Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...‘‘Nerede o eski bayramlar’’

Ramazan Bayramı, Tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de pandemi gölgesinde buruk kutlanacak. Bayramı’nın en büyük burukluğunu ise çocuklar ve yaşlılar hissedecek.. Bu bayramda çocuklar el öpüp şeker ve harçlık almaktan mahrum olurken, kimse yaşlılarında kapısını da bayramlaşmak çalmayacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Ancak sokağa çıkma yasağından dolayı Bayram geleneklerinden uzak kalarak kutlanacak olan  Ramazan Bayramı’nda yürekler buruk.Bayram dolayısıyla verilen mesajlarda “Çok özel bayram geleneklerimizden ne yazık ki bu bayram da feragat etmek, sofralarımıza ev halkı ile oturmak, bayramlaşmayı teknolojiyi kullanarak yapmak, gelecek sağlıklı günlerimize en büyük yatırım olacaktır” diye belirtildi. 

GÜL: MESAFELERİN ÖNEMİ YOK 

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bu yıl da 11 Ayın Sultanı Ramazan ayını idrak edip, tüm Müslümanlar olarak Ramazan Bayramına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri  bayrama ulaştıran Rabbimize hamdolsun.  Bayramlar gönülleri birleştirir, dargınları barıştırır, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirir. Bizler toplum olarak bayramları özlemle bekler, özenle hazırlanır, en güzel şekilde geçirmeye gayret ederiz. Geçmişten günümüze bayramlar hepimizin yüzünü gülümseten, içimizi neşeyle dolduran günler olmuştur. Bu anlamda her ne kadar bayramı bayram gibi yaşamanın temelinde bir arada olmak, yakın komşularımızdan akrabalarımıza, hasta veya yaşlı büyüklerimizden şehitlerimizin değerli ailelerine, mümkün olan herkesi ziyaret ederek gönüllerini almak ve bayram sevinçlerine ortak olmak varsa da maalesef bu Ramazan Bayramında da bu güzellikleri uzaktan iletişimle sağlayacağız. Bu nedenle siz değerli Gaziantepli hemşerilerimden bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyaç kalmaması ve gelecek bayramın da bu şekilde yaşanmaması için sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süreçte kurallara uymanızı rica ediyorum. Kalplerimiz birlik ve beraberlik içerisinde attığı sürece mesafelerin hiçbir önemi bulunmamaktadır.”

ŞAHİN: GÖNÜLDEN GÖNÜLE BİR BAYRAM DİLİYORUM

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan ayını nihayete erdirerek, yeni umutlarla bir bayrama daha kavuştuğumuzu belirtti.  Başkan Şahin, “İnsanlık olarak içinden geçtiğimiz zorlu pandemi süreci, bayramlarımızdaki coşku ve sevinç dolu kavuşmalarımızı engellemiş olsa da dijital ortamlardan, varlık sebebimiz ve hayır dualarına her zaman muhtaç olduğumuz aile büyüklerimizi mutlaka aramalı, konuşmalı ve bayramlarını tebrik etmeliyiz. Yanlarında olmasak da onları unutmadığımızı göstermeliyiz” dedi. 

BAĞLAR ASLA KOPMASIN

Bayramı evlerimizde, yaşamın yoğun temposu içinde birbirimize zaman ayıracağımız bir fırsat olarak değerlendirmemiz gerektiğini belirten Şahin mesajına şöyle devam etti: "Çocuklarımızı bayram coşkusundan mahrum bırakmadan onlara her ne koşulda olursa olsun bağların asla kopmayacağını, yardımların aksamayacağını, gönül gönüle olduktan sonra mesafelerin bir önemi olmadığını aktarmalıyız. Göz bebeğimiz çocuklarımızı sevindirerek onlarla evde güzel vakitler geçirerek, belki kendi çocukluğumuzda ki bayramları anlatarak bu atmosferi yaşatmalıyız”

BAKBAK: GÖNÜLLER BİR

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, Bayramların, toplumun birlik ve beraberlik duygularını en yoğun yaşadıkları günler olduğunu belirterek, “Allah’a şükürler olsun ki Ramazan Bayramı’na kavuştuk. Böyle günler, milletimizin ve tüm İslam âleminin kenetlendiği, manevi doygunluğun en üst seviyeye ulaştığı zaman dilimleridir. Bayramlarda küsler barışır, dargınlıklar giderilir, herkes ortak bir mutluluk paydasında buluşup bir araya gelir. Dünya genelinde etkisini gösteren COVİD-19 salgını nedeniyle birkaç bayramdır sevdiklerimizle yan yana olamasak da gönüllerimiz arasında kurulmuş sağlam köprülerin bu geçici ayrılıkları teskin edeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.  

