Gaziantep Covid-19'da kırmızı alarm veriyor!

Gaziantep’te hava sıcaklığı kadar koronavirüs vaka sayısı da endişe verici boyutlara geldi. Vatandaşların sosyal mesafe başta olmak üzere kurallara uymaması kentin koronavirüs haritasında kırmızıya bürünmesine neden oldu.

Coronavirus vakalarının en çok görüldüğü kentlerden biri olan Gaziantep’te tablo kötüleşiyor. Kentte hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı yüksek seyrederken, sağlık çalışanları arasında da istifaların başladığı iddia ediliyor. Koronavirüs haritasında tamamen kırmızıya bürünen Gaziantep’te vatandaşların kurallara uymaları isteniliyor.
HAVA SICAKLIĞININ YANINDA VAKA SAYISINDA ARTIŞ VAR
 
Gaziantep’te son 5 günden bu yana hava sıcaklığı 45’in altına düşmezken, koronavirüste de vaka sayıları 250’nin üzerinde olmasından dolayı Gaziantep’te hem sıcaklık, hem de koronavirüste kırmızı alarm ilan edildi. Vatandaşların genellikle, 45 derecedeki sıcaklıklarda evden çıkmamaları ve 65 yaş insanlarında dikkat etmesi gerektiği söylenirken, koronavirüste de vaka sayısının artması da birçok mahallede kırmızı yoğunlukların artması üzerine Gaziantep’te kırmızı alarm olduğu belirtildi. Gaziantep–Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, “Temmuz ayının ortalarında bile Gaziantep’te Covid-19 için ayrılan yataklar ve yoğun bakımlar doluluk oranını aşmıştı. Ağustos ayına gelindiğinde yatak ve yoğun bakım sayısının arttırıldığını gördük” dedi. 
 
Tarla açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
 
“Sahadaki hekim arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde ise yoğun bakımların tekrar dolduğunu tespit ettik. Algoritmalar artık değişti, orta ve hafif vakalar evde tedavi ediliyor. Bundan dolayı da bu servislerde hızlı bir sirkülasyon mevcut. Sağlık bakanımızın vaka sayılarıyla ilgili yüzde 35 oranda düştüğü şeklinde bir açıklaması olmuştu, bu veri bizi yanıltmasın çünkü bu oran algoritmanın verdiği bir sonuçtu. O hastalar evlerine gönderildiler ve buna rağmen hastaneler şu anda doluluk oranında yüksek seyrediyor. Gaziantep özelinde de bakıldığında Nisan ve Mart aylarında hastanelerimiz yüzde 30 doluluk oranında çalışıyordu. O tarihlere kadar salgını tam anlamıyla hissettiğimiz söylenemezdi. Ancak haziran ayındaki normalleşmeyle birlikte yüksek sayılarla salgın sürecine girdik. Gaziantep’teki organize sanayi bölgesiyle ilgili biz kesin bir bilgiye sahip değiliz ama sahadaki yaptığımız araştırmalarda çoğu fabrikanın pandemi kurallarına göre çalışmadığı ve pozitif işçinin yeterli izolasyonunun yapılmadığı konusunda bize bilgiler geliyor. Bu şekilde devam ettiği için Gaziantep’teki vaka sayısının düşmesi ne yazık ki mümkün olamamaktadır.”
 
“SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA YORGUNLUK HİSSEDİLİYOR”
 
Tarla, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Vaka sayılarının artmasıyla birlikte yoğun çalışan sağlık çalışanları yorgunluk ve umutsuzluğa girdiler. Bu yoğunluk sağlık çalışanlarının enfekte olma sayılarını da arttıran bir durum oldu. Bununla birlikte sağlık çalışanlarına salgının ilk üç ayında tavandan bir ek ödeme yapıldı. Bu ek ödeme eşit bir dağılım olmadı. Hastaneler arasında bir adaletsizlik vardı. Normalleşme süreci ile birlikte ise bu ek ödemeler ödenmemeye başladı. Bu da sağlık çalışanlarında yüzde 80’e varan bir hak kaybına yol açtı. Manevi olarak zor durumda olan bir sağlık çalışanının bir de maddi olarak zor durumda olunca ciddi umutsuzluğa kapıldılar. Ayrıca Covid-19 pandemisinde hastalanan sağlık çalışanları meslek hastalığı olarak görülmüyor. İlerleyen zamanlarda Covid-19’dan dolayı çalışamayacak duruma gelen bir sağlık çalışanında ciddi bir şekilde özlük hakkı kaybı olacaktır. Bakanlığın bunu karşılayamaması hekimler ve sağlık çalışanları arasında mutsuzluk ve geleceğe karşı bir güvensizlik yaratıyor. Görüştüğümüz hastanelerimizde, aile sağlığı merkezlerimizde özel hastanelere geçme oranının arttığını görüyoruz. Çalışma süresi dolan arkadaşlar da emekliye ayrılıyor. Bir kamu hastanesinde 12 tane hekim istifa etmişti. Bu görüştüğümüz çoğu hastanede 6-8-10 kişi şeklinde istifalar devam ediyor. Tabii sağlık çalışanları istifamı verdim diyor ama bu istifaların bir kısmı mevcut şartlardan dolayı kabul edilmiyor.”
 

Olay Medya Gaziantep Haberleri Son Dakika Haber Haber Sitesi En Güncel Haber Sitesi


Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.