Sıcak Haber: Bu Gidişle Evimiz Olmayacak! Gaziantep'te 400 bin TL'nin altında 2+1 daire kalmadı...400 Bin TL Kaç Asgari Ücret Eder?

Gaziantep'te konut fiyatları son bir yılda yüzde yüz arttı Gaziantep'te 400 bin TL'nin altında 2+1 daire kalmadı... İnşaat ham madde fiyatlarının artışa geçmesi konut ve kira fiyatlarını arttırdı.Gaziantep'te konut fiyatları son bir yılda yüzde yüz arttı

Büyütmek için resme tıklayın

İnşaat ham madde fiyatlarının artışa geçmesi konut ve kira fiyatlarını arttırdı. Geçtiğimiz yıla göre Gaziantep'te konut ve kira fiyatlarında yüzde 100'lik artış gerçekleşti. Kentte 2+1 bir dairenin fiyatı 400-500 arasında değişiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Gökhan Çeliktürk, inşaat girdi maliyetlerinin yüzde yüz artışa geçtiğini ve bu nedenle konut fiyatlarının artışa geçtiğini söyleyerek, "Baktığımız zaman son bir yılda ortalama konut fiyatlarındaki fark yüzde 100'leri geçti. İnşaat girdi maliyetlerindeki farklar ise yüzde 100'leri geçti. Şuanda müteahhitlik sektörü tarihinin en minimum karlarını yapmak durumda kalıyor. Çok hızlı bir sirkülasyon olmadığı için müteahhitlik sektörü de eğer herhangi bir faiz indirimi söz konusu olmazsa, önümüzdeki aylarda ve yıllarda darboğaza gireceğini düşünüyorum" dedi.

Pandemi nedeniyle ekonomik durgunluğun yaşandığı dünyada en çok etkilenen sektörlerden biriside inşaat sektörü oldu. Gaziantep'te konut ve kira fiyatlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 50'lik artış yaşandı. Pandemi nedeniyle üretimin duraksadığını ve bu nedenle inşaat ham madde maliyetlerinde yüzde yüz oranda artışın olduğunu ifade eden Gaziantep İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gaziantep'te 2+1 standart sıfır bir dairenin 400 - 500 Bin TL'den başlayarak 1 Milyon TL'ye kadar satıldığını belirtti. Müteahhitlerin tarihlerindeki en düşük oranda karlar elde ettiğini söyleyen Çeliktürk, faiz indiriminin olmaması halinde müteahhitlik sektörünün önümüzdeki aylarda darboğaza gireceğini dile getirdi.

"Arsa ve inşaat maliyetleri birleşince konut fiyatlarına olumsuz bir etkisi oldu"

Arsa ve inşaat ham madde fiyatlarının artışa geçmesinin konut fiyatlarında artışa neden olduğunu belirten Gaziantep İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Baktığımız zaman son bir yılda ortalama konut fiyatlarındaki fark yüzde 50'leri geçti. İnşaat girdi maliyetlerindeki farklar ise yüzde 100'leri geçti. Eskiden Gaziantep yerelinde hep arsa fiyatlarındaki artışlardan dolayı konut fiyatlarının arttığını belirtiyorduk. Bu konularda açıklamalarda bulunuyorduk. Ama özellikle son 1 yılda pandeminin etkisinden dolayı dünyada oluşan ekonomik durgunluğun emtia fiyatlarına yaptığı artışlardan dolayı inşaat ham madde fiyatlarında da ciddi bir artışlara sebep oldu. Hem arsa fiyatları hem de inşaat maliyetleri ikisi birleşince maalesef konut fiyatlarına olumsuz bir etkisi oldu. Konut fiyatlarının artışa geçmesi sadece Gaziantep genelinde olan bir durum değil. Türkiye ve dünya genelinde emtia fiyatlarında bir yükseliş var. Özellikle inşaat demiri, çimento, beton gibi inşaatın ana kalemlerine gelen zamlar, konut fiyatlarında çok ciddi bir artışlara neden oldu" dedi.

