Gaziantep’te fiyatlar yüzde 24,7 arttı!

Nüfus yoğunluğun yaşandığı Gaziantep’te ise fiyatlar bir yıl öncesine kadar fiyatlar yüzde 24,7 arttı, ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 124 TL, ortalama konut fiyatı ise 350 bin 460 TL oldu. Pandemi sürecinin yeni normal hayata geçmesinin ardından konut satışları arttı, gayrimenkul sektörü eski canlı günlerine geri döndü. Temmuz ayında rekor seviyede konut satışı gerçekleşti ve Türkiye genelinde konut satış fiyatları yüzde 19,5 arttı. Nüfusun en yoğun olduğu ve konut değer artışının en yüksek olduğu iller ise Antalya, Şanlıurfa ve Gaziantep oldu. Adana, Konya ve İzmir'deki artış da dikkat çekiyor.

KONUT METREKARE SATIŞ FİYATI SON 1 YILDA %19,5 ARTTI

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa verilerine göre, temmuz ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı son 1 yılda yüzde 19,5 artış gösterdi ve 2 bin 514 TL olarak gerçekleşti. Nüfusun en yoğun olduğu 10 ildeki değer değişimini göre, / konut değer artışının en yüksek olduğu iller sırasıyla Antalya, Şanlıurfa ve Gaziantep oldu. Bu illeri Adana, Konya, İzmir, Ankara, Bursa, İstanbul ve Kocaeli izliyor.

ANTALYA'DA YAZLIK BÖLGELERE TALEP ÇOK

Önemli bir turizm merkezi olmasının yanı sıra ekonomik, demografik ve sosyal özellikleri itibari ile de Türkiye'nin en gelişmiş illerinden olan Antalya net göç oranı en yüksek 2. il olma özelliğini taşıyor. Son 4 yıldır konut fiyatları sürekli artış gösteren Antalya, pandeminin etkisi ile yazlık bölgelere olan konut talebinin de artması ile daha da ön plana çıktı. Antalya'da konut fiyatları son bir yılda yüzde 30,67 artış gösterdi. Antalya'da ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 825 TL, ortalama konut fiyatı 347 bin 475 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 17 yıl.

ŞANLIURFA'DA KONUT FİYATLARI YÜZDE 28,88 ARTTI

Uzun süredir artış görülmeyen illerden biri olan Şanlıurfa'da ise son bir yılda konut fiyatları son bir yılda yüzde 28,88 artış gösterdi. Şanlıurfa'da ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 351 TL, ortalama konut fiyatı 239 bin 127 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 17 yıl.

ORTALAMA KONUT METREKARE SATIŞ FİYATI 2.124 TL

Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra sanayi, ticaret ve turizm alanındaki gelişmişliği ve kentsel dönüşüm kapsamındaki projeleri ile dikkat çeken Gaziantep'te konut fiyatları son bir yılda yüzde 24,17 artış göstermiş durumda. Gaziantep'teki konut talebini artıran iki önemli unsur da şehirde yer alan dört üniversite ve uzun yıllardır bölge illerden alınan göç. Gaziantep'te ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 124 TL, ortalama konut fiyatı 350 bin 460 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 17 yıl.

"İSTANBUL'DA YÜZDE 1,28, ARTIŞ BEKLİYORUZ"

Verileri değerlendiren Endeksa.com (http://Endeksa.com) Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, "Endeksa verilerine / göre önümüzdeki 1 yılda konut fiyatlarının Türkiye genelinde yüzde 2,86, İstanbul'da yüzde 1,28, Ankara'da yüzde 2,48, İzmir'de ise %3,68 artış göstermesini bekliyoruz" dedi


Olay Medya Gaziantep Haberleri Son Dakika Haber Haber Sitesi En Güncel Haber Sitesi


Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.