekte böylesine devasa fuarlar olacak mı, olacaksa nasıl olacak, şimdiden kestirmek zor. Ancak kesin olan şu ki, ticaret yapma şekilleri de fuarcılık anlayışı da gelecekte şimdikinden çok farklı olacak.