"Müteahhitlik sektörü tarihinin en minimum karlarını yapmak durumda kalıyor"

Müteahhitlik sektörünün de zor durumda olduğunu ve darboğaza gireceğini düşündüğünü söyleyen Çeliktürk, "Bunun üstüne son zamanlarda Gaziantep yerelinde özellikle arsa fiyatlarının da artmasıyla şuanda Gaziantep'te inşaat birim maliyet fiyatları zirveye ulaşmış durumdadır. Bu yüzden ister istemez müteahhitler bu maliyet farklarını mecburen konut fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyor. Şuanda müteahhitlik sektörü tarihinin en minimum karlarını yapmak durumda kalıyor. İnşaat girdileri ve arsa fiyatlarının çok fazla olmasından dolayı müteahhitlerin tarihindeki en düşük kar oranıyla çalıştıklarını düşünüyorum. Sonuç olarak konut fiyatlarını piyasanın kabul etmesi gerekiyor. Artan konut fiyatları nedeniyle vatandaşlarımız sorun yaşamakta. Çok hızlı bir sirkülasyon olmadığı için müteahhitlik sektörü de eğer herhangi bir faiz indirimi söz konusu olmazsa, önümüzdeki aylarda ve yıllarda darboğaza gireceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Gaziantep'te 2+1 evin en düşük fiyatı 400 - 500 bin TL civarında"

Gaziantep'teki konut fiyatları hakkında bilgilendirmelerde bulunan Çeliktürk, " Şuanda Gaziantep'te konut fiyatlarına sıfır daireler olarak baktığımız zaman 2+1 evin en düşük fiyatının 400 - 500 bin TL civarında olduğunu görüyoruz. Şehrin en iyi bölgelerinde yani arsanın en yüksek olduğu yerlerde 2+1 bir evin 1 milyon TL olduğunu duymaktayız. 3+1 daireler de ise ortalama 600 - 650 bin TL'den başlayıp 1 buçuk milyon TL'lere de çıktığını görüyoruz. Lüksün sonu yoktur, bunun üstündeki 4+1, 5+1 veya villa projelerinde çok ciddi rakamlar oluyor. 1 yıl önce 2+1 daireler 250 - 300 bin TL civarındaydı. Nereden baksanız yüzde 80'e yakın bir artış oldu. Şuan için 500 bin TL'nin altında konut bulmak biraz zor gibi görünüyor. Çünkü daha yakın bir zamanda inşaat birim metrekare maliyetleri standart bir 2+1 bir daire için 700-800 TL civarlarındayken, şuanda 2 bin TL civarına çıkmış durumda" şeklinde konuştu.

Uygun fiyat uzun vadeli toplu konut önerisi

Toplu konutların yapılarak uygun fiyat ve uzun vadeli şekilde satılmasının konut fiyatlarını düşüreceğini savunan Çeliktürk, "Bu durum toplumda bir karşılık görüyor mu? ya da satın alma gücü yetiyor mu? ilk olarak buna bakmamız gerekiyor. Bu konuda vatandaşlarımızın yapabileceği bir şey yok. Bu konuya devletin el atması gerekiyor. Özellikle düşük ve orta gelirli ailelere yönelik olarak projelerin üretilmesi gerekiyor. Toplu konutların üretilmesi gerekiyor ve bunları da uygun fiyat ve uzun vade ile vatandaşın kullanımına sunması gerekiyor. Bu tür olaylarda her şeyi serbest piyasadan ve alıcılardan beklenemez. Devletimizin konuya el atıp projeler geliştirmesi gerekiyor. Özellikle Gaziantep'te arsa fiyatları ciddi şekilde artmış durumda. Belediye yetkilileri tarafından ortalama 3 buçuk milyon insana yetecek imarın yapıldığı söyleniyor. Bir an önce imara açık parsellerin yolları, altyapılarının yapılıp müteahhitlerin inşaat yapması koşuluyla kullanıma sunması gerekiyor. Eğer arsa bulmada yaşanan sıkışıklık böyle devam ederse bu konut artışlarının önümüzdeki yıllarda da kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. O yüzden Gaziantep'in yerelinde imara açık birçok bölgenin altyapı çalışmalarının bir an önce yapılması gerekiyor. Müteahhitlerin Gaziantep'in merkezinde değil çevre ilçelerine doğru yapılaşmanın yapılması gerekiyor. Sonuç itibariyle şehir merkezinde yapacağımız bir yoğunluğun Gaziantep'te ileri ki yıllarda hem ulaşım hem de altyapı konusunda sorun doğuracağı aşikar" ifadelerine yer verdi.

