İnandığınız şeyi kabullenir ve o durumu yaşarsınız örneğin dişinizin ağrımadığı halde 50 defa dişim ağrıyor diyerek sayıklanın çok sürmeden dişinizde ağrılar hissedeceksiniz psikoloji insan sağlığında ve yaşantısında böylesine etkilidir , bu yazımda sağlıktan çok yaşantılarımız üstündeki etkilerini yazacağım sizlere .

Kuşkucu insanlar, panik ataklar ve bipolar bozukluğu olan insanlara baktığımız da bu dediklerimi göreceksiniz acaba eşim beni aldatıyor mu? Biri bana tuzak mı kuracak?  Arkamdan birisi beni mi takip ediyor? Diğer odada birisi var mı? Diyerek yaşayan insanlar kendi ütopik olan hayal dünyalarında o anı kısa sürelide olsa canlandırır ve kendilerinin de başına geleceğine inanırlar sonra olayın gerçekleşmesi için beklerler kendilerince önlem almaya çalışır en son olarak da sonrasından neler yapacaklarını düşünürler. Bu tarz olaylar genellikle  etkisinde kaldığımız bazı olayların devamıdır aslında , yani biri eşini aldatmış ve aldatılan kişi şöyle yapmış diyerek bir duyum aldığımızda yada evine hırsız girmiş içerdeki kişide öldürmüş gibi olaylarda bütün insanların yaptığı gibi  direk ana karakter yerine kendimizi koyarız acaba benim  başıma gelse ne yaparım diyerek düşünürüz buraya kadar aslında doğal bir süreç ama buradan sonra bu konuyu takıntı haline getirip eşini izlemeye almak yada telefonlarını kurcalamak, hırsız girmesin diyerek kapıya 5 kilit takmak , geceleri sık sık uyanıp kontrol etmek  aslında bu olayın takıntı haline geldiğini ve artık başa çıkılamayacak bir sorun haline geldiğinin  göstergesidir .

 

Bu takıntılar genellikle  yukarıda söylediğim gibi yada izlediğimiz bir drama , korku içerikli bir filimden esinlenmiş olunabilir . Takıntılar her zaman kişiye , ailesine ve çevresine zarar vermiştir bu durumu bir an önce atlatması gerekip mutlaka profesyonel bir yardım alması gerekmektedir .

Yazımı toparlayacak olursak, birey önce duyuyor yada görüyor diyelim, bu olayı o an kendi dünyasında yaşıyor canlandırıyor oradaki ana karakterin yani  haksızlığa uğrayan ve acı çeken  kişinin  yerine empati tekniğini kullanarak kendisini koyuyor ve bu gelenler kendi başına gelmiş gibi içleniyor ve üzüntüsünü yada korkusunu aynı derecede yaşıyor ve bu durumun kendi yaşantısında olabilme ihtimaline inanarak bu durumu adeta yaşanacak elbet diyerek planlıyor ve önlemler yapıyor kişi kendince, sonuç olarak burada takıntı haline gelen davranış bozukluklarımız maalesef  çevremize ve kendimize ciddi sıkıntılar doğurabiliyor ancak  bu konuda yapılacak en sağlıklı yöntem bir uzman  danışman hizmeti almak diyor ve sizlere bu haftalık veda ediyorum ..