Bu sene (2020) yılında çifte bayram birden yaşıyoruz. Kurban Bayramı ve Ayasofya Bayramı. Ayasofya Camimiz 24 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Müslümanları ağırlamaya başladı. Seksen altı yıl sonra ilk defa Kurban Bayramı namazı 31Temmuz 2020 tarihinde, Cuma günü Ayasofya-ı  Kebir Camisinde eda edilecek.

Ayasofya maddi ve manevi fethin sembolüdür. Ayasofya Camisinde namaz kılındığını bizlere gösteren Allah’a ne kadar şükür etsek az.

Ayasofya minarelerinden Ezan-ı Muhammedî (A.S.M.)’nin okunması, tekbirler, salavatlar dualar ile bir kutlu Kurban Bayramı günü ihya edilecek.

Mukaddes mabedimizin içinde hafızlarımız gürül gürül Kur'an-ı Kerim okuyacaklar.

Arefe günü sabah namazının farzını kıldıktan sonra okuduğumuz ve her namazın farzında sonra okunan, Kurban Bayramının üçüncü günü ikindi namazında biten teşrik tekbirlerimizi aşkla, şevkle okuyacağız.

Teşrik tekbirlerine Allahu ekber diyerek başlıyoruz. Allahu ekber'in (Allah en büyüktür) bir mana ve anlamlarının bir yönü Cenâb-ı Hakkın kudreti ve ilmi her şeyin üstünde büyüktür.

 Hiçbir şey ilminin dairesinden çıkamaz.

Allah’ın sonsuz kudretinin tasarrufundan kaçamaz ve kurtulamaz.

Ve korktuğumuz en büyük şeylerden daha büyüktür.

Demek haşri getirmekten ve bizi yokluktan kurtarmaktan ve ebedi saadeti vermekten daha büyüktür.

Her hayret verici ve akıl ölçüsünün haricindeki her şeyden daha büyüktür.

Sizin yaratılmanız da, diriltilmeniz de, tek bir kişinin yaratılıp diriltilmesi gibidir." Mealindeki Lokman Sûresi, 31:28.”  âyetinin tam bir açıklıkla ifade ettiği mana nedir?

 İnsanlığın haşri ve neşri (öldükten sonra ahrette diriltilerek muhakeme için Allah’ın huzurunda toplanma ve tekrar dağılıp, yayılması), bir tek nefsin var edilmesi kadar o kudrete kolay gelir.

Bu mana itibariyledir ki, atasözü hükmünde büyük musibetlere ve büyük maksatlara karşı, herkes "Allah büyüktür, Allah büyüktür" der, kendine teselli ve kuvvet ve dayanak noktası yapar.

Ayasofya’nın cami olarak faaliyete geçmesi hadisesini umumi ve külli bayramların başlangıcı olarak kabul ediyoruz. Öyle ümit ediyoruz.

Cenab-ı Hak ihsan ettiği bu külli nimetlere ve maddi-manevi bayramlara karşılık hakkıyla şükretmeyi bizlere nasip etsin.

Bu vesile ile her iki bayramınızı; Kurban Bayramınızı ve Ayasofya Camii Bayramınızı tebrik ederim.  

Benim çok kıymetli okuyucularım.