"Konut fiyatlarına gelen zamlar kira fiyatlarına da ciddi bir etkisi oldu"

Gaziantep'teki konut fiyatlarının artışının kira fiyatlarına da ciddi oranda etki ettiğini aktaran Gaziantep İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Gökhan Çeliktürk, "Kira konusunda göç alan Gaziantep'te kira fiyatlarında ciddi bir artış söz konusu oldu. Bunun üzerine son zamanlarda yaşanan inşaat girdi maliyetlerinde yaşanan artışlarında olması ekstradan kira fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Sonuç itibariyle konut bir yatırımdır. Bu yatırımında yatırımcıya bir geri dönüş süresi vardır. İster istemez konut fiyatlarına gelen zamlar kira fiyatlarına da ciddi bir etkisi olacaktır. Gaziantep'teki kira fiyatlarının son 10 yılda en büyük artış sebeplerinden bir tanesi Suriyeli misafirlerimizin çok sık şekilde Gaziantep'te ev kiralamasıydı. Onun dışında özellikle son bir buçuk yıldır konut fiyatlarının artışlarıyla beraber konut yatırımcısı, yatırımın geri dönüş süresini hesapladığı için kira fiyatlarına zam yapmak zorunda kaldı" dedi.

"Sanayi şehri olmanın fiyat artışlarında ciddi bir yeri var"

Gaziantep'in sanayi şehri olmasından dolayı göç alan bir şehir olduğunu ve bu nedenle kira fiyatlarının arttığını belirten Çeliktürk, kira fiyatları nedeniyle sorun yaşayan öğrenciler için yurt kapasitesinin arttırılması gerektiğini söyleyerek, " Özellikle üniversite okuyan öğrencilerimiz için devletimizin öğrenci yurtlarının kapasitelerini ciddi şekilde arttırması gerekiyor. Sadece kontenjanları arttırmakla ve öğrenciyi serbest piyasa koşullarına itip yüksek kira maliyetleri altında bırakmak çok adil gözükmüyor. O yüzden Gaziantep'te hem özel yurtların hem de Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarının kapasitesini ciddi olarak arttırması gerekiyor. Gaziantep Türkiye'de ve hatta Orta Doğu'da bir cazibe merkezidir. İhracatıyla da Türkiye'de 6. sırada bulunuyor. Sanayi şehri olduğu için şehir dışından gelen insan göçümüz çok fazla oluyor. Bu nedenlerden dolayı Gaziantep'te hem konut fiyatlarında hem de kira fiyatlarında ciddi bir yükseliş var. Sonuç itibariyle Gaziantep bir cazibe merkezidir. Orta Doğu'nun başkenti diyorum. O yüzden buraya çok ciddi yerli-yabancı yatırımcının da geldiği bir şehir. Cazibenin olduğu yerde konut fiyatları yükselir, kira fiyatları da yükselir. Sanayi şehri olmamızın bu fiyat artışlarında bu taleplerinde ciddi bir yeri olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

01 Eyl 2021 - 19:32 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda olaymedya.com sitesinde 2.657.249 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