 

KOÇER: BURUK SEVİNÇ

AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, “ Bir yandan salgın tedbirleri devam ederken diğer yandan mübarek Ramazan ayını geride bırakarak, bayrama erişmenin buruk sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz.  Bayramlar, insanları yakınlaştıran, bizleri ortak duygularda buluşturan, birlik ve beraberliği sağlayan kırgınlık ve küskünlükleri  unutturan, yardımlaşmayı artıran, hoşgörünün hakim olduğu özel günlerimizdir. Bayramlarımız, inancımızın, kültürümüzün ve geleneklerimizin bir parçası olan, sosyal dokuyu güçlendiren değerlerimizdir.  Pandemiyle mücadele tedbirleri nedeniyle sevdiklerimizle bir arada olamasak da, Ramazan Bayramı’nda kalplerimiz, gönüllerimiz bir olacaktır. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz takdirde milletçe  üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir zorluk yoktur. Salgınla mücadelede katettiğimiz büyük mesafenin başarıyla  sonuçlanması ve kucaklaşarak kutlayacağımız bayramlar için maske, mesafe, hijyen kurallarına uygun yaşamaktan vazgeçmemeliyiz. İyi sonuçlar almaya ve başarmaya az kaldı. Esas bayram kapanma bittikten sonra salgınla mücadelede elde edeceğimiz başarı olacaktır 

UZER: İKİ BAYRAMI BİR ARADA YAPIYORUZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, covid19’un bittiği, pandemisiz günlerin geldiği ve İsrail zulmünün sona erdiği  çifte bayramlar yaşanacak günler diledi.  Pandemiden kaynaklanan tam kapanmadan dolayı Bayram sonrası vaka ve vefat sayılarının düşmesini beklediğini kaydeden Uzer, “Normal hayatımıza bir an evvel dönerek eski bayramlarımıza ve güzel günlerimize dönemliyiz. Bunun için çok gayret gösterdik. Aynı çaba ve gayretin ciddiyetle devam etmesi ve gündelik hayatımızda maske, mesafe ve temizlik kuralına uyararak, yasaksız ve kısıtlamasız, normal hayatımıza dönerek iki bayramı bir arada yaşamalıyız” diye konuştu. Müslüman aleminin ilk kıblesi Mescidi Aksa’da İsrail terör devletinin yaptıklarının kabul edilemeyeceğini kaydeden Uzer, TBMM’de grubu olan partilerin ortak kınama bildirisi ile en yüksek seviyede İsrail terör devletini milletin iradesinin tecelligahında kınadıklarını söyledi. Uzer,  İsrail terör devletinin Filistin’deki zulmünün son bulmasını isteyerek, Başta Gaziantepliler olmak üzere Milletimizin ve İslam aleminin Ramazan Bayramını kutladığını sözlerine ekledi.

TAŞDOĞAN’DAN UYARILI KUTLAMA

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımlayarak, Türk ve İslam âleminin hem Ramazan Bayramı’nı kutladı hem de sokağa çıkma yasağı konusunda uyarıda bulundu. Ramazan Bayramı münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamasında, vatandaşların sokağa çıkma yasağı konusunda ortaya koyduğu sabrı Ramazan Bayramı boyunca da sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Taşdoğan, “Şükürler olsun, Yüce Mevla’m bizleri bir bayrama daha kavuşturdu. Bahşedilen Ramazan Bayramımızı millî birlik ve kardeşlik ruhu içerisinde kutluyoruz.  Fakat bu bayramda ülkemizin içinde bulunduğu pandemi süreci dolayısıyla ziyaretler yapılamayacaktır. Bu sebeple tam kapanma döneminde aziz milletimizin tedbirlere uyma konusunda ortaya koyduğu sabırlı ve fedakâr tavrın devam etmesi gerekmektedir.  Sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu önemli günde ziyaret edemeyeceğimiz sevdiklerimizin sesini duyarak yetinip, ya da mesaj yoluyla onları mutlu etmek zorundayız. İnanıyorum ki bu zor günleri gösterdiğiniz gayret ve sabırla, dayanışma içinde hep birlikte geride bırakacağız. Fakat şu an kontrollü sosyal hayat zamanıdır. Şimdi maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet etme zamanıdır. O nedenle riski en aza indirmek için tedbirli ve temkinli davranmaya devam etmemiz gerekmektedir” dedi. 

