Fatma Şahin Açıkladı İstanbul-Ankara Gibi İhaleler Canlı Yayınlanacak

Başkan Şahin açıkladı: İhaleler canlı yayınlanacak

Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı 1.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanı Fatma Şahin Başkanlığında yapıldı. Toplantıda gündemde yer alan 61 ve gündem dışından gündeme alınan 1 madde olmak üzere 62 madde görüşüldü. Şahin, “Destek Hizmetlerinde son teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından tüm ihalelerimizi de canlı olarak yayınlayacağız. Bir hafta sonra sistem tamamlanacak, yapılan tüm ihaleler canlı yayınlanacak. Teknik eksiklerimizin tamamlanmasının ardından ihaleler, canlı yayınlanacak” dedi.

Toplantıda gündemin ilk maddesinde denetim komisyonu seçimleri yapıldı. Denetim Komisyonuna Mustafa Gökkaya, Mustafa İnal, Mehmet Üzüm, İbrahim Çobanoğlu ve Yılmaz Kireç seçildi. Denetim komisyonu seçimlerinin ardından gündemin ikinci maddesinde 2020 TEKNOFEST Festivali kapsamında Türkiye Teknoloji Vakfı Takımı ile Belediye arasında protokol imzalamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında Et Hali ve Spotçular Çarşısı’nın durumu gündeme geldi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Et Hali ve Spotçular Çarşısı’nın esnafın çalışma şartlarına uygun olmadığını ve binanın güvenli olmadığını belirtti. Şahin, esnafın Ticaret Borsası işbirliği ile yapılan Et Borsası’na taşınacağını, spotçulara ise yer bulmaları konusunda süre tanındığını, bu süreçte de kira alınmayacağını söyledi.

CHP GURUBU İTİRAZ ETTİ

Gündemin 59.maddesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e 5 milyon TL tutarında iç borçlanma yetkisi verilmesi ile ilgili madde görüşüldü. Madde ilişkin söz alan CHP’li meclis üyeleri, “Borçlanma yetkisi alınıyor, bu alınan bedel nereye harcanacak bu noktada meclisi bilgilendirmenizi istiyoruz. Öte yandan Sayıştay Raporlarına da Büyükşehir Belediyesi’nin borçları yansıdır. Gelirin 1,5 katından fazla borçlanılmaz deniliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin net gelirin baya bir üzerinde borçlandığını görüyoruz.”

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ORTADAN KALKACAK

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bizim gelir gider dengemiz yüzde 85 oranında gerçekleşti. Kentte pasajların olduğu yere kadar çevre düzenlemesi yapıldı. Ancak buradan sonra kötü bir görüntü var. Maarif’ten Şehitliğe giderken korkunç bir görüntü kirliliği var. Kale etrafında sokak sağlıklılaştırma yapılacak. Kent içerisinde görüntü kirliliğinin engellenmesi noktasında çalışma yapılıyor. Bittiği zaman kentteki görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak. Düzenleme yapılacak” diye konuştu.

BORÇLANMA SORUNUMUZ YOK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Söz konusu 5 milyon TL, hibedir. Burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Gaziantep’e desteği söz konusu. 5 milyon TL hibe alıyoruz, 5 milyon TL’de kredi kullanıyoruz. Atatürk Bulvarı, Suburcu Caddesi ve 40 adet sokağın cephe düzenlemesi için bu para kullanılacak. Böyle bir kredi almayacaktık ancak 5 milyon TL hibe olunca kullanmaya karar verdik. Gaziantep’e destek amacıyla özel olarak verildi. Borçlanma ile ilgili sorunumuz yok. Bu maddede de borçlanmıyoruz” dedi. İlgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.

İHALELER CANLI YAYINLANACAK

Gündemin 61.maddesinde 2018 Sayıştay Raporu meclis bilgisine sunuldu. Rapora ilişkin açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, “ Destek Hizmetlerinde son teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından tüm ihalelerimizi de canlı olarak yayınlayacağız. Bir hafta sonra sistem tamamlanacak, yapılan tüm ihaleler canlı yayınlanacak. Teknik eksiklerimizin tamamlanmasının ardından ihaleler, canlı yayınlanacak” dedi.

ET HALİ NEDEN KALDIRILIYOR?

Meclis toplantısında Gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyeleri Et Hali ve Spotçular Çarşısı’nın durumunu gündeme taşıdılar. Meclis üyeleri, “Et Hali ve Spotçular Çarşısı’nın oradan kalkacaklarını öğrendik, neden kaldırılıyorlar?” diye sordular.

SAĞLIKLI KOŞULLARDA HİZMET VERMELERİNİ İSTİYORUZ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şahin, “O bölge esnafların çalışma şartlarına uygun değil. Binanın güvenliği açısından önemli değil. Gaziantep Borsası ile birlikte Et Borsası ile ilgili önemli bir çalışmayı tamamlamak üzereyiz. Çok büyük bir Et Borsası tamamlanmak üzere. Geçtiğimiz hafta kuralar çekildi. Esnafların sağlıklı şartlarda halkımıza hizmet vermelerini istiyoruz. Mevcut yapı uygun değil, onun taşınması gerekiyor. Sportçularla ilgili de süre verildi. Kira alınmayacak, yer bulmaları konusunda zaman verildi. Bu şartlarda esnafların çalışmaları mümkün değil” diye konuştu.

Konuşmaların ardından bir sonraki birleşimin 17 Ocak Cuma Günü saat 15.00’te yapılmasına karar verildi.


Olay Medya Gaziantep Haberleri Son Dakika Haber Haber Sitesi En Güncel Haber Sitesiİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.