45

Mehmet - Ulan devlet bir defa faiz indirimi yaptı ondan arttı bir defa daha yapsa 300binlik evler bir milyon olur herkesi kandırıp cebinizi doldurmayin.Faiz indirimi olacağına belediye imar açsın İstanbul da bile bu pahallılık yok

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Eylül 03:16
44

Ahmet Burak - Yaklaşık 1(bir) milyon Suriyeli göndersinler bak bakalım nasıl düşüyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 23:17
43

Hakan Güneş - Bu nasıl bir ülke olduk hakkımızı arıcak durumda değiliz çünkü korkar olduk protesto bile yapamayız çünkü ya fetocu derler alırlar ya kamuoyunu kiskirma derler Allahım sen çok büyüksün bizi selamete çıkar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 20:19
42

Vatandaş - Allah kiradada oturanlara yardım etsin. İnönü caddesi Kilis garajları şıhcan buralarda Türk yok resmen heryeri ele geçirmişler Suriyeliler diğer semtlerde de belirgin bi şekilde varlar Allah sonumuzu hayır etsin

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 03 Eylül 19:47
41

Hakan Güneş - Kinayaksin haysiyet yoksunlari işçi bitti artık Milet aç birakinn ev almayı ekmek bulamicaz yakinda

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 19:21
39

Antepçe - Biz Suriye ye taşınalım nasıl olsa artık Antep değil Suriye

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 03 Eylül 16:48
37

Antepmi - İstanbul dan yarışıyoruz 2.sene evvel 160. Tl 2.sene sonra. 400.allahtan korkmayanlar. 1.sene sonrada 600. Olur.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 16:10
36

Şahinbeyin Torunu - Suriyelilerle beraber dogudan gelenlerde köyüne şehrine dönmeliki antebimiz yaşanabilir bir şehir olsun

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 03 Eylül 15:25
35

Mehmet Onur Mert - Asgari ucretle gecinen bu insanlar nasil ev alicak kac yil canini vericek bir ev alabilmek icin nerde yasiyoruzz bizz hepimizi bitirdiniz gelicegimiz falan kalmadi sizin sayenizde bir ev olmasi icin ne yapmali insanlar neye tesvik etmeye calisiyorsunuz insanlri yazik bizlere anladinizmi yazik kira parasi olmus asgari ücret fiyati nerde yasiyoruz nasil sessiz bu devlet gormuyormu bunlari insanligi bitirdiniz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 13:07
34

Mehmet Suveren - Çok güzel biryere değinmişsiniz teşekkür ederim öncelikle şunu belirtmek isterim türkiyenin en pahalı şehri gaziantep malesef ev fiyatlarına gelirsek inşşat şirketleri ağzı ağza vermişler insanları dolandırıyorlar 3+1 daireler 1 milyonun üstünde başlıyor 2 milyon 3 milyon 4 milyon sanki boğazda yalı satıyorlar aşşağlıklar yazık kardeşim bu insanlara biraz insan olun ölüm var amaki tabi yetkilileri es geçmek olmaz tabi neden dur diyen yok acaba merak konusu yazık arkadaşlar çok yazık bu insanlar sizin milyon milyon sattığınız evlerin yerini o arsa sahiplerinin 15 20 30 milyona sattığı yerleri bu halk kanıyla hiç karşılık beklmeden aldı tabiki bir malın değeri vardır herkes saygı duyar ama gariban insan nasıl ev alsın allah aşkına bir düşünün insanların hayalini yıkmayın tavsiyem şudur yetkililer buna el atmadır hemde hemen

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 12:35
33

Adanalı - Allah sonumuzu hayırlı eylesin nereye gidiyoruz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 11:12
32

BAKLAVA - İNŞAAT FİRMALARIDA ÇOK VİCDANSIZLAR. BU KADAR FİYAT MI OLUR. MALİYETLEİRNİN 3 KATINSA SATIYORLAR. BUNLARDA ALLAH KORKUSU KALMAMIŞ. KİMSE NE EV ALIR NEDE SATAR. ÇİMENTO VE DEMİR FİYATLARI DÜŞSESE KENDİLERİ DE FİYAT DÜŞECEKLERMİ ACABA