FADILOĞLU: DAYANIŞMA GÜNÜ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Fadıloğlu mesajında, “Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, bayramın tüm insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:“Bayramlar, insani ve dini hassasiyetlerle ihtiyacımız olan bütün güzelliklerin birlikte yaşandığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının, sevgi ve saygının güzel örneklerinin sergilendiği, toplumun tüm kesimlerinin birbiriyle kaynaştığı paylaşma ve dayanışma günleridir. Devletimizin aldığı tedbir ve uygulamalara vatandaşlarımızın riayet etmesiyle birlikte ülke olarak güzel sonuçlar elde etmeye başladık fakat salgın tamamen bitene kadar özellikle bayram günlerinde tedbiri elden bırakmamalıyız ve kurallara dikkat etmeliyiz.  İnanıyorum ki bu günler hepimizin gereken hassasiyeti göstermesiyle kısa sürede bitecek ve yine bayramları önceki yıllarda olduğu gibi sevdiklerimizle kucaklaşarak kutlayacağız.”

GTO: GELENEKLERDEN FERAGAT ETMEMİZ GEREKİYOR

Ticaret Odası Başkanları “Ramazan Bayramı”nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Ticaret Odası  Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur yayımladıkları mesajda,  gelecekte güzel bayramlar için bu bayram geleneklerimizden feragat edilmesi gerektiğine dikkat çektiler. Yaptıkları yazılı açıklamada bayramın tam kapanma tedbirleri altında geçirilecek olmasının yürekleri burktuğunu söyleyen Başkanlar, “İyilik, güzellik, hayır ve sabır ayı, 11 ayın sultanı mübarek Ramazan’ı geride bırakarak Ramazan Bayramı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, bayram geleneklerimizden uzak kalacak olmamızdan dolayı da yüreklerimiz buruk. Ancak önümüzdeki bayramları sevdiklerimizle birlikte geçirebilmek için sabır ayı Ramazan’da olduğu gibi bu süreçte de sabretmeli, sorumluluk duygusuyla hareket etmeliyiz. Çok özel bayram geleneklerimizden ne yazık ki bu bayram da feragat etmek, sofralarımıza ev halkı ile oturmak, bayramlaşmayı teknolojiyi kullanarak yapmak, gelecek sağlıklı günlerimize en büyük yatırım olacaktır.” şeklinde konuştu.

UÇAR: UZAKTA GEÇİRİYORUZ

CHP İl Başkanı M.Neşet Uçar, “Sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul ettiğimiz bir Ramazan ayını daha geride bırakarak, bayrama kavuşuyoruz. Bu bayram da geçtiğimiz bayramda olduğu gibi maalesef sevdiklerimizden uzakta geçireceğiz. Tüm yurttaşlarımızın bayramda koronavirüs tedbirlerine uymaya devam etmelerini önemle rica ediyorum. İslam Dünyasının içinde bulunduğu bu tablo, büyük ölçüde ülkemiz için de geçerli hale geldi. Sadece işsizlik oranları dahi sosyal ve ekonomik yapıdaki bozulmayı göstermeye yetiyor. Bu bayram maalesef yüzbinlerce çocuk, “Bayramlık” heyecanını yaşayamayacak, yatağının altına sakladığı bir çift bayram ayakkabısı olmayacak. Yüzbinlerce çocuk, babalarından bayram harçlığı alamayacak. İşsiz anne ve babalar, çocuklarıyla güler yüzlü bir bayram sabahı yaşayamayacak; gönüllerince donattıkları bir bayram sofrasında sevdiklerini ağırlayamayacak. İşsiz ebeveynlerle işsiz çocukları, birbirlerinin yüzlerine bakmamaya çalışarak bayramlaşacak” dedi. 

KUBBA:HUZURLU BAYRAMLAR

Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Koordinatörü Hayrullah Kubba, Ramazan Bayramı nedeni ile bir kutlama mesajı yayımladı. Kubba mesajında; " Millet olarak, toplumsal dayanışmanın ön plana çıktığı Ramazan ayını geride bırakırken; sevginin ve hoşgörünün sembolü olan müstesna günlerden biri olan Ramazan Bayramı'nı karşılamanın mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız. Pandemi döneminde sevdiklerimizle bir araya gelemesek de sevginin, dayanışmanın ve bu duygu birliğinin en güçlü şekilde ortaya çıktığı böyle zamanlarda bayram iklimini her günümüze taşıyacağız. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Ramazan Bayramınız mübarek olsun " dedi.

12 May 2021 - 11:25 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda olaymedya.com sitesinde 1.484.783 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.