Cumhurbaşbakanı Erdoğan Ve ABD Başkanı Trump Yarın 20:00'Da Görüşecekler

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, birçok önemli konuda görüşmelerde bulunmak üzere ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek üzere bugün ABD'ye hareket etti. Dünya kamuoyunun yakından takip ettiği ve önemli kararlarında alınacağı ikili zirvenin saati belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Donald Trump yarın saat 20.00'de bir araya gelecekler.

Başkan Erdoğan bugün ABD'ye gidişinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklamada bulundu ve ziyaretin ilişkilerin sancılı olduğu bir dönemde gerçekleştiğini çok önemli konuların ele alınacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede FETÖ başlığının da önemli bir yer alacağını söyledi.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİNDE GÜNDEMİN ANA MADDESİ SURİYE
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yarın yapılacak tarihi görüşmede, Suriye konusunda varılan mutabakatın hangi ölçüde uygulandığı ve ABD'nin yeni dönemde YPG/PKK ile ilişkisi konularının öncelikli olarak ele alınması bekleniyor.

Beyaz Saray'da 13 Kasım Çarşamba günü önce baş başa, sonra da heyetler arası görüşmede bir araya gelecek iki liderin ajandasında birçok önemli dosya bulunuyor.

 

İkili ilişkilerin son dönemdeki istikametini büyük oranda belirleyen Barış Pınarı Harekatı sonrasında Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeler ve iki ülke arasında varılan ateşkes anlaşmasının ne şekilde uygulandığı konusu, Erdoğan'ın Beyaz Saray'daki en kalın dosyası olacak.

Erdoğan'ın bu görüşmede Trump'a, terör örgütü YPG/PKK'nın anlaşma gereği çekilmesi gereken bölgelerden tam olarak çekilmediğini ve buralarda Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarına ve yerel halka taciz ateşleri açarak tehdit oluşturmaya devam ettiğini anlatması bekleniyor.

YPG/PKK'nın anlaşmada belirtilen bölgelerden çekilmesi konusunda ABD'den taahhüdünü yerine getirmesini talep eden Ankara'nın bu görüşmedeki ana vurgusu yine anlaşma koşullarının sağlanması olacak. Erdoğan'ın daha önce de dile getirdiği "eğer YPG/PKK çekilmezse terör unsurlarını gördüğümüz yerde vurmaya devam edeceğiz" vurgusunu Trump'a da doğrudan aktaracağı belirtiliyor.


Olay Medya Gaziantep Haberleri Son Dakika Haber Haber Sitesi En Güncel Haber Sitesiİsim
E-Posta
Yorum Başlığı
Güvenlik Kodu
Yorum yazmak için üstteki alanı kullanabilirsiniz.