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 10:43
31

Mikail - BELEDİYE ÇALIŞMADINDAN ŞEHRE YAKIN YERLERE İMARA AÇMADI SÜRE FİYATLAR DAHADA YÜKSELIR UCUZ ARSA UCUZ KONUT OLUR ARSA SAHIPLERI 1 ARSAYA 40 DAIRE ÇIKIYSA 20 TANESI ARSASAHIBINE 20 MUTAYIT 40 DAIREYI FIYATA YANSIY BELEDIYE ÇALIŞMIY SEÇIMZAMANI GELDINDE 1 AY HALKIN IÇINDE 4 YIL YAT ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 10:38
30

Gaziantep - Uzun Lafın Kısası Gaziantepli Olarak Gaziantep te Yaşamak İstemiyorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 09:55
29

M. Ali Mercan - BELEDİYENİN müstakil evlere ruhsat vermekte zorluk çıkardığı, valiliğin RUHSATSIZ yerlere beton satışının yasakladığı zaman,

Mütahitlere memnun etmek için daire fiyatları, beton firmalarını memnun etmek için beton fiyatının uçurulduğu bir Türkiye de,

VATANDAŞ ÇIKIŞ ARIYOR.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 09:14
28

Yazımın Hepsini Yayınl - Vatandaş battı sizde batın inşallah bu yalanlarla batın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 08:54
27

Yazımın Hepsini Yayınl - Ev fiyatlarının artmasının asıl sebebi arsa fiyatlarındaki artış ve yüksek maliyetmiş bizde yedik.ya siz bizim aklımızla dalgamı geçiyorsunuz.faizler bir indi vatandaş kredi çekip ev almaya başladı. bunu gören emlakçı denen vicdansız fiyatları yüksettide yükseltti.müteahhitler dururmu.buna dur diyen vatandaşın dilinden anlayan yönetici de yok anca hayvanat bahçesinde maymun severken görüyoruz hanımı bir gastronomidir gidiyor.biraz vatandaşın derdiyle dertlenin ama nerde ev almak hayal.kiralardan hiç bahsetmiyorum bile ya bu kadar zormu üç beş kişi görevlendirip bunu takip ettirmek.ucuza vatandaşı ev sahibi yapmak nerde kaldı.yolunu bulup rüşvet verenler çekiliş olsa dahi evlerini aldılar.biz böyle kaldık düzen hain yönetim yok olan vatandaşa oluyor ama ahiret var hesap var

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 08:31
26

Umutsuz - 2+ 1evi nasıl 400bine satarsınız ya mezarda nasıl yaticaksiniz acaba? kınıyorum bütün inşaat sektörünü bu kadar yükseliş sadece Gaziantep var ev kirası 2bin askeri ücret belli kirayı yatiranin çocuğu aç kalsın?bırakın bunları fakir yaşamasın olsun diyorsunuz resmen vicdan ya

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 05:15
24

yok - İnşaat malzemesiyle eski müstakil evlerin ne alakası var ? Fırsatçılık çok. Antepte o.ç cok!!! Korkuyorum birini öldüreceğim bir gün.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 00:10
23

Can - Madem herkes şikayetçi, o zaman ne diye bu şehirde 1. gelen parti yüzde 60ın üzerinde oy alıyor? Bir de olaymedya sen ne ayaksın ya, erol maraş, iktidar borazanı kanalınla böyle durumlardan şikayet etmek senin neyine, bu bozuk düzenden sen ve senin gibi kafalar da en az bu durumu oluşturanlar kadar suçlusunuz. Şehirde birkaç gerçekleri yazacak gazeteci var. Siz ökkeş özekşinin tırnağı bile etmezsiniz. Gaziantepin ahaberi, Mehmet barlası, Abdülkadir selvisisiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 23:25
22

