Sevişmenin sağlığa olan faydalarını biliyor musunuz?

undefined

Sevişmek, seks yapmak sadece cinsel dürtülerin tatmin etmez, ruhu ve bedeni de doyurur. Üstelik sevişmenin sağlığa da çok önemli faydaları var. İşte sevişmenin sağlığa faydaları...

2
undefined
Cinsellik beyinde endorfin üretimini arttırır: Bu kimyasal molekül, dopamin ve serotininle birlikte zevk hormonları olarak sakinlik verir tatmin hisleri yaratır. Cinsel ilişki keyif maddesidir; Endorfin, serotonin ve dopamin coşku yaratır.
3
undefined
Cinsel ilişki acıları azaltır: Cinsel tatmin acı eşiğini yükseltir. Bu da endorfinin etkilerinden biridir.
4
undefined
Sevişmek kasları gevşetir: Okşanmaların yarattığı mekanik etkiyle, haz alınan uyarılmalar vücuda yayılır. Derideki hassas alıcılardan uyarılar iliklere ve beyne taşınır. Beyinden gelen emirle kaslar gevşer. Sevişmenin gevşetici etkisi, kas çekilmelerinde meydana gelen acıları da hafifletir.
 
5
undefined
Cinsel ilişki kalbi çalıştırır: Cinsel uyarının en yüksek noktasında kalp atışı dakikada 110–180'e çıkar.
6
undefined
Cinsel ilişki daha formda hissettirir: Sevişme sırasında harcanan kalorinin zayıflatıcı etkisi vardır. 20 dakikalık bir ilişkide 200 kalori kaybedilir. Bu yarım saat tenis oynamakla eşdeğerdir.
7
undefined
Regl takvimini düzene sokar: Düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi korur ve adetin düzenli olmasını sağlar. Düzenli orgazm yaşayan kadınlar kanlarındaki endorfin miktarından dolayı düzenli ve ağrısız adet görürler.
8
undefined
Cinsellik olumlu düşünmeyi sağlar: Orgazm sonucu serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin ve takıntıların oluşmasını önleyip olaylara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşmayı sağlar.
 
9
undefined
Sevişmek bağırsakları çalıştırır: Cinsel ilişki sırasında karın kaslarının kasılması, derinlere kadar etkisini gösteren bir masaj gibidir. Bunun bağırsaklar üzerinde laksatif etkisi olur.
10
undefined
Seks yapmak depresyon riskini azaltır: Bir araştırma sonucunda, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmayan kadınların depresyon geçirme riski, diğerlerine göre daha düşük çıktı.
11
undefined
Kalp krizini önlüyor: Yapılan araştırmalar, sevişmenin özellikle erkeklerde kalp krizi riskini azalttığı ortaya koydu.

Olay Medya Gaziantep Haberleri Son Dakika Haber Haber Sitesi En Güncel Haber Sitesi


Anahtar Kelimelerİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.