Akdeniz'in özellikle de Türkiye'nin en güzel ayı hangisi derseniz; Eylül derim... En güzel sonbahar mevsiminin bu ayı ,yaz ama aşırı sıcak yok, güneş çok parlak, deniz güzel, meyveler sebzeler harika... Bir de kışa hazırlık tantanası var. Siz şimdikine ne bakıyorsunuz? Bizim çocukluğumuzun, gençliğimizin Eylül'leri bir başkaydı. Şölen gibi, birlik ve beraberlik ruhu içinde, yorgunluktan sonra gelen müthiş rahatlama ve neşe... Kışı rahat geçirebilmenin koşuşturması gayreti ile donanır, bereketlenir, umutlanırdık.
Hala Türkiye'nin çoğu bölgesinde bu tür hazırlıklar eskisi gibi olmasa da sürüyor. Fakat Korona denilen bu illet, salgın denilen  musibet bize rahat vermiyor. Bütün planlar fora, her şey alt-üst oldu. Bildiğin denge problemi yaşıyoruz toplum olarak.
Durum böyle olunca insanlar da şaşırdı, bazısı tümden kendini kaybetti. Adam Coronalı bildiğin canlı bomba gibi insanların arasında fittir fittir dolaşıyor.
Dünya olarak maskeli çağı yaşıyoruz, salgın katkılı maskeli çağı...  ABD başkanı  Donald Trump, Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenliyor.
ABD askerlerine hakaret ettiği iddialarıyla zor günler geçiren Başkan Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında bir gazeteciden şaşırtan bir talepte bulunuyor. Trump, kendisine soru yönelten muhabire, "Maskeni çıkar da konuş" diyor. 
Aslında başa geldiğinden beri ABD'ni daha net görmemizi sağlayan bu komik başkana söyleyecek çok şey var. Corona virüsü dünya genelinde can almayı sürdürürken, salgına karşı en önemli korunma silahı maske ve sosyal mesafe şimdilik.... Vaka ve ölü sayılarıyla salgının merkez üssü haline gelen ABD’de bu iki kuralı en çok ihlal edenlerden biri de Başkan Donald Trump... Başkan böyle olunca her yaptığı da olay oluyor haliyle...
ABD, Türkiye ile ilgili politikaları tam maskelik, biz de bu durumu çözdük, iş şimdi içimizdeki solcular, etnik takılıp, emperyalizmin kucağında oturanlar bununla yüzleşiyorlar mı orasını bilemem, biliyorlar tabi önemli bir kısmı da biliyor, yalnız gerçekler çok acıtır, onlar kendileri ile yüzleşiyor mu? Onu bilemem, dünyanın en kötü şeyi birileri tarafından kullanılmak. 
Neyse efendim; Donald Trump, belki de maskeni çıkar derken, insanların da kendini çileden çıkardığı ikiyüzlülüktür kızdığı kim bilir... Karakteri ile çok çelişiyor gerçi , ABD başkanlığı ama  bu da çok şaşırtıcı bir durum.... 
Adı üstünde bazı insanlar maskesi sayesinde dünyanın en iyi insanı rolüne bürünebilir. Dili çok uzundur, suç da işlese hata da yapsa mutlaka üste çıkar, sizi suçlu göstermeyi başarır hatta öyle ileri gider ki, siz bile suçlu olduğunuza inanırsınız. Yaptığınız bir takım çocukça yanlışlar ona göre hayatınızın hatasıdır. Sizi ömür boyunca sürdüreceği bir yalancılık sıfatıyla mühürler ama kendisine hiç bakmaz, hayatı yalan olan tiplerdir.
Şimdi bizim esas konumuza dönelim, esas konu; Türkiye'deki maskeler, evet konu maskelerden açıldı. Zaten maskeli yaşıyorduk, herkesde bir maske merakı vardı, kimsenin kendi olmaya cesareti kalmamıştı. Tam da bu sırada salgından dolayı karşımıza maske çıktı. Aslında insanları yoran hayat değil, yüzlerine taktıkları maske yoruyor.
 
Yaşamım boyunca hiç istemediğim bir şey, hep direndiğim bir şey yapabildiğim kadar... Maske takanlar evet bazen çok karlı, maske takanlar evet gününü kurtaran ekipte... Olsun bu yorgunluğu kendime hiç taşıtmam, o maskelerle yaşamak istemem...
İnsan kendi kişiliğinde konuşurken çok az kendisidir. Ona bir maske ver, sana doğruyu söyleyecektir. 
Böylesi bir durum da var, sürekli bir şeylerin, birilerinin arkasına saklanmak...  
Onun için bu maske çağında, insanlardan, ülkelere uzanan maskenin öyküsü, binlerce diziye, filme, romanlara konu olur.
Corona belki de bize maskeyi işaret ediyor. Komik ama acı geldi bu da çocuklara verdiğimiz şifa şurubunun tadı gibi oldu.  Konuyu uzatmayalım. Franz Kafka ne demiş;
Odandan çıkman gerekmez, masanda oturmaya devam et ve dinle… Dinleme bile, sadece bekle… Bekleme bile, gerçekten sakin ve yalnız ol. Dünya özgürce sunacaktır kendini sana… Maskesinden sıyrılmak için başka seçeneği yok, huşu içinde yuvarlanacaktır ayaklarının dibine....
Kimi yüzsüz, kimi çok yüzlü... Yapacak bir şey yok.