Öz Gazi Antepli Said K - Sayın diyorum Fatma Şahin m.tahmazoglu eger sizde Gazi Antep ve gaziantepli hemşehrileri bir misksl seviyorsanız sırtınızı agalara dayamaktan vazgeçer bu gariban halkın konut sorununu çözersiniz,

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 22:43
20

Sedat öz - Antep"e ev fiyatlarının sebebi müteahhitler ve emlakcilardir.Şimdi cikipta zor durumdayız diyorsunuz.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 20:39
19

Mustafa - 2015 yılında bir arkadaşın yurt dişında yasayan akrabası 200 bin sterline (o zaman 700 bin tl) iki daire aldı. Şimdi aynı yerde 200 bin sterline ( şindi 2.300 Bin Tl eder ) sıfır dört daire alabilir. Fiyatlar artarken TL de çok fazla değer kaybetti. Aslında artışlar kayıpların yarısını bile karşılamıyor. Bir çok kişi keşke ev alacağıma döviz alsaymışım diyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 15:22
18

Okur - Gaziantep nüfusunun yüzde 21' i Suriyeli. Bu oran genç nufusta 35 civarıdır. Yani yirmi bilemedim otuz yil sonra muhtemelen nüfuz oranları 50 ye 50 olacaktır. Ev ve fiyat konusu arz ve talep meselesidir. Nüfus ve yapisi hızla değişiyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 14:53
17

Murat - Müteahhitler faizler düşünce 1 ayda % 50 zam yaptı düşük maliyetli evleri vatandaşa yüksek fiyattan kakaladınız. Şimdi yok efendim fiyatlar yüksek diye maval okuyorlar. Bu fiyatların buralara gelmesinin en büyük sebebi sizsiniz.

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 14:47
16

Hasan - Alahım ne halere geldik güzelim antep mahvettiler bu şehirden soğudum artık Suriyeliler yüzünden elbet bu seçimler gelecek önüme trilyonlar koysalar bile inşallah bu iktidar değişir

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 02 Eylül 14:44
15

Atalay - Belediyeler. Emlakcılıgı bırakıp ucuz arsa üretmeliler 5 .10 kişiyi zengin etmek yerine. Halkı ev sahibi yapsınlar bu ne ya en ucuz ev 450.1500 arası buraya denizde gelmeyecek türkiyenin en pahalı şehri memur polis tayin istemiyor adamlara sürgün yeri ve ceza gibi geliyor bende en kısa zamanda antepden göçüyorum

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 02 Eylül 10:26
25

yok - @Atalay 15 nolu yoruma cevabı: Belediyenin umurunda değliz. Onlar lüks villalarında kahvelerini yudumluyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 00:12
14

Ömer Şahin - Gaziantep başta olmak üzere tüm Türkiye de adalet diye birşey kalmadı zenginin daha zengin fakirinse daha fakir oldugu ülkemizde insanlar kapitalist bir sistemi iliklerine kadar yaşar oldu bu sistem insanlara hayal kurma fırsatıbile tanımıyor dünyada insanların hayallerini yıkmak kadar daha zalim birşey olamaz 100m2 si 500 600bin tl olan bu evleri almak artık hayalin ötesine geçmiş durumda bir insan aylık 10bin tl maaş alsa aylık 5bin tl taksit ödese 15 20 yılını hipotek altına alması gerekiyor yani 15 20 yıl borç ödeyecek ekstra bir harcama yapmadan ki kaldıki insanlar 10bin tl maaş almıyor asgari ücretliyi varın siz hesap edin bu milletin ahı hem bu dünyada hem ahirette bu sisteme sebep olanları kahruperişan edecektir dileriz biran evvel perişanolsunlar.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 09:57
13

Mehmet Durmaz - Kardeşim 0 64 faiz indirimi geçen sene çıktı o zaman ortalık karıştı ama faizlen alanlar çok zor durumda kalacak. (çepçe)

