ŞEYH SEYYİD ABDÜLKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ 

 
Sevginin sevgi olabilmesi için benliği aşması gerek.Bu kişinin ruhunda hissettiği iç yakınlık,Ilahi bir lütuf , irade dışı bir hal 'dir. Merakla başlar çoğu zaman muhabet hasıl olursa marifete döner. Bir çok dönüş yada kayboluş hikayesi tesadüf sandığımız akıl almaz hadiselerle cereyan eder, nasıl bir hayır murad edilmiştir çoğu zaman da hiç bir anlam veremediğimiz  ancak işinde tek galip olan  Aziz ve Celil olan Allahın katından bir ikramdır.
Hacı Ayşe hanım aslen urfalı, Kudus doğumlu  antepte yaşamış  bir binbaşının kızıdır. Evleri bir nakşi tekkesidir ve hacı hanım her cuma hanımlara verdiği derslerle ıyi derece arapçası ve Kur 'an bilgisiyle erenler mertebesine erişmiş özü-sözü  doğru sağlam karakterli  muhterem bir kadındır. Dünya malına önem vermeyişi zengine malından dolayı iltifat etmeyişi onun sağlam bir karakter ve güçlü bir inanca sahip olduğunun bir işaretiydi.Ders günlerinde asla laubalilige izin vermeden vakte riayet eder ve zamansız davranışlara musade etmezdi.  Onun da gönlünde bir muradı vardı elbet hicaza gitmek istesede maddi yetersizlikler nedeniyle buna imkan olmadığı hüznünü içinde daima yaşardı ancak bir gece bu ümitsizliği kıracak fevkalâde bir rüya ile iki arkadaşıyla birlikte  davet edildiğini gördü  artık umutsuz değildi ancak bu nasıl olacaktı.Cok sürmeden kudusteki bir akrabasından bir miktar miras kaldığı haberini aldı ancak bu sadece yolculuğun gidiş kısmına yetecek kadardı. Yolculuk başladı ziyaretler tamamlandı, fakat dönüş için hiç parası yoktu.Peygamber efendimizin makamına gelerek ağladı burada kalmam gerekiyorsa seve seve eğer gitmem gerekiyorsa beni yurduma kavuştur diye niyaz etti.ertesi gun medine sokakları su sözlerle yankılandı.. tellallar; antep hacılarının parası padişah tarafından ödenmiştir...
Allah'a  sonsuz inanan, peygamberine derinden sevgi duyan dinin kurallarina sahip çıkan bir gönül mahrum bırakılmaz.Her ne kadar Insan yanlışlıklar arasın da boğulsa da  Allah  ona kaldığı  imtihanı geçmesi için ikinci bir  şans verir,çünkü her sıkıntının bir örneği bir de devası vardır. 
 
HAYIRLI CUMALAR dilerim. 
HAZIRLAYAN:YASEMIN AYDINER