KADİRİYYE MEDRESESİ

ŞEYH SEYYİD ABDULKADİR GEYLANİ HAZRETLERİ ...

Abdulkadir Geylani Hazretleri hastalık gecesi geldiği zaman teslim ol ve sıhhat gündüzünü bekle, sevmediğin bir gece geldiğinde de teslim ol ve sevdiğin gündüzün gelmesini bekle, hastalık, rahatsızlık, fakirlik, ve hayal kırıklıklarını müsterih bir kalp ile karşıla Allahü teâlânın takdirini kazan, kaza ve kederi reddetme sonra helak olursun, imanın gider kalbin kederlenir, bulanır, sırrın ölür...buyurmuştur. 
Tarihte de sayısız salgın hastalıklar yüzünden binlerce insan hayatını kaybetmiş, ve hemen hemen her dönemde her yaşanan olayda Yüce varlığı gönlünde hissedip hak yolu seçenler kazanmıştır.Tıpkı şu an yaşananlar da olduğu gibi, insanoğlu içselleşiyor kendine dönüp zamanını kendini ölçüp tartması için bi fırsat niteliğinde. Kimi insanların Allah'a bağlılığı kuvvetlidir. İmanın kuvvetiyle bünyenin gücü hastalığın gücüne üstün gelerek onu yener.
Kimi insanında bağı zayıftır, o insan da tedbir ve korunma yöntemiyle hastalıktan uzak durarak bu durumdan korunabilineceği bildirilir.
Bu konuda Evliyânın büyüklerinden Abdülhakîm-i Arvâsî hazretleri bu konu ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: "bulaşıcı bir hastalığın sağlam bir kimseyle, hasta kişi aynı odada kalsalar,aynı kaptan yemek yeseler, bu şekilde yedi sene kalsalar sağlam kimseye hastalık geçmeme ihtimali vardır. Ancak, güzel huylu bir kimse, kötü huylu kimsenin kaldığı bitişik odada bir akşam bile kalsa, sağlam kimseye kötülük, zulmet bulaşmama ihtimali yoktur..."iyi huylu ol ve ahlâkını muhafaza et.Nefesini boşa harcama, Allahü teâlânın kudreti ilahisiyle nefesini O'nun ilmiyle kelamıyla kıymetlendir. Nefesinle semaya yönel tüm benliğinle insanlık için yardım iste. Bunu söylerken çok heyecanlanıyorum, Gerçek ve tek Güç ve kuvvet sahibi Allah'tır.
(celle celaluhu, celle şanuhu)
 
HAYIRLI CUMALAR dilerim. 
HAZIRLAYAN :YASEMİN AYDINER 
 
#Evdekal TÜRKİYE 
#Hayatevesığar

Olay Medya Gaziantep Haberleri Son Dakika Haber Haber Sitesi En Güncel Haber Sitesi


Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.