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 09:33
12

Serdar Gören - Sebep emlakçılar üç kuruş fazla komisyon almak İçin abi ben senin evini şu fiyata satarım diyorlar sonuç alıcıya zaten ev fiyatları yükseliyor aldın aldın diyorlar ve sonuç komşusunun evinin yükseldiğini gören yüksek fiyattan veriyor emlakçı tayfası akşam iki bira fazla alıyor ama mahvolan vatandaş oluyor ev sahibi oh yüksekten sattım diyor ama kar elde ettiğini zannediyor er yada geç çoluğundan çocuğundan çıkıyor nasılsa farkında olmadan iki gün sonra ev almaya kalkınca anlıyor acı gerçeği

Yanıtla . 10Beğen . 2Beğenme 02 Eylül 09:19
11

Türk - Konut da kiralarin ve satilikda fiyatlarin mantiksizca yükselmesinin sevebi Türkiye deki yabancilar ve firsatcilar.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 08:35
10

Kara - Suriyelilerin gelmesi bizim halkımızın aç gözlü olması yada fırsatçılığı diyebiliriz ama en çokta Suriyeliler çoğu semtleri ellerine geçirdiler yakında Türkleri koymazlar İnönü caddesi Ünaldı Düztepe'de yukarıbayır da her yer bu kadar olmaz ya adamlarda hiç düşünce yok yol kurallarına uyma yok adamlar mal gibi yaşıyorlar

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 02 Eylül 08:31
09

İbrahi̇m Hali̇l - Üzülüyorum memleketim adına.bu kadar fırsatçılık olmaz.yani başımızdaki illerde 400 bine 3+1 alınıyorken Gaziantep teki ev fiyat artışları insanların ne kadar firsatci olduğunu gösteriyor.cimer e yazdığımızda bu konuyu gelen cevap çok komik:"somut delil gösterin.yok" denmesi.Allah sonumuzu hayrede

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 08:09
08

Gurbetçi Ve Caresiz - Hakkımızı hirsizlayanlara yüce rabbim hakkımızı(miras hakkımızı,zikkimlananlara bu yazdığım,)hirsizladiklari gibi fitil,fitil burunlarından getirerek ten (31, yaşında işkenceden ve beyinini dağıtan ve bile bile ölümünü isteyen ve öldürülen Evladımin sevinciyle)mirasımızı zikkimlananlara bu konuklar daireler sulalesiyle sevdiklerinin ,,,başına çöksün yüce rabbim varlığıyla mal ,dünyada kalır ama insanlık dürüstlük hep yaşar bu son sozumde benim adımdır, rumuz gurbetçi ve hakkımızı hirsizlayanlara yüce rabbim duysun biran önce dilerim,

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 02 Eylül 06:38
07

yeni nesil devrimci - bu şehrin hertürlü şeyhe şıyha insiyatif alan lakin halka insiyatif alamayıp benim şehrime asayiş huzursuzluk fahiş fiyat kalpazanlığı ve uyuşturucu giremez diyemeyen pasifize edilmiş adalet bakanı! bi kaç ay önce fetö borsası var deyip mkyk üyesi olan şimdilerde vatandaşla dalga geçererek oh oh şehrimiz şahlanıyor diyen eski gazeteci şahbazı. hayatında başpınar sarıgüllük emek ibrahimli ve lüks mekan saramalından başka şehrin hiçbir köşesini bilmeyen eski sanayici gözlüklü milletvekili tobb başkan yardımcısı. kendini köylü dostu gibi gösteren eskiden binevlerde türktelekom bayisi olan şimdilerde ptt nin yan kasası olan besnili milletvekili mafyacılığın ve pisliğin yuva yaptığı nizip ilçesindeki badem bıyık belediye başkanı ve mafya abileri olan milletvekili şahin. göstermelik biplo neye el kaldırdığını bile bilmeyen ak parti konuşma alkışçısı kalyoncu üniversitesi mezunukırsal mahallerin adını bile söyleyemeyen genç ve zengin milletvekilleri. bu şehir sizleride unutmayacak! bir konut fiyatlarına el atacak kadar acizseniz giymeyin o ceketleri takmayın o kravatları korkmayın girin halkın arasına bu halk belinizdeki silahlardan yanınızdaki korumalardan ne zaman korkup ne zaman korkmayacağını ne zaman size allah razı olsun ne zaman beddua edeceğiniz iyi bilir

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 02:37
06

Hasan Aslan - Ben Alanya Mahmutlar da beş yıldızlı bir otelin bir villasini aldım deniz ayağımın dibinde beş havuz ikisi olimpik 850 TL ye .burası inşaat yada arsa gideri olarak Antep'ten hiç de geri değil aksine ondan daha üstün nasıl oluyor peki bıraksınlar bu işleri bire beş rant var. Ey vatandaş Antep'ten ev alma mevcut düzeni koru devlet de faiz induimesin bu aç gozluler de biz ev alamıyoruz diye batsinlar bizim de evimiz olmasın

Ayrıca mühendis doktor avukat vs olmak ve onbin aylık almak için uğraşan o kadar yetişmiş eleman varken hiç yetişmemis belki de okumamış normalde kara cahil olarak tabir edilip düz işçi sınıfına alınacak onlarca kişi başımıza muteahit iisadami olarak ilan edilirse olacağı bu

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 02 Eylül 00:38
05

Erdal27 - Karadeniz de villa alırım o paraya hiç yoksa nezih bir yer

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 21:04
04

Ibrahim - Şehrimizdeki kira ve satış fiyatlarındaki artış hammade veya sanayi şehri diye degil. Uzman arkadaşların yazı ve düşüncelerine saygı diyarım ama türkiye'de 81 il var ve bazı bölgelerimiz turim şehri ve deniz bölgesi bahsettiğiniz artışların hammadde veya sanayi diyorsunuz peki diğer illerde kullanmıyormu bu inşaat için gerekli malzeme ve işciliği istanbul bizden daha büyük bir sanayi'ye sahip degilmi isterseniz bir karşılaştırma yapalım.bunun tek gerçek sebebi bizim şehrimizdeki emlakcılar olmak üzere çelmekeş hesapsız ve daha çok kazayım diye yapmış oldukları şişirmedir. 15 yıllık bir bina dairesi 2+1'den bahsediyorum 1 yıl önce 215.000 tl'ye alınan daire şimdi soruyorsun 420-450 bin tl arası soruyorum şimdi ortalama 1 yıllık kâr veya fark 245 bin tl ne değişti üstad neyin malzemesi neyim işciliği? Yazık şehrimize vatandaşlara yazık bunun böyle olmasına izin verildigi sürece degil binli rakamları milyonları görecegiz birilerinin buna dur demesi gercek hesapların yapılması gerek

Yanıtla . 20Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 20:59
03

Savaş - Bence olayı artışlara degil vicdansızlıga baglayın bu kadar göç alan bu sehirde yöneticilerin sorumsuzlugu bosvermisligi bu hale getirdi. Istediginiz kadar faiz indirsinler evler ters orantili arttigi muddetce bu sehirde ev sahibi olunmaz

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 20:53
02

Antepli - Güzelim şehir ne hale geldi.1 liraya nohut dürümü +ayran yerdik.Gastronomi diye yeme içme ulaşım kiralar daireler uçuyor

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 20:43
01

Antepli - Sanki yötecilerin hoşuna yüksek konut fiyatları.Arkaları parsel parsel imar açacaklarına bölgesel.açsalar bu durum oluşmaz.Düztepe çıksorut karşıyaka hacıbaba buralara kentsel dönüşüm yapsalar şehir merkezi bi sürü harabe yerler var.Belediye toki yer bölgede toplu konut üretmelidir.Öyle kuzeyşehir 50.000 konut diyip 7 yıl geçti

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 20:41